GSC Satranç Başlığı - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Satranç Başlığı

dynboard

hamle'ûl beyaz ?

Sarper Yıldırım geniş bir zamanda oynayalım seninle, gün belirleyelim. Öyle zaman kısıtlı oynamam baştan anlaşalım, var mı öyle bir site ? Hatta oyunu kaydedebilsek güzel olur, kaldığımız yerden devam ederiz.

At e7 şah- vezir e7 atı mecbur yer - piyon e7 veziri yer - fil b2 kaleyi yer - kale c4 piyonu yer şah - at c4 kaleyi yer - vezir c4 atı yer şah - şah b6 veya b7'ye kaçar - piyon e6 beyaz filin önünü açar - sonra siyah ne yaparsa yapsın vezir mat eder.

Fil b2 kaleyi yemez ki,d5 sürer.Piyon geçerken alırsa da fili e6'ya koyar.O da kazanır da,bu varyant fazla bariz gibi geldi bana.

Benim gördüğüm,1.Kd6+! cxd6 [1...Vxd6 yaparsa 2.exd6 cxd6 3.Kb6+! Şxb6 4.Vxa3 Abc6 (5.Vb4+ tehdidine karşı zorunlu hamle.) 5.Axd6 kazanır Axc4+ tehdidiyle.] 2.Ae7+ Şc7 3.exd6+ Şd8 4.Axg8 Kxg8 5.f7 Kf8 6.Ff2! (Fili alırsa Vg5 mat.) Fb7 (Mattan kaçış için zorunlu hamle c8 karesini boşaltıyor,veziri kaçarsa Fb6+ mat.) 7.Fxc5 ve kısa sürede siyah şah mat edilir.)

Mehmet Arslaner tabi ki olur,lichess'te oynarız süre sıkıntı değil. :D

Son düzenleme:
Fil b2 kaleyi yemez ki,d5 sürer.Piyon geçerken alırsa da fili e6'ya koyar.O da kazanır da,bu varyant fazla bariz gibi geldi bana.

Benim gördüğüm,1.Kd6+! cxd6 [1...Vxd6 yaparsa 2.exd6 cxd6 3.Kb6+! Şxb6 4.Vxa3 Abc6 (5.Vb4+ tehdidine karşı zorunlu hamle.) 5.Axd6 kazanır Axc4+ tehdidiyle.] 2.Ae7+ Şc7 3.exd6+ Şd8 4.Axg8 Kxg8 5.f7 Kf8 6.Ff2! (Fili alırsa Vg5 mat.) Fb7 (Mattan kaçış için zorunlu hamle c8 karesini boşaltıyor,veziri kaçarsa Fb6+ mat.) 7.Fxc5 ve kısa sürede siyah şah mat edilir.)

Mehmet Arslaner tabi ki olur,lichess'te oynarız süre sıkıntı değil. :D

Fil d5 süremezki, siyahta. kaleyi yemeyip c5 sürer demek istediysen onu da düsünmüstüm. At e7 şah- vezir e7 atı mecbur yer - piyon e7 veziri yer - fil c5 - kale c4 piyonu yer - at c4 kaleyi yer - vezir c4 atı yer - bu pozisyondan sonra hamle siyahta ama ne yaparsa yapsın mattan kurtulamıyor, diyelim kale g3 sürüp fili yedi - vezir e4 ile mat yapar.

Fil d5 süremezki, siyahta. kaleyi yemeyip c5 sürer demek istediysen onu da düsünmüstüm. At e7 şah- vezir e7 atı mecbur yer - piyon e7 veziri yer - fil c5 - kale c4 piyonu yer - at c4 kaleyi yer - vezir c4 atı yer - bu pozisyondan sonra hamle siyahta ama ne yaparsa yapsın mattan kurtulamıyor, diyelim kale g3 sürüp fili yedi - vezir e4 ile mat yapar.

Hayır piyon d5 sürer.Sonra da fil e6 yapar.O varyant da kazanır haklısın da o kadar bariz bir varyantsa cevap ilginç gerçekten.Kd6+! bence istenen hamle.

Üst Alt