Hayırlı Cumalar - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hayırlı Cumalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Hayırlı Cumalar

Bilgiler icin tesekkurler. Din ilginc bir sey ya. Mesala bir yerde okudum Turkler Maturidi geleneginden geliyormis. O yuzden kader inanci Turklerde Araplardaki gibi degilmis. Mesala Siilik Turkiye'de farkli Iran'da farkli. Bir de dinsel yorum meselesi var. Lewis' in bir kitabi var Turkcesi ne bilmiyorum Ingilizcesi The Political Language of Islam' di kitabin. Tarihte mesala siyasi bir zorunluluk oldugunda søylemler degisiyor. Itaat etme noktasinda belirli ayetler ya da søylemler var iste. Bazilari yøneticiye itaat etmeyi belirli sartlara baglamis ve bu sartlar icinde yøneticinin neredeyse Islam'i kabullenmesi gibi sartlar var. Itaat eden ve itaat edilenin belirli bir dinamigi var. Fakat iste bazi ayetlerde yada gelisen Islam geleneginde bazi ayetler ya da gelenekler øne cikartilarak itaat edin deniyor bazilarinda ise itaat etmemek icin gene belirli ayetler ya da gelisen Islam gelenegi referans aliniyor. Muslumanlar bir yerde Ispanya ya da Italya olmasi lazim orda itaat etmek icin ki sonucta yabanci egemenliginde kaliyorlar ayetlerin bazisi øne cikartiliyor.

Yorumlamak dini gercekten cok bireysel birsey ve istedigin sonucu alabilirsin gibi. Mesala sanirsam eger isgal altinda isen buna benzer birsey tam ne oldugunu bilmiyorum oruc tutmak mi ya da namaz kilmak mi zorunlu degilmis. Simdi Turkiye hakkinda cok ucuk bir yorum yapar birisi ve isgal altinda gavur memleketi oldu derse ne olur ki bunun dayanaklarini da bulur. Burdan bazi dini vazifeleri yerine getirmeyin der ve bu bir sekilde aciklayabilir.

Benim kafama takilan herkes birsey søyluyor Islam hakkinda. Ki Musluman degilim fakat merak ediyorum. Birisinin dogru dedigi sey aslinda gunah kapsamina girebilir ve ortada binlerce yorumu var Islam'in ve herkesin yorumu kendisine gøre dogru. Fethullah Gulen de yorumluyor Ladin de yorumluyor Siiler de yorumluyor ki kim dogru.

Mesala iki Islam ulkesi savas yapiyor ve Osmanli'yi okudum az cok biliyorum o yuzden mesala Iran ile savasirken fetva aliyor cihata gidiyorlarmis gibi ki aynisini Iran da yapiyor ve sonucta ikisi de Musluman ulke ve sanirsam Allah yolunda øldugun zaman cennete gidiyorsun ve iki taraf da Allah icin savastigini ve kendi inanisinin dogru oldugunu savunuyor. Gene Timur ile yapilan savas. Mesala Hristiyan ulkelerle savasirlarken bunun dini altyapisini kurmak daha kolay fakat Musluman bir ulke ile savasirken bunun dini altyapisini kurmak daha zor. Kim gunahkar gercekte kim dinden sapmis ve kim cennete gidecek gibi sorular olusuyor bu tur durumlarda.

Eger vaktiniz olursa Lewis'in o kitabini okuyun. Zaman icerisinde gelisen siyasi kosullara gøre dindeki ayet ya da geleneklerden bazilarinin nasil øne cikartildigini ki bazi uygulamalarin gecmis uygulamalar ile celistigini falan ørnekleriyle iyi aciklamis. Oryantalistdir falan ama Lewis Islam'in bir de siyasal alani var. Kamu alanina dair søylemleri var.

Mesala ben Musluman olsam ve gercekten inancli birisi olsam Islam kurallari ile yønetilmek isterim ki sadece merak ediyorum mesala yøneticiler hem Turkiye olsun hem Arap ulkeleri olsun Muslumaniz diyorlar fakat kamu alanini Islam'in kamu alanina dair søyledigi seylerle yønetmiyorlar o zaman gunah mi isliyorlar.

Guncel uzerinden yok AKP bøyle idare getirecek yok AKP demokratik vs. vs. tartismasina gelmeden zaten guncel cok da umrumda degil merak ediyorum bu konulari. Ve kafama takilan onlarca soru var Islam'a dair. Genel olarak simdiki guncellikten cikip bu tur konular tartisilabilir mi bilmiyorum fakat bahsettigim bu tur seylere Islam nasil cevap veriyor merak ediyorum.

Ki bu baglamda aslinda Musluman birisi sekuler de olamaz. Cunku Muslumansam inandigim bir kutsal kitap var ve o kitap kamu alanini bicimlendiriyor ve o yuzden Islam' in ortaya koydugu kurallara gøre yønetilmek isterim fakat bunu istedigim de digerleri buna hayir der ve ben kendi dogrularim uzerinden gidersem mesala emin degilim sadece duydum mesala Islam da el kesmek gibi birsey oldugu søyleniyor. Bir yerde kucuk bir yerde bu gelenekleri yasamak istedim ve sectigimiz bir yargic ya da her ne ise karar verdi ve elini kestik birisinin. Simdi bu sekuler kurallarin gecerli oldugu toplumda bir suc fakat Islam'a gøre degil. Bu bir søylenti de olabilir fakat eminimki bir olay karsisinda Islam kurallari farkli seyleri søyluyordur ve sekuler hukuk farkli seyleri søyluyor.

Ki Islam Hristiyanliktan farklidir. Mesala Avrupa tarihinde Hristiyanlik bir sekilde toplum hayatinda Ortacag' da cok yer alsada bir ruhban sinifi var Hristiyanlikta. Buna karsin bir de kamu alani var. Mesala Sezar'in hakkini Sezar'a kilisenin hakkini kiliseye verin tarzindan bir cumle var. Ve zaten ilerki yillarda dinin kontrol ettigi alan ve kamu alani cok farklilasiyor fakat Islam'da bøyle bir ayrim yok. Bir ruhban sinifi olusmamis ve kamu alani diye bir ayrim yok Islam geleneginde. Kamu alani da dinin kurallarina gøre surekli kontrol edilmis. Yani ortada bøyle celiskiler var.

Mesala su anda itaat edin diyen birisi gunah islemis olmuyor mu ? Cunku dinin getirdigi kurallar icerisinde yasanmiyor ve sekuler kurallar ile dinin kurallari arasinda celiskiler olusabiliyor. Birisinde yapilan sey digerinde gunah olabiliyor. Burdan birisi ben dinlemiyorum bu kurallari demesi mi dogru dini acidan yoksa bu kurallara yani sekuler kurallara uymasi mi dogru.

Ki kilit soru benim kafamda Musluman olan birisi sekuler olabilir mi ve oldugunda bu gunah degil mi ?

Not: Genel anlamda dediklerim kesinlikle gunceli kapsamiyor.

Selen. Ben bir müslüman olarak Kur'an-ı Kerim'de ki emir ve yasakları anlayabiliyorum. Yap dediklerini yapmaya, yapma dediklerini yapmamaya çalışıyorum. Gayretim bu yönde. Eğer yapma dediğini yapıyorsam yaptığımın yanlış olduğunu yani günaha girdiğimi farkediyorum ve tövbe (özür dileme,af talep etme) etme hakkımı kullanıyorum. Eğer anlamadığım bir şey varsa ki oluyor; bu sefer kaynaklara müracaat ediyorum. Ayetlerin açıklayan tefsir kaynaklarına, güvenilir hadis kaynaklarına bakıyorum kısacası doğru kaynaktan araştırma yaparak işin aslını öğreniyorum. Acizane sana tavsiyem eğer dinimizle ilgili bilgi almak istiyorsan doğru kaynaklara yönel. İşi uzmanından öğren. :)

Seküler-Din kavramına gelince; Bu husus "derin mevzuu" olmakla birlikte mevcut hukuk kurallarıyla din kurallarının birbiriyle aynı paralelde olmasa bile taban tabana zıt olduğunu söylemekte doğru olmaz. Yani din kurallarında hırsızlık yapmak suç kabul edilmişse hukuk kurallarında da suçtur.Bunun örneklerini çoğaltmak mümkündür.

Diş ağrım nedeniyle cuma namazını bu defa kaçırdım :(, kılacak kardeşlerimizin namazını Allah kabul etsin.

iş dolayısıyla gidemiyorum allah kabul etsin ve hayırlı cumalar cumanız hayırlı ve bereketli olsun AMİN.

Selamun Aleyküm.

Cumamız mübarek olsun Allah kabul etsin.Allah Nice Cuma Namazlarını kılmaya nasip etsin. İnanmayanlarada Allah hidayetler nasip etsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt