Henry Domercant - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Henry Domercant

Cevap: Henry Domercant

Domercant yıllardır üst seviye takımlarda oynadı.3 yıl Efes,1 yıl Olympiakos,2 yıl Sienada oynadı.Büyük takımlarda oynadığı için istatistiklerinin yüksek olmaması normal.Şöyle söyleyeyim Shumpert skorerse Domercant basketbol ilahıdır(Burda Shumpertı aşalığama amacı yok,Domercant'i tarif etmek için yazdım)

2004-2005 14.1 sayı (Euroleague)

2005-2006 12.4 sayı (Euroleague)

2006-2007 11.2 sayı (Euroleague)

2007-2008 20.6 sayı (Eurocup)

2008-2009 10.1 sayı (Euroleague)

2009-2010 10.5 sayı (Euroleague)

İstatistikleri de gayet iyi.

Daha iyi oyunculara ihtiyacimiz var. Jerry´den ne farki var ki Domercant´in? Daha mi kaliteli yani? Trabzonspor bile Rasic´i aliyor yani :) Gelecek sezon daha zor olacak. Öyle final oynamak kolay olmayacak. 3-4 tane Avrupa´nin gercekten iyi basketbolcularini almaliyiz. Litvanya milli takimindan olur, Slovenya milli takimindan olur, Sirbistan milli takimindan olur, Hirvatistan milli takimindan olur, Rusya olur. Asagisi kesmez yani.

Ben artik kalite istiyorum, marka istiyorum.

daha 31 yasindaymis, ben 35-36 saniyordum acikcasi. tecrubeli ve iyi skorer. o kadar yasli da degil, alinirsa muthis katki verir bence

Lakovic´i alsinlar :)

Oyun karekteri Oktay Mahmudi'ye taban tabana ters adam o Lakovic.Oktay Hoca eğer parkede kalırsa onay vereceği transfer Domercant ve türevleridir.O bölge de Evre Euroleague seviyesini bırakın Euro Cup için bile yetersizdi(en iyi senesinde bile).2 numaraya atletik ve iyi şu atabilen,defansı iyi bir oyuncuya ihtiyaç var.O bölge de oynayan adamların çok hareketli olmamasının cezasını final de çektik.DOMERCANT ÖMER ONAN tarzı bir adamdı benim hatırladığım,tabi şimdi ne haldedir bilemiyorum,takip etmedim.Ama bana göre formu düşmediyse gayet olumlu olur transferi.

Domercant mevcut şartlar ve kadro yapısı göz önüne alınırsa, kalbur üzeri bir oyuncu olarak nitelendirilebilir. Zira kadromuzda Domercant yeteneği ve kariyerinde bir oyuncu an itibarı ile bulunmamaktadır. Domercant'ı beğenmeyenler ve burun kıvıranların ortaya attığı herhangi bir mantıklı argüman da yoktur.

Yaşlı demişler adam 31 yaşında. Daha iyi daha kariyerli oyuncu alalım demişler, e önce bir kadro yapısına bakın ve ona göre kıyas yapın.

Ben şahsen Domercant'ı beğenirim. Karşıyaka günlerinden beri de takip ettiğim bir oyuncu. Karşıyaka'da oynarken sistem dişlisi değildi. Daha çok üzerine oynanan oyuncu idi ve biraz daha ön planda gözüktü. Asıl sonrası önemli Efes'e geldikten sonra yavaş yavaş sistem takımlarına intibak edebileceğini gösterdi. Granger'in yerini takıma intibakı doğrultusunda da doldurdu. Ama bizim için parametre Siena yılları olmalı çünkü Efes'le başladığı sistem oyuncusu olma süreci orada tavan yaptı. Ve Siena takımının sistemine çok güzel monte oldu. Siena tarzı savunma direnci yüksek bir takımda skorer kimliğiyle sistem dişlisi olabilen bir oyuncu bizde de bunu çok rahat başarır.

Kaldı ki bu sene oynadığımız basketbol bizim de oturtmaya çalıştığımız sistemin Siena benzeri bir model olacağının ipuçlarını vermiştir.Düşüncem odur ki Domercant'ta bu durum düşünülerek transfer edilmek istenmektedir. Bu yüzden de doğru bir transfer olur. Hatta daha iddialı bir söylem kullanayım nokta atışı olur.

Bizim hedefimiz Fenerbahce´yi gecmekse daha kaliteli oyunculara ihtiyacimiz var arkadaslar. Para durumu nedir, bütce nedir bilemiyorum ama Fenerbahce´yle mücadele edebilmek icin en az 2-3 Avrupa´nin yildiz dedigi basketbolculari getirmeliyiz. Domercant mevcut kadromuza göre iyi olabilir, ama bu kadronun da insanüstü bir mücadele sergiledigini unutmayalim. Hep sergileyemezler. Iyi basladik, o gazla da devam etti Aslanlar bu sene.

Ender Arslan, Furkan Aldemir vs bu hedefe uyan yerinde yerli transferler mesela. Bütün transferlerimiz öyle olmali. Bu sene cok iddiali bir kadro kurulmali diye düsünüyorum. Galatasaray artik her sene final oynayan bir takima dönüsmeli. Bu yüzden "bizi idare eder" diyecegimiz oyunculari degil de, "bizi ucurur" diyecegimiz oyuncular alinmali.

Istemek bedava, söylemek kolay diyebilirsiniz tabi haklisiniz. Ama Trabzonspor bile Rasic´i aliyorsa, Galatasaray neden daha iyisini almasin?

Bizim hedefimiz Fenerbahce´yi gecmekse daha kaliteli oyunculara ihtiyacimiz var arkadaslar. Para durumu nedir, bütce nedir bilemiyorum ama Fenerbahce´yle mücadele edebilmek icin en az 2-3 Avrupa´nin yildiz dedigi basketbolculari getirmeliyiz. Domercant mevcut kadromuza göre iyi olabilir, ama bu kadronun da insanüstü bir mücadele sergiledigini unutmayalim. Hep sergileyemezler. Iyi basladik, o gazla da devam etti Aslanlar bu sene.

Ender Arslan, Furkan Aldemir vs bu hedefe uyan yerinde yerli transferler mesela. Bütün transferlerimiz öyle olmali. Bu sene cok iddiali bir kadro kurulmali diye düsünüyorum. Galatasaray artik her sene final oynayan bir takima dönüsmeli. Bu yüzden "bizi idare eder" diyecegimiz oyunculari degil de, "bizi ucurur" diyecegimiz oyuncular alinmali.

Istemek bedava, söylemek kolay diyebilirsiniz tabi haklisiniz. Ama Trabzonspor bile Rasic´i aliyorsa, Galatasaray neden daha iyisini almasin?

Fenerbahçe'yi geçmeniz kolay iş değiş, 1 senede olacak iş hiç değil. 5 senedir istikrarlı olarak büyüyen bir organizasyonu var Fenerbahçe'nin. Birden yatırım yapıp hemen karşılığını almanız imkansız. Bir kere önce yerli kadronuzu yukarı taşımanız lazım. Şu an Tutku, Ender, Evren, Caner, Shumpert, Furkan ve Sertaç var elinizde. Fenerbahçe'de Ömer, Emir, Mirsad, Kaya, Oğuz. Tutku hariç kadronuzdaki hangi yerli oyuncu Fenerbahçe'nin rotasyonunda kendine yer bulabilir mesela?

İyi yabancıların da Galatasaray'ı tercih etmesi için para dışında bir sebep yok, çünkü yatırıma daha yeni başlıyorsunuz. Birden Teodosic, Pekovic, Ersan diye uçmanın manası yok, önce doğru yapıyı kurup yavaş yavaş büyümeniz lazım.

Oktay hocanın CEO olmasına pek anlam veremesem de uyguladığı politikaları gayet mantıklı buluyorum. Tutku, Ender, Shumpert, Furkan, Sertaç yerli rotasyonu ile geçen yıla oranla 1 seviye yukarı çıktınız (yine de Fenerbahçe'den 1-2 basamak aşağıdasınız bu konuda), bundan sonra yapmanız gereken şey yabancılarınızı 1 üst seviyeye taşımak. Shipp yerine Domercant buna güzel bir örnek mesela. Yabancıların da kalitesini yükselttikten sonra Euroleague'e kalamasanız bile Eurocup'ta en azından yarı final görmeniz lazım ki başarılı olmayı istediğinizi gerek oyuncular, gerekse ULEB anlasın. Ancak ondan sonra bir üst seviye yabancıları alabilirsiniz ki Teodosic, Pekovic, Ersan'ı alacak seviyelere yine ulaşamazsınız, Fenerbahçe de oralarda değil daha.

Kısacası, beklentilerin hemen olacak şeyler değil, hemen olsun istemek yerine basamakları birer birer çıkarak istikrarlı büyümek daha doğru olur, Oktay hoca da zaten antrenörlük kariyeri boyunca sistem ve istikrara her şeyden fazla önem vermiş biridir, doğru büyüme şeklini takımınıza en iyi şekilde uygulayacaktır. O yüzden Fenerbahçe'nin şu an olduğu seviyeye gelmek için minimum 3-4 seneye ihtiyacınız olduğunu unutma. Tabi 3-4 yıl sonra Fenerbahçe nerede olur bilmiyoruz. Daha aşağıda da olabilir, aynı durumda da, daha yukarılarda da. Zaman gösterecek orasını.

Fenerbahçe'yi geçmeniz kolay iş değiş, 1 senede olacak iş hiç değil. 5 senedir istikrarlı olarak büyüyen bir organizasyonu var Fenerbahçe'nin. Birden yatırım yapıp hemen karşılığını almanız imkansız. Bir kere önce yerli kadronuzu yukarı taşımanız lazım. Şu an Tutku, Ender, Evren, Caner, Shumpert, Furkan ve Sertaç var elinizde. Fenerbahçe'de Ömer, Emir, Mirsad, Kaya, Oğuz. Tutku hariç kadronuzdaki hangi yerli oyuncu Fenerbahçe'nin rotasyonunda kendine yer bulabilir mesela?

İyi yabancıların da Galatasaray'ı tercih etmesi için para dışında bir sebep yok, çünkü yatırıma daha yeni başlıyorsunuz. Birden Teodosic, Pekovic, Ersan diye uçmanın manası yok, önce doğru yapıyı kurup yavaş yavaş büyümeniz lazım.

Oktay hocanın CEO olmasına pek anlam veremesem de uyguladığı politikaları gayet mantıklı buluyorum. Tutku, Ender, Shumpert, Furkan, Sertaç yerli rotasyonu ile geçen yıla oranla 1 seviye yukarı çıktınız (yine de Fenerbahçe'den 1-2 basamak aşağıdasınız bu konuda), bundan sonra yapmanız gereken şey yabancılarınızı 1 üst seviyeye taşımak. Shipp yerine Domercant buna güzel bir örnek mesela. Yabancıların da kalitesini yükselttikten sonra Euroleague'e kalamasanız bile Eurocup'ta en azından yarı final görmeniz lazım ki başarılı olmayı istediğinizi gerek oyuncular, gerekse ULEB anlasın. Ancak ondan sonra bir üst seviye yabancıları alabilirsiniz ki Teodosic, Pekovic, Ersan'ı alacak seviyelere yine ulaşamazsınız, Fenerbahçe de oralarda değil daha.

Kısacası, beklentilerin hemen olacak şeyler değil, hemen olsun istemek yerine basamakları birer birer çıkarak istikrarlı büyümek daha doğru olur, Oktay hoca da zaten antrenörlük kariyeri boyunca sistem ve istikrara her şeyden fazla önem vermiş biridir, doğru büyüme şeklini takımınıza en iyi şekilde uygulayacaktır. O yüzden Fenerbahçe'nin şu an olduğu seviyeye gelmek için minimum 3-4 seneye ihtiyacınız olduğunu unutma. Tabi 3-4 yıl sonra Fenerbahçe nerede olur bilmiyoruz. Daha aşağıda da olabilir, aynı durumda da, daha yukarılarda da. Zaman gösterecek orasını.

Istikrarli sekilde büyümek istiyorsan, istikrarli sekilde kadronu her sene güclendireceksin. Fenerbahce´nin bir programi yoktu, Ülker´e kondu ve zaten saglam olan yapisiyla basarili oldu. Ülker´in zaten bir basketbol felsefesi, programi, gücü vardi. O yüzden ben basketboldaki basariyi Fenerbahce´nin dogru programina baglamiyorum kesinlikle. Ülker´e bagliyorum. Fenerbahceliler bunu kabul etmek istemeyecektir tabi, ben Fenerbahceli olsam bende kabul etmek istemezdim. Ama öyle.

Galatasaray bu sene arzuladigi ve inandigi zaman ne yapabilecegini herkese gösterdi. Bu kadro kalitesiyle Fenerbahce´yi korkutmayi basardi. Daha iyi bir kadroyla 1 sene icinde gecmemesine bir neden yok. Sampiyon da olabilir, olmayabilir de. Ama bu iddiali kadro kurulmali. Bu büyümeyi gerceklestirmek icin de gerekirse senin dedigin gibi biraz daha fazla para vereceksin o oyunculara ama getireceksin. Yoksa büyüyemezsin. Bu sene takimda mutlaka ama mutlaka en azindan 2-3 üst düzey, yildiz dedigimiz basketbolcular olmali.

Üst Alt