İkinci Devre Oturtamadığımız Oyun Sistemi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İkinci Devre Oturtamadığımız Oyun Sistemi

Forvetler geldiğinden beri ilgimi çeken bir konu var genel de Diagne ve Mitrioglu'na fazla yüklenildiğini düşünüyorum.
Alanyaspor 1-1 Galatasaray
Galatasaray 3-1 Trabzonspor
Kasımpaşa 1-4 Galatasaray
Galatasaray 1-0 Akhisar
Erzurum 1-1 Galatasaray
Galatasaray 5-0 Antalyaspor
Bursaspor 2-3 Galatasaray
7 maçta 18 gol atmışız ortalama maç başı 2.57 gol yapar. Forvetlerin katkısı gol olarak düşük fakat rakip stoperleri bozdukları için Belhanda ve Feghouli bol bol ekstra işler yapıyorlar tabi bu yetmez.

Şu maçlar içinde set oyunu kurabildiğimiz tek oyun Trabzonspor maçının ilk yarısıdır o maçta stoperlerimiz ve donk rakip orta sahada ciddi bir süre geri dönmeden tüm dönen topları toplayıp oyunu sağ ve sol çizgilere genişleterek oynamıştık hatta Diagne devre arasına kadar tam 3 net gol pozisyonuna girmişti. O maçtan sonra ne Diagne ne de Mitrioglu'na uygun bir oyun çizemedik bu da kadro yapısıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Özetlemek gerekirse;
Takımda iyi bir 6-8 numara yok bir de Onyekuru'nun içeri çizgiyi kullanmak yerine sürekli top kayıplarını düşünürsek bu da takıma fazla efor harcatıyor. Sene sonunda hocanın 6-8 numaralara 2011 sezonundaki Melo gibi hızlı box to box ve agresif bir orta saha yanına da muhtemelen rakip sahada topu saklayıp paslarıyla rakibin baskını kıracak bir 8 numara istiyor. Çünkü şu an ki sistem ne Diagne ne de Mitrioglu'na uygun resmen kontra atak ve hızlı hücumlarla gol arıyoruz onun dışında yerleşik hücum yapacak tek kanat sağ kanat orası da rakiplerin önlem aldığı en önemli yer oluyor.

Muhtemelen de hoca da bunların farkında olduğu için değişimin 2. aşamasının da yazın devam edeceğini söylemişti en büyük sıkıntı da bazı oyuncularda süreklilik olmaması; Mariano, Fernando ikilisini kesin gönderecek. Defans 4'lüsü ve ileri uç tamamen değişti diyebiliriz sırada 6-8 ve sol kanat uyumu yüksek oyuncu lazım bu oyuncuları da rastgele özellikler olacağını düşünmüyorum çünkü büyük takım dediğimiz zaman rakibi bunaltan bir oyun yapısı olmalı iç sahada bir şekilde gol buluyoruz ama dediğim gibi oyuncu profilleri yüzünden ben tam anlamıyla takımın %100'ü yerine %50-60 arası performans alıyoruz. Deplasman da ise orta sahamız tam kırılgan oluyor dönen topları çok hızlı toplayamıyoruz bence en büyük sorun burada başlıyor bu da takım boyunun uzamasına storlerin ve forvetlerin etkisizleşmesine sebep veriyor

Bizim lig de topu en hızlı kazanan takım olmamız lazım ve rakibin orta sahayı geçmesine müsaade etmeyen bir kadroya sahip olmalıyız o zaman hem diagne hem de mitrioglu fazlasıyla iş yapar diğer türlü onlardan 40-50 metre depar atmak oyuncu profillerine tam zıt olduğu için beklememek lazım

Araplar ve bencil Onyekuru yüzünden forvet varken yok gibi top oynuyoruz bu yüzden de ne ilerde adam gibi top tutuyoruz ne de hücum yapıyoruz gol atıyoruz ama çoğu bireysel hiç göze hoş gelen top oynamıyoruz.

433 başlayıp işler kötü gidince ( her seferinde) 4231 e dönüyor hoca. anlamıyorum cidden bu 433 sevdasını. takım her maç biz 433 oynayamayız diye bağırıyor

Saha dizilişi büyük sorun değil. Asıl sorun takımın orta saha ve forvet oyuncularının defansa yardıma gelmemesi.

Söylemek istediğim orta saha disiplinli bir şekilde alanını kapatmaz, adam kovalamazsa bu takımı sihirli bir diziliş ile iyi oynatma şansın yok.

433 başlayıp işler kötü gidince ( her seferinde) 4231 e dönüyor hoca. anlamıyorum cidden bu 433 sevdasını. takım her maç biz 433 oynayamayız diye bağırıyor
Bu biraz da Onyekuru'yla ve eldeki mevcut orta sahayla alakalı olduğunu düşünüyorum en azından bir şekilde maç kazanabildiğimiz sistem oynuyoruz hocanın da bu futboldan memnun değildir bir de doğru pas ayağı düzgün %90-100 arası pas hatası yapmayarak oynayacak 1 tane oyuncumuz yok Fernando vardı o da Göztepe maçından sonra yok oldu. Topla ilişkisi iyi adamlar Feghouli ve Belhanda takımı taşıyorlar son dönemde Ndiaye biraz daha fazla efor harcıyor ama kadro da net merkezi değiştirmek lazım belhanda konusunu bilmem ama 6-8 net değişmeli stoperlerin verimi de düşüyor

Araplar ve bencil Onyekuru yüzünden forvet varken yok gibi top oynuyoruz bu yüzden de ne ilerde adam gibi top tutuyoruz ne de hücum yapıyoruz gol atıyoruz ama çoğu bireysel hiç göze hoş gelen top oynamıyoruz.
Futbol tekniği olarak göze en güzel gelen Belhanda Feghouli Mariano paslaşmaları oluyor onlar hariç sol taraftan genel olarak ümit kesildi diye düşünüyorum anca defans arkası koşularıyla o taraf pozisyona giriyor. Bu düzene 6-8 ve sol kanadı katsak rakip zaten hiçbir şekilde çıkamaz :D

Bazen istatistik yanıltabilir.

Bu gol istatistiğinin santraforlar ve oyun kalitemizle alakası yok bence.

Maçı izleyenler görüyordur ki tamamen bireysel yeteneklerin anlık kalitesi ile geliyor.

Bu maçların çoğu anında santraforsuz oynadığımız ilk yarıdan bile kötü oyunumuz vardı.

Takımın hücum seti eksikliği çok bariz.

Oyuncular ne yapacağını bilemeyince öylece bakakalıyor hepsi.

Futbol tekniği olarak göze en güzel gelen Belhanda Feghouli Mariano paslaşmaları oluyor onlar hariç sol taraftan genel olarak ümit kesildi diye düşünüyorum anca defans arkası koşularıyla o taraf pozisyona giriyor. Bu düzene 6-8 ve sol kanadı katsak rakip zaten hiçbir şekilde çıkamaz :D

Belhanda ve Feguli yan yana oynuyor yetmiyor Mariano'da geliyor oraya oyun sıkışıyor karşı takım savunma yaparken pek zorlanmıyor Onyekuru zaten gizli forvet gibi oynuyor öne geçtiğimiz maçlar hariç göremiyoruz.

Bazen istatistik yanıltabilir.

Bu gol istatistiğinin santraforlar ve oyun kalitemizle alakası yok bence.

Maçı izleyenler görüyordur ki tamamen bireysel yeteneklerin anlık kalitesi ile geliyor.

Bu maçların çoğu anında santraforsuz oynadığımız ilk yarıdan bile kötü oyunumuz vardı.

Takımın hücum seti eksikliği çok bariz.

Oyuncular ne yapacağını bilemeyince öylece bakakalıyor hepsi.
İstatistikler zaten yanıltıcıdır ama bence forvetlerin etkisi yok demek hata olur Diagne ve Mitrioglu şimdilik gol yönünden yetersiz gözüküyorlar ama Feghouli'nin bireysel yeteneği yanı sıra önünün boş olmasının bir sebebi de Diagne'nin 2 stoperi üstüne çevirmesidir veya ilk yarı 0-0 ken penaltı atamadığımız akhisar maçı vardı Diagne o maçta olsa penaltıyı gol yapsa bile yeterdi. Ufak detaylar şampiyonu belirler.

Belhanda ve Feguli yan yana oynuyor yetmiyor Mariano'da geliyor oraya oyun sıkışıyor karşı takım savunma yaparken pek zorlanmıyor Onyekuru zaten gizli forvet gibi oynuyor öne geçtiğimiz maçlar hariç göremiyoruz.
İşte sıkıntı burada dün Selçuğun boş pozisyon da Belhanda'ya atmak yerine gidip 40 metre Onyekuru attırıp kaptırması da konuşulması gereken bir başka konu Belhanda Feghouli tekniği yüksek oyuncular her ne kadar hata yapsalar da pas kaliteleri arttığı dakikalarda rakibi delip geçerler veya topu saklarlar ama bu adamlar neden sol tarafla oynamıyor sorusunun yanıtı Onyekuru oyun görüşü onların seviyesine çıkamaz adamlar 2-3 pas sonrasını hesaplarken Onyekuru o sırada kendisine gelecek pası hesaplayamıyor :D

İşte sıkıntı burada dün Selçuğun boş pozisyon da Belhanda'ya atmak yerine gidip 40 metre Onyekuru attırıp kaptırması da konuşulması gereken bir başka konu Belhanda Feghouli tekniği yüksek oyuncular her ne kadar hata yapsalar da pas kaliteleri arttığı dakikalarda rakibi delip geçerler veya topu saklarlar ama bu adamlar neden sol tarafla oynamıyor sorusunun yanıtı Onyekuru oyun görüşü onların seviyesine çıkamaz adamlar 2-3 pas sonrasını hesaplarken Onyekuru o sırada kendisine gelecek pası hesaplayamıyor :D

Onyekuru'nun tek derdi gol atmak koskoca 1 kanadı böyle birine bağlamak büyük bir kumardı kaybettik malesef.

Sağ kanat alternatifi de Yunus dışında yok olsa Belhanda sola Feguli ortaya derdik o da olmuyor resmen 2 kanat çakılı biz de ama ikisi de kanat gibi oynamıyor.

Tüm analiz yazıları benim gözümde beğeniyi peşinen hakkediyor. Bunun da ötesinde güzel yazı, tebrikler.
---
Bana göre sistemimizdeki en büyük boşluk, orta saha kurgumuz dolayısıyla rakiplerin yarı sahamızı kolay geçebilmeleri. Hücumda iyi top tutamayıp çok top kaybetmemiz bu problemi derinleştiren etkenlerden. Böylece tandemimize binen yük ve kart riski de yüksek oluyor.

Sanırım Melo 'nun ilk 2 senesi gibi, 1 değil, 2 oyuncu birden lazım bize. Bir de top tutabilen forvet derdim ama bu ekonomik yapıda çok zor.

Onyekuru'nun tek derdi gol atmak koskoca 1 kanadı böyle birine bağlamak büyük bir kumardı kaybettik malesef.

Sağ kanat alternatifi de Yunus dışında yok olsa Belhanda sola Feguli ortaya derdik o da olmuyor resmen 2 kanat çakılı biz de ama ikisi de kanat gibi oynamıyor.
Trezeguet - Belhanda - Feghouli olsa şuna eminim Belhanda sağa daha yatkın değil tam merkez de oynar ama ciddi anlamda Onyekuru her türlü zarar umarım sene sonu bir şekilde Trezeguet alırız top tutar, saklar oyun görüşü yüksek, duran topları iyi kullanır 6-8 numara da bonservissiz çözmek lazım

Tüm analiz yazıları benim gözümde beğeniyi peşinen hakkediyor. Bunun da ötesinde güzel yazı, tebrikler.
---
Bana göre sistemimizdeki en büyük boşluk, orta saha kurgumuz dolayısıyla rakiplerin yarı sahamızı kolay geçebilmeleri. Hücumda iyi top tutamayıp çok top kaybetmemiz bu problemi derinleştiren etkenlerden. Böylece tandemimize binen yük ve kart riski de yüksek oluyor.

Sanırım Melo 'nun ilk 2 senesi gibi, 1 değil, 2 oyuncu birden lazım bize. Bir de top tutabilen forvet derdim ama bu ekonomik yapıda çok zor.
Teşekkür ediyorum ve şunu da ekliyorum Luyindama, Marcao gibi adamların önüne 2 tane Melo gibi adam bulsak ülkede 1 tane rakip futbolcu bu adamların üstüne doğru top süremezdi hatta topu bırakmak zorunda kalırlardı :D

Mariano = Alves,
Donk = Busquets,
Belhanda = İniesta,
Kuru= Pedro,
Feg = Messi en kaba tabiriyle o takımın sistemine benziyor açıkcası. Xavi'si yok. İniesta ve Messi gününde değilse tıkanır, aynı o Barca kadrosu gibi. Sistem yok değil, sistem oyuncuların bireysel performansına çok bağlı bana göre.

Oyun hızımız çok düşük. Kanatlarila hızlı geçiş yapamıyoruz. Oyuncularinda hemen hemen hepsinin yeteneği belli. Ekstra bisiler yapan olmayınca da her oyun aşağı yukarı benzer senaryolar çıkıyor karşımıza. Rakip farketmeksizin. Az buçuk savunma yapan her takım puan çıkarır bizden. Bu 2 hafta ara iyi gelecektir diye ümit ediyorum. Yoksa işimiz harbi zor. Geçen sezonda benzeri sıkıntılarımız vardı ama gol atan bi forvetimiz de vardı. Ben geçen seneden güçsüz bir takım olduğunu düşünüyorum. Sonumuz hayrolsun.

SNE-LX1 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Oyun olarak hiç iyi değiliz geriye düşüp maç cevirdigimize bakmayın Bursaspor ciddiye alınacak bir rakip değil oyunu çok durağan kuruyoruz seri değiliz bazı mevkilerde kalite anlamında vasat adamlarımız var Diagne çok eleştiriliyor fakat adama doğru düzgün servis yapılmıyor ...

Kanatlarimizin ileri geri dogru dürüst calismadigini tespit etmek lazim. Bir de emniyetli oynamasini bilmeyip paldir küldür, yani cümbür cemaat gittigimiz icin geride stoperler ve artik geriye kim kosabilirse toplam 4 oyuncu falan anca ediyor geride. muslera da sonra her geleni yiyor diyoruz. böyle bir sistem olmaz.

ne zaman belhanda rakip kaleye yakin oynasa skor katkisi yapiyor. ndiayeyi ön libero kullanmak gibi fantezilerden uzak durup klasik 4-2-3-1 oynadigimiz zaman basariliyiz. top rakipteyken 4-4-2ye dönmeliyiz. onyekuru denilen esekoglu esek savunmaya gelmeli, belhanda diagne ile birlikte ön alanda baski yapmali ve hataya zorlamali oldugu kadar tabiki.

luyindama ve marcao pas atacak oyuncu aradigi zaman diger oyuncular ile aralarindaki mesafeler kesinlikle simdiki gibi olmamali.. emre tasdemir kosuyor kosuyor önde topla bulusup aynen geriye oynuyor. bu böyle olmaz. bosuna gidiyor yani pas istasyonu yok. adam gidiyor ama bosa kürek cekiyor orada.

orta sahayi en derli toplu sekilde gösteren oyuncumuz donk oldugu icin artik donk ve ndiaye ikilisi bozulmamali. belhanda ve feghouliyi de asla cikaramayiz. mecburen onyekuru ve diagneye ayar vermemiz gerekiyor. belhanda ve feghoulinin sorunu birbirleriyle cok oynuyorlar ama diger arkadaslari pek görmüyorlar. böyle takim oyunu olmaz. yine de takimin en verimli iki futbolcusu ön tarafta.

onyekuruya bir ayar verilecekse belhandanin sol kanatta oynayip mitroglunun diagne ile birlikte hakiki cift forvet olarak denenmesi mantikli olabilirdi ama bu onyekuru takim oyunundan cok uzak ve cogu zaman 1 kisi eksik oynatiyor.

kosu kalitemiz cok düsük oldugu icin her mac rakip bizden 1 adam kadar fazla kosmus oluyor. orta sahadan oyuna yön veremeyen bir ndiayemiz oldugu icin stoperler üzerinden oyun kuruyoruz. marianoda eski gücünde degil.

Üst Alt