influencer | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Son zamanların popüler mesleği(?) ya da gelir kapısı diyelim. Bu tipler yüzünden Instagram'a giresim gelmiyor. Az biraz fenomen olan kişi hemen ürün tanıtmaya başlıyor. Takipten çıksan fayda etmiyor, ana sayfada gezinirken reklamlarda ve keşfette de bunlardan çıkıyor. Bir story atıyorlar binlerce lira kazanıyorlar. Asgari ücretli adam sabahtan akşama kadar eşek gibi çalışsın onun alacağı ücret, onların bir ürün tanıtımında aldığı ücrete denk geliyor.

Ülkemizde geçimini story atarak sağlayanlar var. Bunların birçoğu ilk başta sahte takipçi ve sahte beğeniler satın alıyor. Normal kullanıcı da diyor ki "aa bunun bu kadar çok takipçisi varmış demek ki boş değil, ben de takip edeyim" sonra bunların organik takipçileri de artmaya başlıyor. Ve firmalar da bu inorganik hesaplara size ürün gönderelim tanıtın diyorlar.

Hayır bir de onbinlerce lira kazanan bu influencerler 5 liralık ürün tanıtımını yapıyorlar bazen. Hayatlarında sadece ürün tanıtımında kullanıyorlardır başka da kullanacaklarını düşünmüyorum. O kadar parası olan niye ucuz bir şeyi kullansın zaten. Ama reklamları görseniz "ben çok bayıldım, bana çok faydalı geldi siz de kullanın" diye abartmaları yok mu? İnsanda utanma olur be.

Bu işe bir el atılması lazım. Belli bir kota konabilir günde 1 tane falan gibi. Zaten vergi kaçakçılığı yapmaları da cabası. Sosyal medya ve kapitalizm el ele verip insanları iyice psikopat yapmaya başladı.

Üst Alt