İngiltere'de Doping Skandalı! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İngiltere'de Doping Skandalı!

media_xll_3711359.jpg

Sunday Times gazetesinin manşetine taşıdığı haberde, bir atletin randevu aldığı Mark Bonar isimli doktorun gizli kamerayla kaydedilen görüntülerdeki ifadelerine yer verildi.

Bonar, çok sayıda sporcuya binlerce sterlin karşılığında performans artırıcı ilaçlar verdiğini ve hastaları arasında Premier Lig’in önde gelen futbolcuları, tenisçiler, bisiklet ve kriket sporcularının bulunduğunu söyledi.

Londra’da bulunan doktor Bonar ayrıca 2010 yılından bu yana İngiltere ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 150 sporcuya aralarında eritropoetin (EPO), steroid ve insanın gelişmesini sağlayan hormon gibi ilaçlar yazdığını ifade etti.

Bonar, ifadelerinin basına yansımasının ardından, kuralları ihlal etmediğini ve Genel Tıp Konseyi (GMC) kurallarına uyarak bu ilaçları yazdığını savundu. Bonar ayrıca atletleri tıbbi nedenlerden dolayı muayene ettiğini, muayene sebebinin performans artırıcı ilaçlar sağlamak olmadığını belirtti.

Sunday Times, haberinde, Bonar’ın ilaç yazdığı sporcuların adına yer vermedi ve doktorun tedavi ettiğini iddia ettiği sporcuların gazeteye konuşmak istemedikleri bildirildi. Haberin ardından İngiliz hükümeti iddialarla ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.

'EĞER İDDİALAR KANITLARSA...'

İngiltere Kültür ve Spor Bakanı John Whittingdale iddiaların "şok edici ve endişe verici" olduğunu belirterek, acil soruşturma açılacağını kaydetti. Whittingdale yaptığı yazılı açıklamada, "Taraftarların, atletlerin eşit şartlarda ve adil koşullarda mücadele ettiklerinden emin olma hakları var. İddialarla ilgili acil soruşturma açılması talebinde bulundum. Bu iddialar kanıtlanırsa, cezai işlem uygulanacaktır" ifadelerine yer verdi.

Soruşturma çerçevesinde, vergi mükelleflerinin paralarıyla her yıl yaklaşık 7 milyon sterlin finansman sağlanan Büyük Britanya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (UKAD) da incelenmesi bekleniyor.

UKAD Başkanı Nicole Sapstead, 2014 yılında bir sporcunun kendilerine Bonar’ın yazdığı doping ilacı reçetesini göstererek, doktorla ilgili şikayetçi olmasının ardından Bonar hakkında soruşturulma başlatıldığını ancak aleyhinde bir şey yapılamadığını kaydetti.

RUSYA'YA YASAK GELMİŞTİ

WADA, Rus atletlerin birçoğunda çıkan doping yüzünden ülkeyi suçlamış ve Rusya’nın uluslararası turnuvalara katılımı yasaklanmıştı. Son olarak geçtiğimiz ay Rus tenisçi Maria Sharapova’da farkında olmadan doping yaptığını belirtmiş ve yaptığının yanlış olduğunu belirterek hayranları ve spor camiasından özür dilemişti.

AA

Premiere League yapi olarak bir nevi NBA´yi andiriyor... Atletizim ve güc konusunda cok üstün bir seviye... NBA´de bana göre doping yapmayan, hormon kullanmayan adam zor bulursun... Premierleague´de de bu tip seyler beni sasirtmaz acikcasi.

"Ich habe mit Fußballern aus der Premier League, auch mit Spielern aus dem Ausland Kontakt. Auch mit einem ganz Großen, dem habe ich Epo, Testosteron und Wachstumshormone gegeben", äußerte der Mediziner: "Fußballer werden ja sowieso kaum getestet. Und ältere Spieler über 30 müssen was machen, die können mit den jungen Spielern um die 18 sonst doch gar nicht mithalten."

"Zaten futbolcular nerdeyse hic testlere tabi tutulmuyor. Ve 30´un üstünde futbolcular birseyler yapmasi gerekiyor, yoksa genc oyuncular ile hic bir sekilde rekabet edemezler."

Özil´i Werder Bremen zamanindan taniyorum, fizik olarak nasil bir oyuncu oldugu da acikti. Ciliz, pek kas üretmeyen bir vücut yapisi vardi. Bir sene icinde, futbol gibi akil almaz sekilde kalori yaktigin bir sporda, okadar saglam bir kas yapisina ulasmasini da asla rahmani bulmadim Real Madrid´de...

Premiere League yapi olarak bir nevi NBA´yi andiriyor... Atletizim ve güc konusunda cok üstün bir seviye... NBA´de bana göre doping yapmayan, hormon kullanmayan adam zor bulursun... Premierleague´de de bu tip seyler beni sasirtmaz acikcasi.
Zaten NBAi hemen herkes gayri resmi kabul ediyor.Bence serbest bırakılmalı desem kullanmak istemeyini bile yöneticiler zorlar.Aslında sporcuların ücretleri belli bir havuzda toplanmalı ve her 3-5 yılda temiz çıktıklarında paralar hesaplarına yatırılmalı.

Özil´i Werder Bremen zamanindan taniyorum, fizik olarak nasil bir oyuncu oldugu da acikti. Ciliz, pek kas üretmeyen bir vücut yapisi vardi. Bir sene icinde, futbol gibi akil almaz sekilde kalori yaktigin bir sporda, okadar saglam bir kas yapisina ulasmasini da asla rahmani bulmadim Real Madrid´de...

Dikkatli takip ettiysen Real de degil Arsenal da vucut yapti.

Zaten NBAi hemen herkes gayri resmi kabul ediyor.Bence serbest bırakılmalı desem kullanmak istemeyini bile yöneticiler zorlar.Aslında sporcuların ücretleri belli bir havuzda toplanmalı ve her 3-5 yılda temiz çıktıklarında paralar hesaplarına yatırılmalı.
Futbolda fiziksel performans yükseldikce fizik acisindan, bu tip olaylar daha önemli oluyor.

Daha fazla kondisyon, biraz daha hizli daha güclü olmak icin gerekiyor.

Sonra sen macda 10 sprint atiyorsun yoruluyorsun. Rakibin 15 sprint atiyor ve hala dinç kalabiliyor.

Dövüşsporu organizasyonlarindan biliyorum. Bir parçası olmus artik. Herkes aluyor, ben kullanmadan nasil mücadele edeyim diyor millet.

Ya ağir kontroller getireceksin. Yada serbest birakacaksin.

Gesendet von meinem SM-G920F mit Tapatalk

Son düzenleme:
Futbolda fiziksel performans yükseldikce fizik acisindan, bu tip olaylar daha önemli oluyor.

Daha fazla kondisyon, biraz daha hizli daha güclü olmak icin gerekiyor.

Sonra sen macda 10 sprint atiyorsun yoruluyorsun. Rakibin 15 sprint atiyor ve hala dinç kalabiliyor.

Dövüşsporu organizasyonlarindan biliyorum. Bir parçası olmus artik. Herkes aluyor, ben kullanmadan nasil mücadele edeyim diyor millet.

Ya ağir kontroller getireceksin. Yada serbest birakacaksin.

Serbest bırakmak da riskli.En iyisi ağır kontroller ve tavizsiz cezalar.Doping müthiş şekilde etki ediyorhele sadece bu iş için üretilen ilaçların etkisi mutlaka muazzamdır.2 aspirin iç inan etki ediyor veya maçtan önce 2-3 tane bira iç ve maça çık :) Çılgınlar gibi koşuyorsun :)

Serbest bırakmak da riskli.En iyisi ağır kontroller ve tavizsiz cezalar.Doping müthiş şekilde etki ediyorhele sadece bu iş için üretilen ilaçların etkisi mutlaka muazzamdır.2 aspirin iç inan etki ediyor veya maçtan önce 2-3 tane bira iç ve maça çık :) Çılgınlar gibi koşuyorsun :)
En iyisi o tabi ama eğer bunun önüne geçilmeyecekse daha da haksiz rekabete getirmenin de manasi yok.

Her profesyonel sporcu bireysel testlere tabi tutulmalı her sene iki üç kere. Gerekirse orada sperm dahi birakacak. Bunun dışında önlem alınmak imkansiz.

En iyisi o tabi ama eğer bunun önüne geçilmeyecekse daha da haksiz rekabete getirmenin de manasi yok.

Her profesyonel sporcu bireysel testlere tabi tutulmalı her sene iki üç kere. Gerekirse orada sperm dahi birakacak. Bunun dışında önlem alınmak imkansiz.

Adamlar havaya girezse nasıl alınacak?:asd22:

Üst Alt