İş Yerimdeki Adaletsizlik | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İş Yerimdeki Adaletsizlik

Arkadaşlar çoğunuz benim ne kadar güzel yüzlü ve pozitif bir insan olduğumu bilir.. Ama gelin görün ki bu iyi niyetimin suistimal edilmesinin önüne geçemiyorum artık.

Çoğunluğu bayanlardan oluşan, 6 kişilik ekip ile bir ofiste çalışıyorum. Bende Sabah pc başına oturur mesai bitiminde kalkmayan tiplerdenim. Mola saatlerimde gsc'de olduğum malumunuz. Fakat diğer arkadaşların acayip bir kaytarma problemi var..

Sigara içmelerinin yanı sıra özellikle bayanların tuvaletten çıkmama gibi olayı var.. Ne kadar laf sokmaya çalıştımsa yüzsüzlüğe vuruyorlar..

Yöneticim ile konuyu paylaştığımda sen çok takıntılısın diyor ve beni geçiştiriyor.

Sırf ne hissettiğimi anlasınlar diye sigaraya başladım yalanı ile hergün aşağıda bir iki dal içmeye başladım. (içime çekmiyorum.) Ama bu seferde sohbetimin iyi olduğunu söyleyip, hem sigaramdan otlanmaya hemde molalarını uzatmaya başladılar..

Aynı şekilde tuvalete girip uzunca süre çıkmamayı da deniyorum ama hiç kimsenin umrunda değil..

2 sene sonunda ilk defa bu ay mesaiye kalma sorunu yaşadık.. Kaytarma işine bende dahil olunca, işlerin yetişmiyor olması baş gösterdi.

Eski mesaisiz hayatımı özledim ama diğer taraftan da adaletsizlik durumu ile nasıl başa çıkacağım ?

giphy.gif

Bazen yapman gerekeni yaparsın.

Danyal Bey'e katılıyorum. İyiliklere direnmedim. O çarkın bir dişi de sen oldun. Benim de iş yerinde beğenmediğim davranışlar oldu ama onlar gibi hiçbir zaman olmadım. Değişmedim. Ama sen;

Sana Nazım Hikmet'in "bence sen de şimdi herkes gibisin" şiirini armağan ediyorum.

Gözlerim gözünde aşkı seçmiyor
Onlardan kalbime sevda geçmiyor
Ben yordum ruhumu biraz da sen yor
Çünkü bence şimdi herkes gibisin

Yolunu beklerken daha dün gece
Kaçıyorum bugün senden gizlice
Kalbime baktım da işte iyice
Anladım ki sen de herkes gibisin

Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de şimdi herkes gibisin

Not: İtiraf edeyim değiştiğim bir konu var. O da işle ilgili çok yalan söylemek zorunda kalıyorum. Oyalama amaçlı. Kesip atmamak için yalan söylüyorum. Onlar da çok mutlu oluyor. Yapacak bir şey yok.

Yaşadığın durumu anlatamamanın yanı sıra senden artık onlar gibisin.

Onlar gibi olamam emin olun. Pişkinlikleri sohbetleri artık diksiniyorum..

Geçen ay Kırmızı Ay vardı bilirsiniz. Sabahın 9'da yine bir bayan arkadaş, akşam dolunay var diyor..

Aaa evet ama yaşadığımız kentten göremeyeceğiz çünkü hava bulutlu derken, hayır be dolunay dizi var diyor.. :mad:

Onlar gibi olacağıma ölmeyi yeğlerim

Konuyu inceledim, Doruk senin sorununa pek fazla bir cözüm yok, aynisini ben de yasadim.
Kendi adima buldugum tek cözüm eskisi gibi izinli veya hasta oldugumda telefonlarina cikmamak oldu.
Böylece kaytarma ile kendilerine zarar verdiklerini anladilar ve ceki düzen verdiler.

Ayrica @Mustafa Sevim, bir konuyu da sulandirma be kardesim.

Son düzenleme:
doruk kendine bir sevgili bul işini yap işten sonra sevgilinle gez toz hiçbir şey hiçbir kimse umruna gelmez. yoksa sonunda bombacı mülayim'e bağlarsın :)

Eger bu rahatsizligini konusarak is arkadaslari ile cozemiyorsan Sabir ve istikrar gerektiren bir calisma ile rapor hazirlamak sart birader :D

Her Sigara icin disari cikana 5 puan bastan yaziyorsun

Her 5 dakika icin yine 5 dakika ekliyorsun
10 dakikalik sigara molasi ile 15 puan
Gunde 5 defa sigara molasi dersen 75 puan. Bunu bir kenara birakiyorsun.

Gunde 5 defa sigara molasi alan bu verilerle 50 dakika is ile alakasi olmiyan kayip zamani not ediyoruz.
Gunde 50 dakika
haftada 250 dakika
52 hafta x 250 dakika = 13000 dakika
13000 dakika / 60 dakika = 216..... saat bunu da bir kenara not ediyorsun.

Haftalik sigara icmek icin disari cikan arkadaslar kisi basi 75x6 = 375 puan
375 puan x 52 hafta ile 19500 puan topluyor arkadaslar. Be verilere gore grafik yaparsin boyle arkadaslar arasindaki farki gostermis olursun.

Bunun yaninda o yillik 216 saat calisilmiyan fakat maas odenmesi olan sureci de ayni sekilde not ediyorsun.

Maas ne kadar, asgari mi degil mi bilmiyorum, (kendim hollandada yasiyorum) ama misal 1000 ytl olsa.........
Her bu sekilde is ile ugrasmiyan arkadas icin patron yillik 1350 ytl sponsorluk yapmis oluyor. 4 "arkadas" bu sekilde calisiyorsa yillik 5400 ytl duman olmus sayilir....

Bu verilerle iste elinden geldigi kadar bir rapor yap grafikler yap patrona sun.
Ister kendin icin yeni bir kontrat veya gelir konusunda anlas veya bu "sigara" molalarina bir sekilde engel getir.

Tuvalet konusunda birsey demen dogru olmuz.. ek olarak anlatabilirsin ama burda dogal nedenler / hastalik / vucut yapisi konular gibi isler oldugu icin etik olmaz.

Kendi isimde isimin bir parcasi olan analizler ve ortalama hesaplari ile her ay rapor sunuyorum. Bu sekilde her isci icin veriler ile yapilmis bir puanlama olusturuyorum ve bunu menajere iletip, gereken iscilerle de toplantiya giriyorum. Bunu dogru sekilde yaparsan kendini cok rahat bir sekilde ifade edebilirsin.
Burda elbette en onemlisi once konuyu konusmak ve bu sekilde cozmek, baktin olmuyor ozaman bu raporu hazirlaman kendi koltugunu saglamlastirir.

Sonucta bu yaklasim kayip olan zamani gosteriyor.. Eger o gunde 10 defa tuvalete / sigara icin cikan isci arkadas senden daha fazla gelir veya is goruyorsa ozaman bu verileri savunmaya hazir ol. Sonucta gelir/gider tablosunu kendi istegine gore savunmak en onemlisi.

EK NOT! Patron kendisi gunluk paket sigara tutturuyorsa.....Kolay gelsin :eek:ley:

Üst Alt