İspanya'nın 7 Takımından 6'sı Hala Kupada - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İspanya'nın 7 Takımından 6'sı Hala Kupada

Katılmıyorum

İngiltere'nin başaltı takımları İspanyadakilerden üstün

İngilizler bile öyle düşünmüyor halbuki.

Şu an Sevilla, Valencia, Villareal, Bilbao, şu anki Celta Vigo filan İngiltere'de 5-6. sıradan itibaren aşağı doğru hemen her takımı yener. İngiltere'de 5. sıradaki takımını gördük daha PSV'ye diş geçiremedi. O sıralamada bi Klopp'un Liverpool'u biraz İngiliz stilinden çıkıp kıta takımları gibi organize oynamaya başladı.

İngilizler bile öyle düşünmüyor halbuki.

Şu an Sevilla, Valencia, Villareal, Bilbao, şu anki Celta Vigo filan İngiltere'de 5-6. sıradan itibaren aşağı doğru hemen her takımı yener. İngiltere'de 5. sıradaki takımını gördük daha PSV'ye diş geçiremedi. O sıralamada bi Klopp'un Liverpool'u biraz İngiliz stilinden çıkıp kıta takımları gibi organize oynamaya başladı.

Geçen sene de BJK Liverpool'u elemişti

+Benim kastettiğim diğer takımlar

Bugün İngiltere'de küme düşmesi neredeyse garanti olan Newcastle, Aston Villa falan La Liga'yı daha yukarıda bitirecek kadro kalitesine sahip

Hatta biraz üste çıkınca Everton, Watford falan ilk 10'a rahat girer

Bask'a göçmüş ama bask asilli degil

Öyle düsünüyorsan Hamit, Nuri ve Yasine Alman diyebilirsin.

Türk asıllı Almanlar zaten. Mesut'un röportajı da vardı Almanya'da doğdum Türk olduğum kadar Almanım diyen. Bu ırkçı yaklaşım dünyada pek kalmadı artık, özellikle göçmen ülkelerinde. Aynı mantıkla İngiltere'deki bütün zenciler yabancı, hepsi Afrika'dan gelme. Fransa'da Henry Zidane da o mantığa göre yabancı ama biz Fransızız diyorlar. Amerikalı diye birşey yok, herkes veya dedesi başka yerden gelme.

Aynı mantıkla Türkiye'de Türk olmayanlar Kürtler, Çerkesler, Lefter gibi Rumlar da yabancı.

İnsan kendini nereli görüyorsa oralıdır.

Bugün İngiltere'de küme düşmesi neredeyse garanti olan Newcastle, Aston Villa falan La Liga'yı daha yukarıda bitirecek kadro kalitesine sahip

Villa ve Newcastle'ın kadro kalitesine bakarsak hali hazırda BPL'i daha yukarıda bitirecek gibi duruyorlar zaten, ama dipteler. Kıyaslamak baya zor.

Benim görüşüm tam olarak olmasa da genel hatlarıyla şu: Teknik/Taktik > Fizik. İngiltere'de oyunun taktiksel yönüne önem verilmediğini söylemek saçma olur tabi ki ama o ligin kültüründe oyunun fiziksel yanı daha ön planda. Küçük takımların da maçları güzel futbol izlemeye müsait kılmaları bu yüzden bence. İspanya'da ise taktik daha öne çıkıyor. Bu yüzden sık sık sıkıcı maçlar oynanıyor ama oyunun sonunda genelde "taktiği daha iyi olan" istediğini alıyor.

Avrupa kupalarına baktığımızda da teknik ve taktiğin daha önemli olduğunu görebiliyoruz. "İspanya en iyi lig" veya "İngiltere en iyi lig" diyemem şahsen ama İspanya ligindeki takımların sonuca ulaşmayı en doğru bilen takımlardan oluştuğunu söyleyebilirim sanırım.

İngiltere'nin 10. sıra altındaki takımlarının maddi gücü ve dolayısıyla kadroları İspanya'daki karşılıklarından bence de iyidir. Ama Everton filan zaten 7-10. sıra takımı, onun şu anki karşılığı da İspanya'da Valencia, Sevilla filan. Normalde Celta Vigo, Villareal, Bilbao gibi takımlar, onlar da Evertonla Newcastle ile rahatça oynarlar bence.

Ama İngilizler şimdi çok para alacaklar, haliyle önümüzdeki 2-3 senede hepsinin kadroları güçlenecek baya. Stoke City, West Ham gibi takımlar bile çok iyi oyuncular aldılar, Payet gibi adamı nerden alıyorsun? Yani önümüzdeki senelerde İngilizlerin kadroları güçlenecek, iyi hocalar da almaya başladılar. Ayrıca İspanyol ve Almanlardan da uyandılar şimdi altyapıya da yatırım yapmaya başladılar.

Villa ve Newcastle'ın kadro kalitesine bakarsak hali hazırda BPL'i daha yukarıda bitirecek gibi duruyorlar zaten, ama dipteler. Kıyaslamak baya zor.

Benim görüşüm tam olarak olmasa da genel hatlarıyla şu: Teknik/Taktik > Fizik. İngiltere'de oyunun taktiksel yönüne önem verilmediğini söylemek saçma olur tabi ki ama o ligin kültüründe oyunun fiziksel yanı daha ön planda. Küçük takımların da maçları güzel futbol izlemeye müsait kılmaları bu yüzden bence. İspanya'da ise taktik daha öne çıkıyor. Bu yüzden sık sık sıkıcı maçlar oynanıyor ama oyunun sonunda genelde "taktiği daha iyi olan" istediğini alıyor.

Avrupa kupalarına baktığımızda da teknik ve taktiğin daha önemli olduğunu görebiliyoruz. "İspanya en iyi lig" veya "İngiltere en iyi lig" diyemem şahsen ama İspanya ligindeki takımların sonuca ulaşmayı en doğru bilen takımlardan oluştuğunu söyleyebilirim sanırım.

Belki garip gelecek ama taktik olarak bence en iyi lig Serie A... Onu bir kenara bırakırsak İspanya ligi de taktik olarak PL'e göre belli bir seviyede daha önde ona katılıyorum ama ligin bütününe baktığımızda hem oyun anlayışı hem de rekabetçilik açısından Premier Lig'in artıları daha fazla bana göre.

Bu konuda Mourinho'nun görüşünü savunuyorum yani... :) İspanya'ya gittim ligden zevk alamadım, PL'de her hafta ayrı bir heyecan var demişti, bence dünyanın en iyi ligi yapan da kalitenin yanındaki bu heyecan zaten...

İngiltere'nin 10. sıra altındaki takımlarının maddi gücü ve dolayısıyla kadroları İspanya'daki karşılıklarından bence de iyidir. Ama Everton filan zaten 7-10. sıra takımı, onun şu anki karşılığı da İspanya'da Valencia, Sevilla filan. Normalde Celta Vigo, Villareal, Bilbao gibi takımlar, onlar da Evertonla Newcastle ile rahatça oynarlar bence.

Ama İngilizler şimdi çok para alacaklar, haliyle önümüzdeki 2-3 senede hepsinin kadroları güçlenecek baya. Stoke City, West Ham gibi takımlar bile çok iyi oyuncular aldılar, Payet gibi adamı nerden alıyorsun? Yani önümüzdeki senelerde İngilizlerin kadroları güçlenecek, iyi hocalar da almaya başladılar. Ayrıca İspanyol ve Almanlardan da uyandılar şimdi altyapıya da yatırım yapmaya başladılar.

Newcastle yerine Palace, Bournemouth, Norwich bunları da örnek verebiliriz fark etmez. Demek istediğim İspanya'nın takımlarıyla PL takımlarını tek tek kıyaslamak mümkün olsa bir şekilde, La Liga'daki 5-6 takım belli bir seviyenin üstünde fakat toplamda PL galip gelir benim anlayışıma göre. Tabii subjektif bir konu olduğu için fazla da ısrar etmenin bir faydası yok.

Türk asıllı Almanlar zaten. Mesut'un röportajı da vardı Almanya'da doğdum Türk olduğum kadar Almanım diyen. Bu ırkçı yaklaşım dünyada pek kalmadı artık, özellikle göçmen ülkelerinde. Aynı mantıkla İngiltere'deki bütün zenciler yabancı, hepsi Afrika'dan gelme. Fransa'da Henry Zidane da o mantığa göre yabancı ama biz Fransızız diyorlar. Amerikalı diye birşey yok, herkes veya dedesi başka yerden gelme.

Aynı mantıkla Türkiye'de Türk olmayanlar Kürtler, Çerkesler, Lefter gibi Rumlar da yabancı.

İnsan kendini nereli görüyorsa oralıdır.

Irkçi yaklasimla alakasi yok, sadece gerçekler. ''Asilli'' dedigimde ethnicityden bahsediyorum. Bir insan kendisini Fransiz veya baska ülkeden birisi olarak görmek istiyorsa görebilir burada sorun yok ama anne-babasi nereden geldigini de unutmamali bence.

türklere gelince durum farkli oldugunu düsünüyorum. Türk ailesinde yetisen, türk kültürle tanisan birisi ben buraliyim türk degilim demesi tuhaf geliyor.

Bir insanin statüsü de rol oynuyor. Almanya'da "Mehmet" diye 14 yasinda agir suçlar islemis çocugu Türkiyeye gönderdiler mesela ama mahkemede RESMI Alman ilan ettiler. Ayni kisi Özil gibi basarili topçu olsaydi Alman derlerdi.

Aynı mantıkla Türkiye'de Türk olmayanlar Kürtler, Çerkesler, Lefter gibi Rumlar da yabancı

Kürt, çerkes ve rum halki 100. yillardir Türkiye (daha önce Osmanli) da yasadigi için alakasiz konu.

Belki garip gelecek ama taktik olarak bence en iyi lig Serie A... Onu bir kenara bırakırsak İspanya ligi de taktik olarak PL'e göre belli bir seviyede daha önde ona katılıyorum ama ligin bütününe baktığımızda hem oyun anlayışı hem de rekabetçilik açısından Premier Lig'in artıları daha fazla bana göre.

Bu konuda Mourinho'nun görüşünü savunuyorum yani... :) İspanya'ya gittim ligden zevk alamadım, PL'de her hafta ayrı bir heyecan var demişti, bence dünyanın en iyi ligi yapan da kalitenin yanındaki bu heyecan zaten...
Serie A'yı pek seyretmediğim için bişey diyemem açıkçası. :D Premier Lig'in daha keyifli olduğuna %100 katılıyorum. Barcelona maçı yoksa (Messi'yi her durumda seyretmek lazım) herhangi bi Premier Lig maçını seyretmeyi tercih ederim genelde (Stoke maçları istisna olabilir).

Irkçi yaklasimla alakasi yok, sadece gerçekler. ''Asilli'' dedigimde ethnicityden bahsediyorum. Bir insan kendisini Fransiz veya baska ülkeden birisi olarak görmek istiyorsa görebilir burada sorun yok ama anne-babasi nereden geldigini de unutmamali bence.

türklere gelince durum farkli oldugunu düsünüyorum. Türk ailesinde yetisen, türk kültürle tanisan birisi ben buraliyim türk degilim demesi tuhaf geliyor.

Bir insanin statüsü de rol oynuyor. Almanya'da "Mehmet" diye 14 yasinda agir suçlar islemis çocugu Türkiyeye gönderdiler mesela ama mahkemede RESMI Alman ilan ettiler. Ayni kisi Özil gibi basarili topçu olsaydi Alman derlerdi.

Alakasız değil, aslında "kendini hissetmek" kelimesi doğru ifade etmiyor, izin verirsen açıklayayım, anlaşamazsak anlaşamadığımızda anlaşırız.

Bugün mesela şurda söyledikleri gibi:

Mesut Ozil contract: German playmaker denies new deal agreed with Arsenal, but says he is 'very happy' at the club | Premier League | Sport | The Independent

German playmaker yani Alman oyun kurucu dedikleri zaman Mesut "ari ırkın bir üyesi" anlamında söylemiyorlar. O anlayış eskide kaldı çünkü herkesin bildiği gibi bütün toplumlar karışıyor artık. Alman dedikleri zaman Alman toplumunu, kültürünü ve onu oluşturan içindeki etnik diğer grupları söylüyorlar. Hepsi o toplumun ve kültürün bir parçası.

Mesela şimdi burdaki Almancılar. (Sen de sanırım Almanya'da doğup büyüyen jenerasyondansın, yanılıyorsam karıştırmışsın de). Sen bir Türk asıllı Almansın. Alman ırkından değilsin ama Alman toplumunun ve bugünkü Alman toplumunu oluşturan alt kimliklerden Almanya'daki Türk toplumunun bir ferdisin. Türkiye toplumuyla belli kültürel bağlar dışında pek bir alakan yok.

Yani seni bugün durduk yere alsalar, sen artık Türkiye'de yaşayacaksın deyip buraya koysalar sen burda alışana kadar zorluk çekersin, Türkiye'nin birçok şeyi sana batar. Çünkü bu topluma alışık değilsin, sen Almanya'daki toplum hayatına alışıksın, ordaki sisteme alışıksın, burdaki sistem seni açmaz.

Ben bunu çok iyi biliyorum, 25-26 yıl Amerika'da yaşadım ben, ortaokul sonu lise başı gittim, 40 yaşında geldim, hala bazı şeyler batıyor, alışmak da istemiyorum. Sen orda doğup büyümüş sün, Türk kültürü kadar Alman kültürünü, eğitimini, düşünce ve davranma tarzını da almışsın, Türkiye'ye geleceksin, iş yapacaksın, alacaklı olduğun şirket sana aylarca ödemeni yapmayacak, sıkıştırırsan ve iyi haline denk gelirsen sana başkasından aldığı çeki kaşeleyip verecek, o çekin arkasında 5-6 tane daha kaşe olacak (yani herkes verecekli olduğuna kaşeleyip kaşeleyip aynı çeki vermiş, çekin karşılığı var mı yokmu belli değil), yani paranı bazen alamayacaksın bazen çok azını alacaksın ama senden fazla mesaiyle 100bin dolar almışın gibi kaliteli ve çabuk iş beklenecek, bazen de iş yaptığın adam veya elemanın "koy götüne" deyip savsak iş yapacak ama parasını isteyecek.. Sonra "Almancı abi bu, anlamıyor bilmiyo burayı" filan diyecekler hatta arkandan kıro işte filan diyecekler.

Sudan çıkmış balığa dönersin. Almanya'da Türk kültürünü alıp döner yiyip Türk çevrenle takılıp Galatasaray'ı tutmakla internette orda alıştığın ortamdan yazmakla arada tatile gelmekle Türkiye toplumu aynı şeyler değil. İstanbul'da doğup büyümüş Kürtle Kuzey Irak'ta doğup hep orda yaşamış Kürt aynı değil, ikisi de Kürt ama İstanbul'da doğup büyüyen Türk olmuş artık, parası varsa Kanyonda yoksa Burger King'de yiyor. Al o adamı Süleymaniye'ye veya Diyarbakır'a gönder geri gelir, yaşamaz orda.

Kendini ne hissetmekten kastım o. Yoksa ben sabah kalktığımda kendimi japon hissedeyim, gidip hergün Sushi yiyeyim, Japon filan olmam, ne Japon kültürüyle alakam var ne lisanıyla (ki lisanı anadil olarak konuşuyorsan kültürü de içine işlemiştir, mantaliteye aşınasındır) ne yaşamışlığım. Sushi bilirim, Kurosawa filmlerini severim. O kadar.

Hamit de Türk-Alman, orda doğmuş büyümüş, Türkiye'de 3 büyüklerden sittin sene teklif aldı kabul etmedi, gitti Schalke'de, Bayern'de, Real'de oynadı, en son artık emekli olmadan güzel para kazanayım diye Türkiye'ye transfer oldu. Şimdi göreceksin sözleşmesi bittiğinde bavulunu toplayıp Almanya'ya geri dönecek. Ülkesi orası çünkü. Zaten her konuşmasında burdaki acayipliklere kendisine batan şeylere tepkisini görüyoruz, çünkü Alman gibi düşünüyor. Sabri gibi bakmıyor olaylara.

Khedira da öyle. Fas asıllı ama Faslı-Alman. O adamı yarın Fas'a koy "bu ne lan" deyip geri döner. Yaşamaz orda, Fas asıllı olmak dışında alakası yok orayla herifin, Fas nere Almanya nere.

Kürt, çerkes ve rum halki 100. yillardir Türkiye (daha önce Osmanli) da yasadigi için alakasiz konu.

Ordaki Türkler de 50 yıldır ordalar, 2 hatta 3 jenerasyon oldu.

Aslında Kürtler Osmanlıdan da eski, Anadolu'ya Türklerden önce gelmiş, Rumlar Ermeniler de öyle.

Ama bugün bakarsan Türkiye'de safkan "Türk" veya "Kürt" ırkı var mı? Herkes karışık, Anadolu da göçlerin merkezinde olduğu için Türk, Rum, Ermeni, Arap, Afrikalı, Güney Avrupalı, Laz vs hepsi karışmış yüzyıllar içinde. Bunu genetik çalışmalar söylüyor zaten. Hatta bütün insanlık karışmış, genetik çalışmalara bak. İngilizlerle Türklerin geni bugün Türklerle orta asya halklarının (Kırgız Uygur vs) genlerinden daha yakın. Ceddimiz Osmanlı diyorlar, Osmanlı padişahları Türk değil, zaten anadolu'da karışanlara ek olarak hepsi yabancı anadan doğma, bir sonraki de yabancı anadan, onun oğlu da yabancı anadan. Giderek Türklükle alakası azalıp gidiyor. Yeniçeri dediklerin azınlıkların çocuklarını devşirip asker yapmışlar onlar işte.

Zaten Türk, İngiliz vs diye birşey de yok. İnsan var, memelilerin en gelişmişi olarak dünyaya yayılmış, daha kara ırklar var, bizim de dahil olduğumuz daha beyaz insanlar var, çekikler var, karışanlar var (ki karışanlar çoğunlukta, zenciler bile Amerika'daki zenciye bak Maltepe gençlik gibi esmer çünkü o da karışmış, Etiyopyalıya bak kapkara).

Ondan sonra Türk, Yunan (Ionian), Ingiliz vs bunlar coğrafya ve toplum tecrübeleriyle ve zamanla başkalarıyla karışa karışa oluşan kültürle alakalı insan icadı. Almanya'daki Türklerin de ana babadan aldıkları kültür dışında burdaki toplumla bir alakası yok (o yüzden "Almancı" diyorlar burda). Türklere gelince de aynı.. Ben de basıp gidecem burdan birkaç sene sonra.

Son düzenleme:
La Liga'nın daha kaliteli ve Dünya'nın en iyi Ligi olduğu konusunda uzlaşalım ve dağılalım.. herşey ortada zaten..

Katılıyorum. İspanyollar da biraz İtalyanlardan biraz da Hollanda ekolünden almışlar. Mesela bu pozisyon oyunu Almanya'da fazla bilinen birşey değilmiş, Guardiola Bayern'de çalışmaya başladığında okumuştum, Almanlar baya irdelemişti.

İngiltere ve Almanya'da futbol daha hurra daha hızlı oynanıyor, ikisi de kontraatak ligi.

Üst Alt