James Webb Teleskobu’nun Fırlatılışı Yine Ertelendi!

Berat Ulucan

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Katılım
2 Nis 2012
Mesajlar
12,818
Tepkime Puanı
1,791
Puanları
358
Konum
Uru Adania

Uzun yıllardır yapımı süren ve görev başlangıcı sürekli ertelenen James Webb teleskobunun fırlatılış tarihi, son değerlendirmelerden Mayıs 2020 olarak belirlendi.

James Webb Teleskobu (JWST), son birleştirme aşamasına geldi. Ancak test aşaması, başarılı bir görev olmasının garantiye alınması açısından biraz daha vakit alacak. Oldukça karmaşık olan uzay teleskobunun üzerinde hala yapılması gereken çalışmaların yeniden değerlendirmesinden sonra yeni fırlatma tarihi, 2020 yılının Mayıs ayı olarak hedefleniyor.

Teleskopta bulunan donanımın ve uzay aracı modülünün üzerinde yapılan testler, bu sistemlerin tek başlarına gereksinimleri karşıladıklarını gösterdi. Bununla birlikte; NASA’nın Sürekli Değerlendirme Kurulu’nun (Standing Review Board) son bulguları, bu parçaların birleştirilip test edilmesinin ve daha sonrasında Kaliforniya Redondo Beach de bulunan Northrop Grummab Aerospace Systems’de ortam testlerinin yapılmasının biraz daha fazla vakit gerektirdiğini belirtmekte.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), JWST’yi uzaya fırlatacak Fransız Ariane 5 roketinin yeni fırlatma tarihine kadar hazır olmasında NASA ile birlikte çalışacak.

ESA’nın katılımının bir parçası olan NIRSpec (yakın kızılötesi spektografı) ve MIRI (orta kızılötesi aygıtı) araçlarının, teleskopun ve taşıyacağı diğer bilimsel yüklerin 2017 yılında NASA’nın Houston Johnson Uzay Uçuş Mekezi’nde yapılan başarılı test performansından sonra teleskop modülü, bu yılın başında şu anda uzay aracı modülü ile birlikte bulunduğu Northrop Grumman’a teslim edildi.

Uzay aracı modülü; fırlatma ve operasyon sırasında bulunacağı titreşimsel, akustik ve termal durumlara göre bir ortam testine sokulacak. Ancak bu testlerin de tamamlanması bir kaç ayı alacak. Mühendisler daha sonra bu iki modülü birleştirip tamamen toplanmış haldeki teleskobu tekrar test ederek bütün bileşenlerin birlikte düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulayacaklar.

Çeviri: Burcu Ergül

James Webb Space Telescope update: new launch window under review

Kapak fotoğrafı telif: ESA, NASA, S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team, Northrop Grumman Aerospace Systems / STScI / ATG medialab
 

Gürkan Karadeniz

GalataSarayı Efendileri
GalataSarayı Efendileri
Katılım
1 Şub 2009
Mesajlar
14,409
Tepkime Puanı
2,916
Puanları
408
Ohoo
2018'in en önemli olayı buydu benim için. Olmadı NASA

Alnitak Alnilam Mintaka
 
Üst Alt