Kanser Uyarısı: "İşlenmiş et ve alkolden uzak durun" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kanser Uyarısı: "İşlenmiş et ve alkolden uzak durun"

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, kanserle mücadeleye yönelik 10 maddelik tavsiye listesi yayımladı. Alkol ve işlenmiş et tüketiminin kanser riskini artırdığı uyarısında bulundu.

AA'nın atardığı habere göre, Imperial College London araştırmacılarının 34 ülkeden 51 milyon kişi üzerinde yapılan bir dizi araştırmanın sonuçlarını gözden geçirerek hazırladığı rapora dayananan tavsiye listesi, hastalık riskini yüzde 40'a kadar azaltmayı hedefliyor.

"Kırmızı et haftada yarım kiloyu geçmesin"

"Kanseri önlemek için alkol kullanmamak en iyisi." ifadesine yer verilen tavsiye listesinde, son yıllarda yapılan araştırmaların alkol ile içinde meme, karaciğer ve bağırsak kanserinin de yer aldığı 6 kanser türü arasında güçlü bir bağlantı bulduğu kaydedildi.

WCRF sucuk, pastırma gibi işlenmiş etlerden bütünüyle kaçınılmasını isterken, kırmızı et tüketimini de haftada yarım kilogramı geçmeyecek şekilde ve küçük porsiyonlar halinde azaltmayı tavsiye etti. WCRF, işlem görmüş et ve kırmızı et tüketimini azaltarak bağırsak kanseri riskinin düşürülebileceğini kaydetti.

"Obezite 12 farklı kansere yol açıyor"

WCRF, on yıl önce 7 kanser türüne neden olan obezitenin bugün 12 kanser türüne yol açtığını bildirildi.

Raporda obezitenin karaciğer, yumurtalık, (ilerlemiş) prostat, mide, ağız ve boğaz, bağırsak, (menopoz sonrası) göğüs, safra kesesi, böbrek, yemek borusu, pankreas ve rahim kanserlerine neden olduğu açıklandı.

"Kanser, tütünden uzak durup sağlıklı beslenme ve sporla yüzde 40'a kadar önlenebilir"

WCRF'nin tavsiye listesinin başında, aşırı kilodan kaçınmak yer aldı. Obezitenin İngiltere'de 20 yıl içinde kanser riskini artırmak bakımından sigarayı geçeceği belirtilen listedeki tavsiyeler arasında, daha fazla meyve ve sebze tüketilmesi, daha fazla hareket edilmesi, şekerli içeceklerden kaçınılması, fast food tüketilmemesi ve çocukların anne sütüyle beslenmesi de yer aldı.

Listede, beslenme için vitamin ve mineral kapsüllerine güvenilmemesi ve normal gıda tüketilmesi tavsiyesine de yer verildi. Tütün kullanımını engelleyerek, sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktiviteyi artırarak kanserin yüzde 40'a kadar önlenebilir olduğu belirtildi.

"Batılı yaşam tarzı" kanser riskini artırıyor

WCRF Direktörü Dr Giota Mitou da İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, "Her geçen gün daha çok ülkenin Batılı yaşam tarzını benimsemesi ile 2035'e kadar kanser vakalarında küresel olarak yılda 24 milyon artış olacağı tahmin ediliyor." dedi.

Özellikle şekerli ve alkollü içeceklerden kaçınılmasının önemin vurgulayan Mitou, "Sudan başka bir şey içmemek en iyi tavsiye olur." görüşünü dile getirdi.

Kanser Uyarısı: 'İşlenmiş Et ve Alkolden Uzak Durun'

Alkolun her türlü Zararli oldugunu Kabul etmekte fayda var

Yapilan trafik kazalarinin cogunlugu alkollu arac kullanan insanlar tarafindan oldugunu unutmayalim

muhtemelen çok abartanlara diyor haftada bir, güzel beslenerek içilen 3-4 kadehin zararlı olabileceğini açıkcası düşünmüyorum.Eğer onun zararlı olduğunu söylüyorsa kendisini kınıyorum.
Geçenlerde yeni bir araştırma yayınlandı 1 kadeh kırmızı şarabın bile zararlı olduğu ortaya konmuş, kanserden bahsetmiyordu ama.

Alkolün her türlüsü zararlı.

Alkol ile makine temizleniyor ağır sanayide falan. İşlenmişini de vücuda zerk etmek bana pek akıllıca gelmiyor.

Geçenlerde yeni bir araştırma yayınlandı 1 kadeh kırmızı şarabın bile zararlı olduğu ortaya konmuş, kanserden bahsetmiyordu ama.
Ben her şeyin fazlasının zararlı olduğu düşüncesinde olan biriyim onun dışında doğal olup bünyeyi yormayacak şekilde alınan gıda yada içeceklerin doğrudan kansere sebep olabileceğini düşünmüyorum.

bilindik seyler degil mi ztn

Hayat belami pis verecek.. yazlari genel olarak Mangal yapip, Alkol+ Nargile ile kapatiyoruz

bilindik seyler degil mi ztn

Hayat belami pis verecek.. yazlari genel olarak Mangal yapip, Alkol+ Nargile ile kapatiyoruz
Günde bi posta nargile takılacağına 1 paket sigara iç, yada benim gibi tütün sar en kalitelisinden..
Yoğun nikotinli Çelikhan modeli.....

Dini açıdan ele alınmazsa tabii ki, alkol olayı bence hepsi aynı kefeye konularak abartılıyor. Yemekle beraber 1 kadeh hafif içimli yavaş tüketilen beyaz yada kırmızının sindirime ve özellikle de kırmızının siyah üzüm hammaddesi nedeniyle antioksidan takviyesi sayesinde bağışıklık sisteminin zinde kalmasına da faydalı olduğu kanaatindeyim.
Tabi ki kastettiğim masanın altına bir şişe ve 2 şeftali zulalayıop 3-4 saatte bitirilmesinin ayyaşlık boyutunu bile aşıp MK avatarı olduğunu düşünüyorum.
Doktor bile ilaç yazarken 15 li kutuyu 15 günde bitireceksin diye yazıyor. Haftada bir 7 tane alacaksın yazmıyor yani..

Alkolun her türlü Zararli oldugunu Kabul etmekte fayda var

Yapilan trafik kazalarinin cogunlugu alkollu arac kullanan insanlar tarafindan oldugunu unutmayalim
Evet insan kaynaklı kazaların çoğunun nedeni alkol ama, alkolle trafiğe çıkıpda kaza yapanların oranı da % 1 in bile altında bence kesinlikle..;D:asd:
Olaya tersinden bakarsan da Alkollü trafiğe çıkanların % 99 u hatasız araç kullanıyor diye bi manşet atabilir misin bu gerçekle...:uiyy::uiyy::uiyy:

Neyse beyler bizlik birşey degil avrupalı düşünsün haftada yarım kilo et diyor, alkol diyor.
Bisiklet var, otobüs var, vapur var. Var oglu var. Benzin, mazot falan bizi bozar be reis. Bak Kanal Istanbul geliyor. Mis gibi proje. Saglikli bir yasam ve daha fazla yesil alan hak ediyoruz.

Alkol, Sigara vs. bagimlilik yapar ve oldukca sagliksizdir ayrica. Gerci devletini ve milletini seven vergi ödemek istediginden iciyor diye duymustum.

Et yeme , yumurta yeme, tuz kullanma, çay içme, hamur işinden uzak dur, meyve yeme, baharattan kaçın??? Ne yiyeceğiz??? Fotosentez yapalım mı?

Üst Alt