Karantina Döneminde Yeme Alışkanlığı, Kilo Kontrolü Hakkında Fikirleriniz | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karantina Döneminde Yeme Alışkanlığı, Kilo Kontrolü Hakkında Fikirleriniz

Dostlar,

Malumunuz covid-19 sebebiyle bircogumuz suan karantina kurallarina uyup evde kalmakta. Eski düzenimizin değişmesiyle mental anlamda birçoğumuz yeni düzene alışmakla meşgul. Bu konuda belki en önemli mevzu sağlıklı yeme alışkanlıklarımız ve akabinde kilo kontrolü.

Araştırmalar gösteriyorki bu donemlerde maalesef (az egzersiz ile birlikte) sağlıksız yeme alışkanlıkları yüzünden kilo almalar artmakta.

Bunu bir nebze engellemenin yollarını bu konu altında paylaşıp tartışmaya açalım:

Evvela strüktür/düzen önemli. Iş veya okul döneminde uyguladığımız yeme duzenini evde devam ettirmeye çalışalım. Yani, sabah kahvaltisi, ogle molasi ve aksam yemeği saatimiz belli olsun. Nekadarda mental anlamda düzenimiz allak bullak olsada, metabolizmamizin üzerinde durduğu bir düzen var. Bunu devam ettirmeye çalışalım. Öğünler arasında ki abur cuburu en az'a indirip kesinlikle bu donemlerde televizyon başında haber izlerken abur cubur yemeyelim.

Farkında olmadan televizyon ve haber izlerken mental anlamda stress durumuna geciyoruz ve beynimizde yemeyi kontrol eden sistemi engelliyoruz. Bilincsiz bir sekilde onumuzdeki cips ve kurabiyeler bitebiliyor. Eger yinede bu tur tatli/tuzlu aliskanliklarimiza hayir diyemiyorsak hiçbir zaman poşet veya kutudan bunlari yemeye devam etmeyelim. Cunku nekadar yedigimizi kontrol edemeksizin abur cuburu fazla kaçırmış olabiliyoruz. Bunun yerine bunlari tabaga vs. onceden koyup bir nebze olsun yiyecegimiz porsiyon üzerinde kontrolumuz olabilir.

Evde oldugumuz donemlerde rahata kacmaksizin mutfakta birseyler deneyelim. Bircogumuz vakitin zor gectiginden sikayetcu ve cani sikilmakta. Bunu mutfakta birseylerle ugras verip azaltabiliriz. Saglikli menuler/shake ve saire deneyebiliriz. Zamanimizi degerlendirelim.

Dengeli beslenelim. Sporumuzu yapalim. Mutlu olalim, dostça kalalım.

@Berke Deniz
dikkat et p li ürünlere ,tabaktan ye
images

İlk yaptığım şey 25 kilo un aldım eve, hani stok o bu işte.
Dediler ya bir şeyler deneyin.
Ben de çocuklarla her gün hamurlu bir şeyler yaptım.
Şimdi hepimiz 5 kilo fazla geliyoruz.

Çalıştığınız rutinde yemek yiyin demişler.
Çalışan adam daha çok yakar onun gibi yiyip evde yayılırsan anca camış olursun.
Ben artık yemiyorum bol su içiyorum.
Sabah kahvaltı bana yetiyor, zaten harcamıyorsun o zaman yeme.

Gscimbom mobil

Yaklaşık 10 yıldır evden dışarda yurt/apartta tek yaşadığım için ev yemeklerinden alabildiğine uzaktım. Bütün beslenme programım kızarmış yiyecekler, cola, ayran vs üzerine kuruluydu. Eve geldiğim şu 3 haftalık süreçte ev yemekleri yüzünden 4 kilo verdim vermeye devam ediyorum

Kendinize sevdiğiniz bir öğün belirleyin o öğün yeyin mümkünse 11 gibi kahvaltı öyle yemeğini pas geçip akşam yeyin.. Ben kahvaltıyı ezelden beri sevmem genelde süt-mısır gevreği öncesinde de 2 az haşlanmış yumurtayla geçiştiriyorum.. Öğle ekmeksiz bir bardak çorba oluyor genelde akşam bol yerim fakat ekmek 1-2 dilim.. Akşam çay tatlı veya bisküvi vs yaparım 3 haftadır hiç kilo almadım..haftada 2-3 gün işe gidiyorum sabah mecbur poğaça veya tostla geçiyor öğleyi pas geçip akşam evde yiyorum..
Çok sağlıklı mı bilemiyorum ama öğün atlamak kilo almayı kesinlikle engelliyor.. 3 öğün adam gibi yerseniz kilo almama ihtimaliniz yok..
Hergün çıkarım dışarı sitenin çevresi müsait yürüyüş için yoğunluk olmuyor günlük 2 sigaramı içer 1 km de yürürüm full evde kalanlar için hareketsizlik de büyük sıkıntı.. Kilo için değil vücudun temiz hava alıp hareket etmesi şart

ben kendi adima konusuyorum sonra "senin yüzünden kilo aldik" diyen olmasin.
her vücut farklidir sonucta. ben mesela sade ekmek yemiyorum, sadece pizzada falan denk geliyor. her gün canim ceken her seyi yerim yagli yemekler dahil. döner, adana gibi. kola ve enerji drinkler gibi sekerli seylerden de kismiyorum. sadece yedigim saatlere dikkat ederim ve genelde max iki ögün olur. uyumama 8 saat kala yemek yemem artik ama cikolata veya sisenin icinde kola varsa daha icerim. bu sekilde kilo almak yerine daha verdigim oldu su son haftalarda.
evde durdugum halde kilomu kontrol altinda tutabiliyorum bu sekilde.
sadece bazen hava iyiyse disari cikarim bisiklete binerim ya da kosarim ama son iki haftadir bu da pek olmuyor.

isim geregi son 2 senede yine baya kilo almistim ben. aralik 2019 ortasinda 112 kiloydum. bunu spor yaparak yine ideal kiloma cektim, 88e yani.
her gün spor salonuna gittim ama yedigim ictigim seylere sadece ilk ay dikkat ettim sonra saldim kendimi. sadece yedigim saatlere dikkat ettim.

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

Üst Alt