Koronavirüs Haberleri | Arşiv #3 - Sayfa 492 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
özet geçer misin abim bilmiyorum ben konuyu.

çekiklere güvenelim mi
Brezilya başkanı ve muhalefet arasında çin aşısı sebebiyle atışma yaşanıyor, oradaki bir ifadesi çarpıtarak aktarılmış zaten olay yeni falan değil. Kaynağını biraz araştırdım hep uluslararası yayın yapan hintli ajanslar çıktı karşıma. (Çin - Hindistan rekabeti falan filan) Bahsedildiği gibi bir durum yok yani ortada şu an cayır cayır deneniyor aşı Brezilya da.

Güven konusunda bir şey söylemem saçma olur baya zira fikrim yok. Sadece kendimin ne yapacağını söyleyebilirim; daha önce de belirttiğim üzere aşıyı olacağım ilk fırsatta. Sebebi ise lafına sözüne güvendiğim bilim insanlarının beyanları ve kendilerinin de denemelere katılmış olması.

Aşı konusundaki durum tercihten ziyade zorunluluk, mantıklı ve gerçekçi olursak bahsi geçen aşılar süreç olağanüstü ve eksiksiz yönetilmiş olsa bile bize gelişi en erken 2022 falandı, adamlar kendi yaptıkları aşıları kendi ihtiyaçları görülene kadar 3. ülkelere vermemeleri gayet anlaşılır bir durum. Bu durumda iki seçenek var ya kendi aşını kendin yapacaksın ya da mrna aşısı olmayan alternatiflere yöneleceksin. Başka bir yol yok.

Sinovac aşısı , inaktive aşı. Moderna ve pfizer mRNA aşısı.

Dünyada bu güne kadar , genetik kod aşısı hiçbir hastalıkta uygulanmadı bildiğim kadarı ile.

İnaktive aşı muhtemelen hastalığı geçirmeyle eşdeğer veya bir süre daha fazla uzun korur. Rapeller şeklinde uygulanır 4-5 ayda bir vs.

mRNA aşılarının aşılarının , etkinliğinin ve yan etkilerinin gözlenmesi için biraz süre geçmeli bence. Bu açıdan doğru bir karar olmuş olabilir ülkemiz adına.

Bakarsınız mRNA aşısı koruma süresi çok uzun bir zaman çıkar , çok ciddi bir yan etkisi olmaz , o zaman aşı tercihi değiştirilir.

Sağlık Bakanı Koca: "Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenmektedir."

Bilim Kurulumuzca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlenmektedir. Bu önceliklere göre aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Bilim Kurulumuzca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlenmektedir. Bu önceliklere göre aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.
Herkese zorunlu sokacaklar en sonunda he

ÖSYM sınavları ertelemiş..
Hakkım haram zıkkın olsun bunlara. 2019 eylülünden beri senede bir kere yapılan DUS'a hazırlanıyorum. Normalde ekimde yapılacaktı sınav. Herkes rahat rahat sınavlarına girdi bizi aralık ayına atadılar. Haftaya bu sınava girip iyi kötü sonuç alıp bırakmak istiyordum. Kaç aydır köpek gibi çalışıyoruz dayanacak gücüm kalmadı. Şimdi de tarih bile belirlemeden erteledik diyorlar ne kadar kolay ya. Kışın başındayız daha düzeleceğini mi sanıyorlar. Keşke verileri açılamasalardı ne güzel kimse ölmüyordu!! Kendilerin başka kimseyi düşünmez bunlar. Keşke dil kassaydım yurt dışında denklik almıştım şimdiye adi herifler

GM 8 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Vay vicdansizlar ya ben de iyi sovdüm şimdi.. 2019 mezunu musun ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt