Kulübümüz ve Enerjisa Arasında Tarihi Anlaşma! - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kulübümüz ve Enerjisa Arasında Tarihi Anlaşma!

Söyle oluyor ; Ürettiği enerjiyi devlete veriyor devletten sonra iç ihtiyaç için geri alıyor ancak su anda mW fiyatı 600 civarı elektiriğin onu geri alırken devletten çok cüzi bir rakama geri alıyor ürettiği maliyetten daha ucuz oluyor aslında . Kendi ürettiğini iç ihyataca çevirse hattı daha pahalıya gelir.

Termik santral açmak kolay birşey değil, 1.5 2 milyar dolarlara geliyor 250 mW santrallerin fiyatı.

Tabii bunu açtığında günlük 4 milyon brüt kazancı var yaklaşık gideri 500 bin TL yoktur günlük olarak. Büyük kazançlar sağlanıyor gerçekten santrallerde .

Rüzgâr santralleri dediğin gibi rüzgar alan bir yer olması lazım ancak onlar da su anda 5-7 milyon arasında bir tanesi toplam ürettiği güç ise 3 4 5 mW olarak değişiyor. Devlet buna daha teşvik veriyor daha pahalıya alıyor elektrigi termik santrallere gore senden ancak onlarında bakım sıkıntıları oluyor.

Şirket olarak rüzgar gülleri açmak çok daha mantıklı 30 milyon euroya baya dikilebilir rüzgar gülü ve kısa sürede sana kaynak sağlamış olur.

SM-G955F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Türkiye yatırım yapıyor mu yenilenebilir enerji kaynaklarında konumumuz nedir?

Seninle aynı görüşteyim ancak diğer arkadaş inat ediyor onu merak ettim belki de yapmıştır kendisi =)))

Birkaç bilgi ve tecrübemi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Güneş, rüzgar enerjisi vs bir yapı için birincil enerji kaynağı olamaz (stabilite açısından)
Ancak yardımcı kaynak olarak kullanılabilir.
Yardımcı kaynak olarak kullanmak için ise altyapın buna uygun olması gerekiyor. (Enerji Panoları açısından)
Stadyumun panoları buna göre dizayn edilmediğini tahmin ediyorum.
Dolayısıyla burada depolama diye bir şey olmayacak. (Depolama çok maliyetli olacaktır.)
Sonuç olarak güneş enerjisi (orta gerilim hücreleri tarafında yapılacak ufak bir revizyon ve elektrik kurumuna yapılacak bir başvuru ile çift yönlü sayaç uygulaması yapılacaktır.) anlık olarak enerji üretimi yapıp enterkonnekte sisteme enerji satışı yapılacaktır.
Örnek vermek gerekirse;
Stadyumun aylık tüketimi 100birim
Güneş enerjisi aylık üretim 20 birim
Ödenecek olan fatura 80 birim olacaktır.

Öyle bir durum olur ki üretim tüketimden fazla olursa bu sefer artı gelir olur ki bu düşük ihtimal. Çünkü sistem kendini 7-10 yılda amorti ediyor.

Seninle aynı görüşteyim ancak diğer arkadaş inat ediyor onu merak ettim belki de yapmıştır kendisi =)))

Bayağı faydalı bilgiler mevcut.

rengim aküler DC akım depolar. AC akım depolayan bir sistem bulursan harbiden okur üniversitesine bile giderim

Dostum DC depolanır orada UPS gibi birsey var DC to AC konvertör var. Bu hastanelerde yıllardir kullanıyor zaten.

Ornek vermek gerekirse; Bilgisyarlarin yanına UPS konuyor elektrik gittiğinde direk devreye giriyor bilgisayar kapanmıyor. Içinde aküler var .

Zaten yok renktas adamlar eviriciler kullanarak ac yi DC ye daha sonrada DC ac şeklinde sistem yapılabilir diyor.

Gönderdiğim linke bakarsan bu sistemleri yenilenebilor enerji sistemleri için konuşuyorlar.
teorik olarak mümkün de amaç ne abi her düngüde %5 10 kayıp yaşayacaksın... hadi tüm ACyi DC'ye çevirdin ben halojen lambaları akü ya da power bank'lerle çalıştıracağım desen

1. namuslu adam sana acıyla bakar.
2. açgözlü adam senden öyle bir para ister aklın şaşar... kaç ünite jel akü kullanacaksın?.... akü ömrü bitmeden kaç cycle yapabileceksin?

belki proof of concept olarak hani yaptım oldu paraya da kıydım diye yaparsın ama ekonomik olmayacağı ve hatta 100 yılda kendi maliyetini karşılamayacağı konusunda itiraz istemem... mümkün olaydı tüm fabrikalar akü binası yapar kendi elektriğiyle üretim yapardı...

Üst Alt