kulüp efsanelerinin ayrılmasından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

kulüp efsanelerinin ayrılmasından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması

öncelikle derdim ft değil, muhtemelen ft'ye karşı bugün nefret besleyip geçmişte büyük destekçisi olanlardan daha az destekçisi olmuşumdur zira 8 kez şampiyon olurken hep soğuk yaklaştığım birisiydi, sonrasında ise ali koç ve tff üzerinden yapılan oyunlardan dolayı destekledim, sonunda da savaşı kaybettik, gitti diye değil ali koç ve tff'nin istediği gitmesi değil bu şekilde gitmesiydi. neyse bu konu bir yana.

kulüplerin efsaneleri gittikten sonra kulüplerin o gün beğenilmeyen konumlara dahi uzun süre gelemediğini hep bir arayışta olduğunu gördüm ben özellikle son 10 senede. aklıma ilk gelenler :

guardiola - barcelona
ferguson - united
wenger - arsenal
şenol güneş - trabzonspor
aykut kocaman - fenerbahçe vs

son iki örnek afaki gelebilir ama şenol gittikten sonra ts, bugünleri yaşayabilmek için neredeyse 10 sene bekledi, yine orta sıra takımına döndü bir dönem, şimdi ise rakipleri yok diye liderler. aykut ise ft olmasa büyük fenerbahçe efsanesi olacak bir adamdı, ft'nin son 4 şampiyonluktan üçünü ufak kırılmalarla aykut'a karşı aldığını unutmamak gerek.

wenger'e neler söylendi arsenal bir daha o noktaya, ufak ufak toparlansa da gelemedi. zirvede bırakan herhalde sadece ferguson'du zira pep bile ciddi tepkilerle gönderilmişti.

bugünlerde messi-barcelona ayrılığı da başka etkilerle barcelona'nın yıllar sonra gruptan dahi çıkamamasına neden oldu.

efsaneler uzun süre kalınca bir süre sonra sıkıyor insanı, hatalarını da çok görüyorsun ama gidince kulüpler yerlerini doldurmayı bence pek beceremiyorlar, bu konuda görüşleri olanları konuya yazmaya davet ediyorum.
Böyle adamlar çünkü çok yer kalıyorlar her şeyi a dan z ye yönetiyorlar. Haliyle onlar gidince o kararlar daha önce hiç bu işle meşgul olmamış kimselere kaliyor ve yanlış oluyor

fatih hoca geri gelmemeli evet artık zorda kaldığımızda bu seçenek ortadan kalkmalı ancak bu geçişin doğru yapılmadığı ortada. plan yok, program yok, olan olumlu ya da olumsuz kurumsal hafızayı da sıfırladık, yepyeni insanlar yepyeni bir süreç. herkesin sorgulandığı ve sorgulanacağı bir yapı. buradan ayağa kalkar mıyız? bence zor görünüyor.
Kalkamayiz muhtemel en az 5 sene şampiyonluk yok. Kalmamak daha hayırlı gibi belki milyarderi satılır

Yazdim yazdim sildim cunku ne desek iki yere birden cikiyor.
Fakat Barcelona ve Arsenal'a katilmiyorum. Guardiola gittikten sonra Barca ligi cok kazandi + UCL kazandi fakat son 4 senedeki transferler filan %100 saibeli. Eger etki dersek, katiliyorum, Guardiola neredeyse hicbirini aldirmazdi.
Arsenal de zaten Wenger varken sallanmaya baslamisti. EPL'de iyi para harcamadan basari cok zor.

Ayrica, Fatih Terim yokken Rijkaard ( ki yabanci serbest olsa bence basarili olurdu) harici hangi teknik direktore takim kurulmasi saglandi veya para harcandi?
Mancini demeyin, bir tek Luce var o da full kiraliklarla minimum butce ile sampiyon oldu ( Serkan, Bulent, Jardel tamamen yonetim transferleri)
Kalli'ye bile fazla butce verilmedi diye hatirliyorum.

Hocanın bu kulübe emekleri saymakla bitmez gerçekten
Yaptıklarının yanında yapmaya çalıştıkları, bildiklerimizin yanında belki bilmediğimiz, duymadığımız katkıları olmuştur
Kendi kategorisinde Türkiye'ye gelen ilk kupayı getirmiş dahası var mı...
Haliyle böyle bir insana, yıllarca onca şampiyonluk kazandırmış, Galatasaraylıların en büyük övünç kaynağı olan UEFA kupasını kazandırmış olan insana taraftar daha fazla kredi verir. Bir başarı gösterip efsaneleşen ve kendini kanıtlayan, bir camiaya emeği geçen herkese bu kredi verilir.
Ancak bu sezon takım öyle bir konuma geldi ki artık güvenilecek bir ortam kalmadı. Hocaya yardımcılarını değiştirelim diyorsun, onu bile kabul etmiyor. Sözünü dinleyecek, karşı çıkmayacak insanlar istiyor yanında. Hasan Şaş, Ümit Davala vs. bunlarla hep fikir ayrılığından dolayı yolları ayırdılar. Ümit hoca kendi kariyerimi yapmak istiyorum felan dedi ama sonra çıktı spor programlarında yorumculuk yaptı.
Hocanın kafası da biraz bu yönden rahat mıydı bilemiyorum. Nasıl olsa taraftar sabreder, projemizi devam ettiririz, yanımda da itiraz etmeyecek biraz daha acemi yardımcılar var nasıl olsa diye düşünmüş olabilir. Ancak ben Galatasaray'ın 12. sırada, -1 averajda felan olmasını asla kabul etmem. Geçen sene destekledik, hem de sonuna kadar. Nitekim ucu ucuna kaçırdık şampiyonluğu. Geçen yıl çoğu bölgesi alternatifsiz, kısıtlı kadroyla yaptıkları benim için çok değerliydi.
Bu sene UEFA'da oynanan oyun ve başarı da öyle keza. Ancak UEFA'da gruptan çıkmış olmak ligdeki bu başarısızlığı kabul edeceğimiz anlamına gelmiyor. Nitekim son 16'da elenme olasılığımız ligde gösterilen performansı baz alırsak baya yüksekti.
Hocanın 2013 te bırakmasından sonra takım bir türlü doğrulamadı evet. Hamza hocanın 4 yıldızı takması dışında coşkulu geçirdiğimiz bir sezon olmadı. Ama hoca bıraktığında gerçekten çok iyi bir kadroyla, çok iyi başarılara imza atarak bırakmıştı o sezon.
Şimdi ise ligde 13.sıradayız.. Ve tff'nin kirli oyunları da devam ediyor Torrent hocanın işi gerçekten çok zor.

Umarım bundan sonrası bizim için daha iyi olur ve Galatasaray hak ettiği seviyeye gelir.
Bir defa şu ayrışma olayından derhal vazgeçmemiz ve Torrent hocanın yanında olmamız gerekir. Zira Fatih hoca varken süren ft-anti ft tartışmaları taraftarları yeterince yıprattı. Biz bu şekilde ayrıştıkça tff'nin daha çok işine geliyor ve daha çok saldırıyor.
İkinci olarak başkanın aklını başına toplaması ve haklarımızı müdafaa etmesi gerekir. Birçok branşta kulüp kötü gidiyor. Her branşın kendine göre bir geliri var. Seneye Avrupa'ya katılamayacak olmamız kulübü maddi anlamda ne kadar zorluğa sokacak bilmem ancak başkan tff'nin adeta Galatasaray'ı bitirmek gibi nafile çabalarını ve taraftarımızı çıldırtan kirli oyunlarına karşı çıkıp başkan gibi cevap vermesi gerekiyor. Yoksa B.Elmas'ın yaptığı başkanlığı herkes yapar.
Üçüncü olarak gençleşme projesi devam ederken bir yandan kadroyu tecrübeli isimlerle güçlendirmek lazım ki... Hem gençlerin gelişimine katkıları olsun hem de sahada takıma liderlik yapacak futbolcularımız olsun. Transfer planlaması nasıl olacak gerçekten merak ediyorum. Gelir-gider dengesi bir şekilde sağlanmalı. FFP kalktı evet ama bankalarla yapılan mevcut bir anlaşmamız var. Her türlü bir denge sağlamak zorundayız.

Başkanın bütün bunları yönetecek kudrette olması gerekir. Yok yapamıyorum derse koltuğu daha fazla işgal etmemesi gerekir.
Bundan sonra Galatasaray'ımız için en iyisi olsun ve ligde şu bulunduğumuz durumdan derhal kurtulalım.
Tek dileğim bu.
Hangi taraftan bakarsak bakalim bizi zorlu bir sürecin bekledigi gün gibi ortada. TFF'nin kadrolu cocuklari her macta bizi lime lime dograrken en ufak bir tepki gösterilmemesi dokunuyor.
Ayrica, Fatih Terim yokken Rijkaard ( ki yabanci serbest olsa bence basarili olurdu) harici hangi teknik direktore takim kurulmasi saglandi veya para harcandi?
Mancini demeyin, bir tek Luce var o da full kiraliklarla minimum butce ile sampiyon oldu ( Serkan, Bulent, Jardel tamamen yonetim transferleri)
Kalli'ye bile fazla butce verilmedi diye hatirliyorum.
Serkan Çalık, Volkan Yaman ve Barış Özbek vardı 2007-2008'de. Serkan'ın Trabzon'a attığı golü şimdi Halil Dervişoğlu zor atar.

hoca kazanırken birlikte kazandık diyordu
kaybetmeye başladığımızda biz sadece hocayı suçlar olduk
gelinen noktada tabiki önceliğimiz Galatasaray
belkide ayrılık zamanı gelmişti böyle isteyenleride
saygıyla karşılıyorum fakat büyük bir gücümüzü kaybettik ben böyle
düşünüyorum

Hangi taraftan bakarsak bakalim bizi zorlu bir sürecin bekledigi gün gibi ortada. TFF'nin kadrolu cocuklari her macta bizi lime lime dograrken en ufak bir tepki gösterilmemesi dokunuyor.

Serkan Çalık, Volkan Yaman ve Barış Özbek vardı 2007-2008'de. Serkan'ın Trabzon'a attığı golü şimdi Halil Dervişoğlu zor atar.
Evet, onlar Kalli zamaninda geldi de elde yerli oyuncu yokken mecburen alindi. Ayrica o kadroyla sampiyon olduk.

Fatih Terim geldiginde Tudor´un kadrosunu devr aldi. O kadroyu kuran Tudor´a göre sampiyonluk icin 2-3 futbolcu, sonrasi sampiyonlar ligi icinde yine 2-3 futbolcu alma planlarinin oldugunu söylemisti ... Yani kisaca görevi biraktiginda kadrosunun yetersiz oldugunu ifade etti ve degisimin bir transfer döneminde yapilmayacagini ifade etti.

Elbette ki Dursun yönetimi devam etseydi, bu transferlerin devam eder mi, edemez mi bilemezdik... Ancak yönetim degisti ve Mustafa Cengiz yönetimi kulübün ekonomik durumunda hamle yapamaz hale geldi... Bunun nekadari beceriksizlik, nekadari ekonomik yetersizlik bilemeyiz.

Gomis gidiyor 6 milyon kasaya koyuyorsun, 5 milyona yakin kazanan adam gidiyor, yerine kimse gelmiyor. Sampiyonlar Ligine böyle gidiyorsun. Ndiaye gidiyor 16 milyona, yerine kimse gelmiyor, Ndiaye yine kiralik dönüp sonra gidiyor...

Sapkadan Ozan cikiyor 11 Milyon aliyorsun, Garry´den 9 kazanacagimizi da kimse hesap edemezdi. 20 Milyonda oradan giriyor.
Avrupanin güclü liglerinden forvet alacagina son gün Kasimpasa´nin forvetine kaliyorsun. Onunla birlikte sakatlik gecmisli yunan forveti getiriyorsun...

Fatih Terim yani o ilk iki sampiyonlugu kazanirken resmen sinandi. Öyle hep sehir efsanelerinde anlatildigi gibi kurnaz olsaydi, o ikinci sampiyonluk sonrasi istifa ederdi, cünkü kulüp resmen serbest düsüsteydi ve takim her sezon ciddi sekilde zayifliyordu... Giden adamin yerine oyuncu koyulmuyor, kiralik adam getiriyorsun sov yapiyor, ertesi sene yok.

Ister yönetim beceriksizligi de, ister kulübün durumu de, ister ikisine bagla...

O dönemler herkes Terim´in yönetime giydirmesini istiyordu. Terim ise basarisizliklar üst üste geldiginde patladi ve tamamen saha ici fokusunu kaybetti... Fatih Hoca´nin oyuncu tercihi, rotasyon gibi hatalarda en za onun kadar, onun bu sürecte yipratilmasinin da payi var.

Kisacasi Terim bir serbes düsüsü iki sene erteledi ve gittikten sonra isler daha kolay olmayacak. Ancak Terim´in artik 70 yasina geldigini ve kulübün onsuz da basarili olmayi ögrenmesi lazim...

Ancak burada planli, programli keramettinin yazdigi gibi iyi bir gecis yapilmaliydi, bunu beceremedik. Kötü bir yönetim ile sorunlari ve kaosu derinlestirdik.

Fatih Terim Galatasaray´in rakiplerine fark yaratan bir silahiydi ve bu silahi verimsiz kullandik bu son 10 yilda. Yine de o 7 yilda kazanilanlar ortada.

Bugüne kadar bu değişimi sağlayamadık, 2000 sonrası her dönem 2 Fatih Terim dönemi arası geçiş dönemi gibi oldu. Fatih Hoca ya seçim vaadi olarak ya kaosun sonucunda üstünde birleşilen kişi olarak ya da son çare olarak düşünülen isim oldu her zaman.

Şimdi ise dibe vurmuş durumdayız. Seçim vaadi olarak yeniden anlaşılan Fatih Hoca kaosun tam ortasındaki isim oldu. Artık son çare de olamayacak olan hocamız çaresiz dönemimizin baş aktörlerinden oldu.

Umarım her şey yoluna girer de biz yerlerde süründüğümüz için kendini büyük görünen bazı ufak ayrıntılara hadleri bildirilir.

Yazdim yazdim sildim cunku ne desek iki yere birden cikiyor.
Fakat Barcelona ve Arsenal'a katilmiyorum. Guardiola gittikten sonra Barca ligi cok kazandi + UCL kazandi fakat son 4 senedeki transferler filan %100 saibeli. Eger etki dersek, katiliyorum, Guardiola neredeyse hicbirini aldirmazdi.
Arsenal de zaten Wenger varken sallanmaya baslamisti. EPL'de iyi para harcamadan basari cok zor.
O dönemki Barcelona'nın çeyreği olamadı bir daha, yıldız odaklı tamamen Messi odaklı bir takım oldu. Barca 2012'de bitti sonrası uzatmaları oynamak oldu. Kim gelse başarılı oluruz algısı oluşmuştu ve sonunda tamamen dibe çöktüler, bu 1 günde olmadı bir birikimle oldu.

Wenger geçişi de benzerdi, ana bacı küfrediyordu Arsenal taraftarı gitmeden önce. Sürdürülebilir bir yapı da yoktu zira her şey değişti, United'da Ferguson hep gölge oldu ama o bile sürdüremedi.

Bu arada mevzu FT değil dememe rağmen hala FT şöyle böyle yazılmış, mevzu bu değil yav bir fikri tartışıyoruz burada. Olaya son 3 yıl olarak değil de 96da nerdeydik, 2022de nerdeyiz ve bundan sonra ne olur olarak bakmak gerekiyor.

Fatih hoca eger profesyonel bir ekiple calissaydi belki daha guzel olurdu son yillarimiz. Yardimcilarinin herhangi bir sey yaptigini dusunmuyorum. Necati selcuk falan ne katabilir allah askina . Transferde bile saniyorum butun karari tek basina aliyordu. Scout ekibi izleyip rapor veriyordu sadece.

Doğrular çok değişken, duygusallığa en az yer veren Alman takımının en profesyonel adamı bile böyle bir açıkçlama yapabiliyor. Bu konunun üzerine geldi adamın açıklaması resmen Tabi bunlarda şöyle bir avantaj var. Yönetim becerisi, hocalık becerisi, profesyonellik seviyesi üst düzeyde olan çok fazla efsaneleri var. Biri olmasa diğeri durumu toparlar. Bizde bu seviyede efsane bir tane. Fenerde, bjkde hiç yok.

IMG_3747.jpg

Doğrular çok değişken, duygusallığa en az yer veren Alman takımının en profesyonel adamı bile böyle bir açıkçlama yapabiliyor. Bu konunun üzerine geldi adamın açıklaması resmen Tabi bunlarda şöyle bir avantaj var. Yönetim becerisi, hocalık becerisi, profesyonellik seviyesi üst düzeyde olan çok fazla efsaneleri var. Biri olmasa diğeri durumu toparlar. Bizde bu seviyede efsane bir tane. Fenerde, bjkde hiç yok.

Ekli dosyayı görüntüle 147895
Bayern vb kulüplerde şöyle bir fark var ; Kahn gibi adamlar kulüpteki ağırlıklarına güvenerek yerinde saymak yerine gidip Stanford'da falan eğitim alıyor ( Kahn öyle yapmış). Böylece hem kulüp hafızasını koruyor hem de modern dünyaya uyum sağlıyorlar. Hoeness , Kalle , Salihamidzic gibi adamların hepsinin hem topçu hem yönetici olarak başarılı oluşu tesadüf olamaz. Ajax için de benzeri bir durum var. Cruyff , kitabında böyle olması gerektiğini işaret etmiş.

Bayern vb kulüplerde şöyle bir fark var ; Kahn gibi adamlar kulüpteki ağırlıklarına güvenerek yerinde saymak yerine gidip Stanford'da falan eğitim alıyor ( Kahn öyle yapmış). Böylece hem kulüp hafızasını koruyor hem de modern dünyaya uyum sağlıyorlar. Hoeness , Kalle , Salihamidzic gibi adamların hepsinin hem topçu hem yönetici olarak başarılı oluşu tesadüf olamaz. Ajax için de benzeri bir durum var. Cruyff , kitabında böyle olması gerektiğini işaret etmiş.

%100

Hocanın yanına Selçuk’u, Necati’yi almasında sorun yok esasında. Sorun bu adamların yurtdışında belli bir tedrisattan geçmeden ekibe katılması. Yolla birini İngiltere’ye, diğerini Almanya’ya. 2 sene antrenörlük eğitimi alsınlar, yeni antrenman teknikleri öğrensin, dil vs öğrensinler, sonra gelip yardımcı olsunlar. Sen bıraktıktan sonra da 1. Adam olurlar.

Yorumlara katılmakla beraber nuri şahin,tugberk tanrıvermiş gibi isimlerin ileride Galatasarayi calistirabilcegini düşünüyorum,ümitliyim bu isimlerden.ayrica torrentdan da ümitliyim.terimi bi daha arayacagimizi sanmiyorum göksel nedenlerden oturu.seveceginiz cok isimle tanisacakssiniz ilerleyen yillarda🧙‍♂️

Yorumlara katılmakla beraber nuri şahin,tugberk tanrıvermiş gibi isimlerin ileride Galatasarayi calistirabilcegini düşünüyorum,ümitliyim bu isimlerden.ayrica torrentdan da ümitliyim.terimi bi daha arayacagimizi sanmiyorum göksel nedenlerden oturu.seveceginiz cok isimle tanisacakssiniz ilerleyen yillarda🧙‍♂️
Serginho gezegenler, yıldızlar UEFA Kupasındaki gidişatımız için bir işaret veriyor mu?

Üst Alt