mesut ve ferdi'nin yerli sayılması saçmalığı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

mesut ve ferdi'nin yerli sayılması saçmalığı

bu kural ne için alındı?

milli takım için oyuncu yetişsin, takımlarda oynayan yerli oyuncular bulunsun. istiklal marşı gibi söylemleri dikkate almıyorum ki ferdi türkçe bile bilmiyor.

bu ikilinin türk milli takımına ne katkısı olacak da yerli sayılıyorlar eğer mevzu mt değilse bu koduğum sınırının mantığı nedir? çıkıp ekranlarda milli takım diye ağlayan nihat ve şenol'a karşı kamuoyu oluşturmak gerekiyor bu ve benzeri tiplerin yerli sayılması konusunda.

yabancı sınırı getiriyorlar ülke yurtdışında yetişmiş yerlilerle doluyor, kendi yetiştirdiğini oynatmamış oluyorsun, ne anlamı var o zaman?

ferdi neyse de mesut kendi ülkesinin a milli takımında oynayan bi herif, yerli oyuncu sayılması saçmalığın daniskası. donk bunların hepsinden daha türk 10 yılda yerli statüsüne geçemedi herif. mesut dediğin herif bobby dixon kadar türk olan bi herif, ne halt yemeye yerli oyuncu sayılıyo anlayamıyorum.

ferdi neyse de mesut kendi ülkesinin a milli takımında oynayan bi herif, yerli oyuncu sayılması saçmalığın daniskası. donk bunların hepsinden daha türk 10 yılda yerli statüsüne geçemedi herif. mesut dediğin herif bobby dixon kadar türk olan bi herif, ne halt yemeye yerli oyuncu sayılıyo anlayamıyorum.
Ferdi'nin farkı ne, Hollanda'yı seçti o da

11 yabancı oynarken 8e çekiyorsun, sebep MT ama MT oynayamayan adamlar ilk 11 oynuyor

Mantığı ne bunun

Kural getirilmeden evvel başka ülke ulusal takımını seçen "türk kökenli" futbolcular bu yabancı kuralından muaf tutuluyorlar.

O 14 yabancı kuralıydı, ikisi farklı şeyler, MT diye değiştiriyorsan MTde oynayabilir oyuncuları yerli sayacaksın.

Devam eden o kural olsa problem yok ki orada kazanılmış hak diye bir statü var.

Mesut Türk bile değildi transfer olduğunda, Türk pasaportu yoktu.

Ferdi'nin farkı ne, Hollanda'yı seçti o da

11 yabancı oynarken 8e çekiyorsun, sebep MT ama MT oynayamayan adamlar ilk 11 oynuyor

Mantığı ne bunun

ferdi a milli takımda oynamadı, hala türk milli takımını seçebilir heralde. en azından ihtimal var. mesut vatandaşlıktan atılmadığı sürece milli takımda oynayamaz, doğal olarak yerli oyuncu olarak da sayılamaz. bizdeki eren de saçmaymış, başka ülkenin a takımında forma giymiş oyuncu bana göre o ülkenin vatandaşı statüsünde liginde oynayamaz, oynamamalı.

O 14 yabancı kuralıydı, ikisi farklı şeyler, MT diye değiştiriyorsan MTde oynayabilir oyuncuları yerli sayacaksın.

Devam eden o kural olsa problem yok ki orada kazanılmış hak diye bir statü var.

Mesut Türk bile değildi transfer olduğunda, Türk pasaportu yoktu.
Mesut'un türk pasaportu yok. Mavi kart ile ülkede oturuma sahip ve türk vatandaşlığından tek farkı seçimlerde oy kullanamıyor olması.

Yabancı kuralının ismi değise dahi federasyon kazanılmış hakkı saymaya devam ediyor. Yönetmeliği bulup kopyalayacağım.

ferdi a milli takımda oynamadı, hala türk milli takımını seçebilir heralde. en azından ihtimal var. mesut vatandaşlıktan atılmadığı sürece milli takımda oynayamaz, doğal olarak yerli oyuncu olarak da sayılamaz. bizdeki eren de saçmaymış, başka ülkenin a takımında forma giymiş oyuncu bana göre o ülkenin vatandaşı statüsünde liginde oynayamaz, oynamamalı.
Ferdi'nin yaşı doldu ya da bir iki aya dolacak.

Yaşı dolduğunda da yabancı saymayacaksın sırf oynamadı diye ama adam tercihini yapmış olacak. Kaç kere Ümitlere çağrıldı ama gitmedi.

Ferdinin sayilmasini anlarim. Neticede hollanda a takimi icin oynamadi.
Ama özil ne alaka ya

bir de bakalim özil o küfürü icin ceza yer mi. Arda kulübede yedi

Mesut'un türk pasaportu yok. Mavi kart ile ülkede oturuma sahip ve türk vatandaşlığından tek farkı seçimlerde oy kullanamıyor olması.

Yabancı kuralının ismi değise dahi federasyon kazanılmış hakkı saymaya devam ediyor. Yönetmeliği bulup kopyalayacağım.
Yahu yönetmeliği biliyorum ben, demek istediğimi anlamıyorsun.

Gerçekten bu konuyu 2015 öncesi MT uygunluğu şartını bilmeden mi açtım sanıyorsun?

Kardeşim sen 14 yabancıyı niye değiştirdin, yerliler oynasın da MTye adam yetişsin diye

Bu gibi tiplerin oynaması ile X yabancının oynaması arasındaki fark ne, bana onu anlatın.

Ferdi'nin yaşı doldu ya da bir iki aya dolacak.

Yaşı dolduğunda da yabancı saymayacaksın sırf oynamadı diye ama adam tercihini yapmış olacak. Kaç kere Ümitlere çağrıldı ama gitmedi.

yaş olayı saçmaymış, gerçi öbür türlü de olsa şenol menajer arkadaşlarına kıyak için çıkar bi maçta yalandan 5 dakika oynatıp milli yapar da en nihayetinde öyle veya böyle herif yarı türk olarak hiçbir milli takımda oynamadan yaşını aşıyor. olacağından değil de o saatten sonra hollanda milli takımına seçilirse yerli statüüs kaldırılabilir ama mesut isimli herifin şu şartlarda böyle bi şeyden yararlanabilmesi başlıbaşına saçmalık.

Tamamen katılıyorum. Bu sınır saçmalığının kendisi bir yana yetiştirilme bakımından ülkeyle hiç alakası olmayan adamların Türk statüsünde oynatılması, kulüpleri yine adam yetiştirmeye değil, başka ülkelerde yetişmiş Türk statüsünde oynayabilecek oyuncuları bulmaya itiyor. Hatta belki de iyi altyapı alabilecek veya yurtdışında tecrübe kazanabilecek, milli takımı seçebilecek oyuncular bile ülkeye fazla paralarla erken getiriliyor. Külliyen zarar.

bu kural ne için alındı?

milli takım için oyuncu yetişsin, takımlarda oynayan yerli oyuncular bulunsun. istiklal marşı gibi söylemleri dikkate almıyorum ki ferdi türkçe bile bilmiyor.

bu ikilinin türk milli takımına ne katkısı olacak da yerli sayılıyorlar eğer mevzu mt değilse bu koduğum sınırının mantığı nedir? çıkıp ekranlarda milli takım diye ağlayan nihat ve şenol'a karşı kamuoyu oluşturmak gerekiyor bu ve benzeri tiplerin yerli sayılması konusunda.

yabancı sınırı getiriyorlar ülke yurtdışında yetişmiş yerlilerle doluyor, kendi yetiştirdiğini oynatmamış oluyorsun, ne anlamı var o zaman?
Katiliyorum ama bundan daha buyuk sacmalik gecen sene takimlar 7.2 yabanci ortalamasi ile oynarken bu kurali getirmektir. Nerede duydugumu hatirlamiyorum ama bu rakami bir iki hafta once duydum. Dogru degilse duzeltin.

Ortada TFF'nin argumanini destekler bir durum yok. Sinirsizken bile sadece 7.2 yabanci ortalamasi ile oynanirken, bu sinirlama hangi amac ile getirildi? Altinda ne gibi nedenler vardi?

Bazi takimlarin acaba yerli statusunde oynatabilecekleri nispeten ust seviyede oyunculari vardi da, diger takimlarin yok muydu?

VE bu bazi takimlara cok ciddi avantaj mi saglayacakti?

Bu sorular gercek nedenleri gosterecektir.

Yahu yönetmeliği biliyorum ben, demek istediğimi anlamıyorsun.

Gerçekten bu konuyu 2015 öncesi MT uygunluğu şartını bilmeden mi açtım sayıyorsun?

Kardeşim sen 14 yabancıyı niye değiştirdin, yerliler oynasın da MTye adam yetişsin diye

Bu gibi tiplerin oynaması ile X yabancının oynaması arasındaki fark ne, bana onu anlatın.
Renktaş sana bir örnek vermek istiyorum.

Kaçak bir şekilde bir gecekondu kurdun. Senin gibi başkaları da bu kaçak yapılaşmalardan yaptı ve belediye bu yapıyı yıkmaya geldiğinde devletin kurallarına riayet edip karşı koymadın ve bu ev yıkıldı.

Ama 100 metre ötede başka bir gecekondunun yıkım kararı belediyeden 1 yıl sonra çıktı ve şans işte seçimlerden önce bir imar barışı çıktı. Komşun gitti ve imar barışı ile tapusunu aldı. Olan senin yıkılan evine oldu.

Verdiğim örnek alakasız görünebilir. Ben ülkemizdeki tutarsızlıkları belirtmek istedim.

Renktaş sana bir örnek vermek istiyorum.

Kaçak bir şekilde bir gecekondu kurdun. Senin gibi başkaları da bu kaçak yapılaşmalardan yaptı ve belediye bu yapıyı yıkmaya geldiğinde devletin kurallarına riayet edip karşı koymadın ve bu ev yıkıldı.

Ama 100 metre ötede başka bir gecekondunun yıkım kararı belediyeden 1 yıl sonra çıktı ve şans işte seçimlerden önce bir imar barışı çıktı. Komşun gitti ve imar barışı ile tapusunu aldı. Olan senin yıkılan evine oldu.

Verdiğim örnek alakasız görünebilir. Ben ülkemizdeki tutarsızlıkları belirtmek istedim.
Yok verdiğin örneği ve durumu anlıyorum ki bu tanımlamaya önceki kuralda bir itirazım yoktu.

Benim demek istediğim şu.

Şimdi 14 yani 11+1+2 gibi bir kural vardı, dedilerki yerliler oynamıyor, MTye oyuncu yetişmiyor, ülkedeki gençler ilerleyemiyor, değiştirelim.

Oynayan yerlilere bakıyorum bazılarında MT uygunluğu yok, bazıları yurt dışının alt liglerinden getirilmiş ve bu tip oyuncular çok fazla var. Bu şartlarda kuralın getirilme amacı ortadan kalkıyor çünkü kural sayesinde içerden yetişmiş oyunculara şans vermiyoruzki.

@Tugay Kaya Korkmaz

O konuyu açıklamışlardı, 7.2 olduğu için 8 yapmakta sakınca görmemişler, en yüksek yerli ortalaması Fenerbahçe ve Göztepe'de idi, biz de sanırım 6.8 civarı yerli oynatmışız.

Bunu da kendilerine koz olarak kullanıp "zaten oynatıyorsunuz." diyerek kuralı getirmişler, mantıkları buymuş.

Birader her şey baştan aşağı hamasete bulanmış. Çoğu insan bir şeyi gerçekten yapmıyor, yaptı gibi gösteriyor sadece. Yok istiklal marşı okuyacak oyuncu bulamıyoruz, yok milli takıma oyuncu yetişmiyor. Argümanın ne desen boş boş suratına bakacak tipler. E İngiltere, Almanya, Fransa desen kuru laf kalabalığı yapacak tipler.

En başta şunu soralım, dünya üzerinde bir ülkeden en çok ihale alan şirketlerinden birinin patronu tff başkanlık koltuğunda ne arıyor? Özerk değil miydi sözde bu kurum. Adamlar açık seçik taraflı ve karşısındaki muhataplarına aptal yerine koyuyorlar. Ha ülkede gerçekten aptal olan ciddi bir kesim de var, o cehaletten güç alıp açık açık hamaset, demagoji ve karşısındakinin aklı ile alay etmek eylemlerini sergilemekte beis görmüyorlar.

Üst Alt