mesut ve ferdi'nin yerli sayılması saçmalığı - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

mesut ve ferdi'nin yerli sayılması saçmalığı

@Tugay Kaya Korkmaz

O konuyu açıklamışlardı, 7.2 olduğu için 8 yapmakta sakınca görmemişler, en yüksek yerli ortalaması Fenerbahçe ve Göztepe'de idi, biz de sanırım 6.8 civarı yerli oynatmışız.

Bunu da kendilerine koz olarak kullanıp "zaten oynatıyorsunuz." diyerek kuralı getirmişler, mantıkları buymuş.
Berbat bir aciklama. Yazindan senin de bunu bildigini dusunuyorum. Tamamen mantik disi. Soruyu tersten soruyorum zaten oynatiyorsunuz ise neden sinir koyuyorsun?

Aslinda bakarsan zaten ilk cumlenin sonunda nedeni sen de yazmissin.

Milli takim diyorsun, yurt disinda kaliteli takimlarda oynayan oyuncu anlaminda tum eski milli takimlardan cok daha iyi seviyedeyiz. Asil neden ne?

Ben sana "gercek" nedenini daha net yazayim.

Fenerbahce
Altay Bayindir
Nazim Sangare
Mesut Ozil
Irfan Kahveci
Ozan Tufan
MHY
Ferdi Kadioglu

Galatasaray
Fatih Ozturk/Ismail Cipe
Omer Bayram
Emre Tasdemir
Emre Kilinc*
Taylan Antalyali*
Emre Akbaba
Arda Turan
Kerem*

Kisitlama getirilirken durum su sekildeydi saniyorum. Sen bu iki ayri gruptan hangi oyunculari secersin? Tek tek degil ama grup olarak. Soncuta Altay zaten kalede olacak. Yani sadece iki yerli oynatmasi lazim bir takimin. Mesut da kesin oynar. Yani tum diger oyuncularindan tek sartlari bir yerli daha sahaya surmek.

Bir de bize bak...

Bu kisitlama bir takima avantaj saglama, diger takimin ise dovusurken bir elini baglamaktir. Boyle bir kisitlama getireceksen uc dort sene sonrasi icin getirirsin, takimlara hazirlik icin firsat yaratirsin, inandiriciligi olur.

Mesut ferdi çalhanoğlunu mu Muslera Atiba mı daha yerli. Daha uzun süre Ülkeye vergi veren bunlar yerel ekonomisine katkı veren bunlar. Hatta hayatları boyunca Türkiye geçirdikleri toplam gün sayısı Muslera ve Atina'nın daha fazladır.

bundan 15 sene sonra Türk vatandaşlığı almış suriyeliler, suriye milli takımını seçseler bile yerli statüsünde sayılacak mı :crushed:

ben bu yabancı kuralının yerli oyuncu oynasın diye konulduğunu sanmıyorum. tek amaçları dövizin yurt içinde dönmesini sağlamak.

asıl sorulması gereken, bu mesutu yerli statüsünde sayıyorsun eyw. ama bu herifin serveti alman bankasında mı yoksa türkiye demi ? ucuz milliyetçilik yapacaklarına bunun cevabını versinler

Milli takımda oynamayan ama sırf ırkı Türk diye yerli statüsünde oynatmak ırkcılığın ağa babasıdır.

O zaman başka milli takımlarından ırkı türk 11 kişi al tamıma %100 yerli ile oynuyorum diye hava at ve hiç birisi şu meşhur istiklal marşını okuyamasın.

İsviçre milli takımında oynayan 37lik Gökhan İnler’i de ekleyelim.

Sen bu kuralla daha Adana Demir’e, Sivas’a 18 yaşında genç Türk oynattıramıyorsun nasıl yeni Türk futbolcu çıkacak?

Aytaç daha fazla para kazanacak işte, Gökhan normalde PTT liginde oynayacakken süper ligde oynamaya devam edecek. Geçen sene oynamaya devam eden yerliler oynayacak yine.

Salih Alanya oynuyordu Bjk’de oynayacak. Kural devam etse Alanya’da yine oynayacaktı. Efecan, Halil, Atınç, Taylan, Kerem, Rıdvan, A.Ömür,genel olarak Türk kaleciler yine oynuyor. Kural değişmese oynamaya devam edeceklerdi zaten. Adamların futbolu bırakma yaşlarını uzattın sen sadece bunu yaparak. Fazla para kazanacaklar tabi bir de.

bu kural ne için alındı?

milli takım için oyuncu yetişsin, takımlarda oynayan yerli oyuncular bulunsun. istiklal marşı gibi söylemleri dikkate almıyorum ki ferdi türkçe bile bilmiyor.

bu ikilinin türk milli takımına ne katkısı olacak da yerli sayılıyorlar eğer mevzu mt değilse bu koduğum sınırının mantığı nedir? çıkıp ekranlarda milli takım diye ağlayan nihat ve şenol'a karşı kamuoyu oluşturmak gerekiyor bu ve benzeri tiplerin yerli sayılması konusunda.

yabancı sınırı getiriyorlar ülke yurtdışında yetişmiş yerlilerle doluyor, kendi yetiştirdiğini oynatmamış oluyorsun, ne anlamı var o zaman?
100%

SM-G975F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Hukuken annesi ya da babası TC vatandaşı olan herkes Türk kabul ediliyor, yani bu ayrı bir tartışma konusu.

Yabancı sınırı kuralı getirerek kulüpleri Türkiye'yle veya Türklükle neredeyse hiçbir bağı olmayan, sırf TC pasaportu var diye sınıra dahil olan oyuncuların oyuncağı haline getirmek ise küfürlerin yetmeyeceği kadar büyük bir gerizekalılık maalesef.

Sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca gurbetçi oyuncular için ayrı kontenjan -bana kalsa yabancı sayılsın ama uygulanabilirliği düşük- vermeleri gerekiyor. Yine Alman alt liglerinde oynayan Türk futbolcular hiç yoktan para kazanmaya başladı. Bunun da değişmesi gerekiyor.

Üst Alt