Metin Yıldız


metinyldzgscimbom1.jpgMetin Yıldız

Galatasaray Eski Futbolcusu24.11.1960 Sivas doğumludur.

Galatasaray altyapısından yetişmiştir...

1980 'li yılların “yıldız” futbolcularından. soyadların olmadığı dönemin Büyük Metin’i. Futbolculuktan para kazanmaya başlayana kadar gecekondu 'da yaşamış olduğu için nâm-ı diğer “gecekondu” Metin. Çağlayan kavşağındaki toprak sahada (bugün de amatör maç ve antrenmanlara ev sahipliği yapan saha, Çağlayan’dan çevreyolu çıkışına çok yakın.) futbola başlayan Metin küçük yaşta Ali Sami Yen Stadın da Galatasaray’ın seçmelerine katılır, sarı kırmızılı altyapıya kabul edilir, amatör takım dahil tüm kategorilerinde oynadığı Galatasaray’da 1978 yılında Coşkun Özarı Teknik Direktör iken A takıma yükselir. Profesyonel sözleşme imzaladığı 1980 yılına kadar para almadan, amatörce mücadele eder. 1982 yılında Zonguldakspor’a kiralık olarak gider. ilginç bir futbolcudur, faydalı olamayacağı mevkide oynatılmasına isyan eder sürekli. hakkı olan ücreti alamadığına, kendisine verilen sözlerin tutulmadığına inanıyorsa gene başkaldırır. Galatasaray altyapısından yetişen ve yuvasından en çok ayrılıp geri dönen futbolcudur...

Çok iyi ve etkili bir solaçıktı, su içer gibi çalım atardı. Sol kanattan gollük ortalar yapar, orta sahadan tehlikeli ara paslarıyla asist yapardı. tribünde maç izlerken alışıldık bir sahneydi benim için : Metin Yıldız sol kanada yakın bir yerde topla buluşur, karşısına bir rakip oyuncu çıkar, bir an ne yapacağını düşünür, o anda tribünden bir taraftar " geçersin onu be ! " diye bağırır, Metin de bu nidayı duymuş gibi rakibini rahatça geçer kaleye doğru ilerlerdi. derbi maçlarda, özellikle fenerbahce’ye karşı başarılı maçlar çıkarmıştır. kariyerinin sonlarında ilk onbirde sahaya çıktığı 5 – 0’lık Neuchatel Xamax maçında İsviçre’lilerin sağ kanadını kullanılmaz hale getirmiş, 2 golde de asist başlangıcı yapmıştı.Yiğit lakabı ile anılırmış derler bizde Sevgili Metin Yıldız'ı öyle analım :)

" Gecekondu Metin ya da Büyük Metin. "Kariyeri ;

Galatasaray

Zonguldakspor

Adanademirspor

Malatyaspor

Zeytinburnuspor

Kayserispor

Mersin İdmanyurduÇeşitli takımlarda Teknik Direktörlük yaptı. Son olarak 2008 yılında Adanademirspor Teknik Direktörlüğüne getirilmişti.

Sevgiyle kalın...
 

ip kamera canlı yayın | Tv Hosting | Trabzon Haber | Barkodlu Satış Programı | Samsun Haber | İsviçre Haber

Üst Alt