Microsoft’tan Sağlık Alanında Çığır Açacak Adım! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Microsoft’tan Sağlık Alanında Çığır Açacak Adım!

1694513187351.png

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Microsoft, sağlık alanı için önemli bir adım attı. Şirket, sağlık alanında kanserle mücadele için büyük bir görüntü tabanlı yapay zeka modeli oluşturma çalışmaları üzerinde çalışıyor. Bunun üzerine sağlık sektöründe önemli bir adım atılmış olacak.

Microsoft, erken kanser teşhisi için adım attı!

Yapay zeka tarafında önemli çalışmalar yapan Microsoft, bu kez sağlık alanına yönelmiş durumda. Ortaya çıkan haberlere göre yazılım şirketi, sağlık alanı için önemli yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor. Bu çalışma sonucunda Microsoft, kanser teşhisini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

1694513280068.png

Patoloji alanındaki başarılarıyla öne çıkan Paige, Microsoft’un alt yapısını kullanarak bir AI modeli geliştirecek. Şirketin gelişmiş bulut bilişim alt yapısı ile Paige, dijital patoloji ve onkoloji için görüntü tabanlı bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor.

Bu çalışmanın başarılı olması sonucunda kanser teşhisi için büyük bir adım atılmış olacak. Söz konusu yapay zeka modelinde kanser türlerinin dört milyona yakın mikroskobik slayt yer alacak. Microsoft ve Paige tarafından yapılan açıklamaya göre bu model, milyarlarca görüntüyü içeren bir eğitim alıyor.

Normal şartlarda pataloglar kanser teşhisini cam slayt üzerinde doku incelemesi ile yapıyor. Bu incelemedeki en küçük ayrıntının gözden kaçması yanlış bir teşhis yapmaya neden oluyor. Araştırmacılar ise yeni zeka modeliyle bu gibi sorunların önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca Paige Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı Razik Yousfi bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Bu modelin geliştirilmesiyle kanserden etkilenen milyonlarca insanın hayatını iyileştireceğiz.” sözlerini kullandı.

shiftdelete.net

Üst Alt