Milli Muharebe Uçağının Adı Belli Oldu - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Milli Muharebe Uçağının Adı Belli Oldu

step step gitmeliyiz bence bu savunma sanayi işlerinde ve devlet özel tüm kurumlara siyaset herzaman destek olmalı
yıllar önce aselsanda calısan mühendis bir arkadasımla konusmustum kendisi demişti mühendislik olarak amerikaya yaklasabilecek yok cünkü adamlar dünyanın heryerınden en iyi mühendisleri kendi firmalarına anında cekiyorlar demişti

önce yüksek teknolojiyi yapacak güvenilir adil ortamı ve insan gücünü kurmak lazım ülkede oysa biz şu anda hekimlerimizi bile ülkede tutmakta zorlanıyoruz

inşallah bahsettikleri özelliklerde, yerlilikte bir uçak yaparlar ama sanmıyorum. 200 mühendis çalışıyormuş bunlar hangi okullardan mezunlar, akrabalıklar ne ölçüde. şahsen ben yetkin bir mühendis olsam bir yere kadar milli yerli gazıyla tai gibi bir firmada çalışırım. türkiye'de çiftliğe döndürülmemiş bir kurum yokken çalıştığım yer de böyleyse bırakır yurtdışına giderim. kimse alınmasın ama batman üniversitesi, kastamonu üniversitesinden çıkan mühendisle neyi ne kadar yapabilirsin.

inşallah bahsettikleri özelliklerde, yerlilikte bir uçak yaparlar ama sanmıyorum. 200 mühendis çalışıyormuş bunlar hangi okullardan mezunlar, akrabalıklar ne ölçüde. şahsen ben yetkin bir mühendis olsam bir yere kadar milli yerli gazıyla tai gibi bir firmada çalışırım. türkiye'de çiftliğe döndürülmemiş bir kurum yokken çalıştığım yer de böyleyse bırakır yurtdışına giderim. kimse alınmasın ama batman üniversitesi, kastamonu üniversitesinden çıkan mühendisle neyi ne kadar yapabilirsin.
TEI nin mühendisleri kendi alanında TR de bulabileceğin en iyileri. Ayrıca amerika ortaklığı olduğu için seve seve liyakat oluyor çalışanlarda

Çok yanlış düşünüyorsun renktaş. Bu konuda Mahmut Akşit'in TS 1400 konusundaki açıklamalarını dinlemeni tavsiye ederim. Counterpart olan yabancı menşeli motorlar proje başlangıcından ilk uçuşuna 8-9 yıllık süreçlerde yapılmışken TEI TS 1400'ü 6 yılda uçurdu.
Hem de bunu sıfırdan hem tasarım hem malzeme hem döküm teknolojisi geliştirerek yaptı.

TEI'nin TS1400'ü, PD-170'i, Kale'nin ürettiği KTJ serisi turbojet motorlar... Bu ürünler bu işi yapabildiğimizi ve yapabileceğimizi gösteriyor zaten.
TS 1400'den hemen sonra TF 6000'i de rekor sürede yaptılar, çünkü belirli process'ler aşıldı.
TF 10000 de mesela MMU'nun 35000 librelik motoruna giden yolu açacak bu bakımdan. Yani sadece Kızılelma ve Anka III'de motor ihtiyacı olduğu için yapılmıyor bunlar.

Bahsedilen 35.000 librelik motoru da yapacağız. Ama zaman ve para meselesi. Süreci her ne kadar birkaç yıl hızlandırabilsen de ürünlerin ortaya çıkışı için doğal süreçler var aşılması gereken.

Bugün Fransız Safran'ından İngiliz Rollce-Royce'una kadar hangi dünyaca ünlü motor şirketi 35.000 libre jet motoru yapmaya kalksa tasarımdan seri üretime geçen süre en az 10 yıl olur.

Son düzenleme:
Ekonomi ülkeyi böylesine vurmasa, bu projelerle yine kazanacaklarmış. Bu gerçekleşirse devlet başarısıdır tabi ki, hükümet değil. Hükümetlerin başarısının ölçeği ekonomi ve adalettir.
Hocam zaten yanlış olan bu durum. Hükümetler gelip geçicidir. Ne yani akp gidince projeler duracak mı?
algının böyle olması muhalefetinde zafiyetinden kaynaklı

kurumlar kalıcıdır
hükümetler gecicidir

kimi kesim hükümet yaptı diyor
hükümete karşı olanlarda yapılan projeleri küçümsüyor yada kulp buluyor
tam bir geri kalmış ülke olduğumuzun göstergesi

hepimiz sahip cıksak projelere aslında ne hükümet neden yandaşları sahiplenemez
o projeleri yapanların bir cogu akp ye belki oy bile vermemiştir.

projeler bizim desteklemek görevimiz. ne akp nin ne mhp nin projeleri 100 yıllık Türkiye mizin projeleri
tekrar diyorum sahip çıkmakta bizlerin görevi

Üst Alt