Milli Muharip Uçak (KAAN) | Ana Konu - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Milli Muharip Uçak (KAAN) | Ana Konu

Birsuredir haberleri ,yayınları denk geldikçe takip ediyorum çok sevindim gerçekten mühendisleri tebrik etmek lazım yalnız üzerinde durulmayan konuslmayan bir durum var ,
Kaan 2028de ilk uçağını envantere verecek bu uçağın motoruda malum yerli motor değil ama yerli motor da 2028 yılında hazır olacak diyor uzmanlar peki farklı bir motorla yapılan uçak yerli motorun takilmasi herseyi sil.bastan yapmayacakmi? Sürecide tekrardan uzatmazmi
Biz motordan uçağa gitmek yerine uçaktan motora gidiyoruz nekadar doğru bilemiyorum
Bize lazım olan motor bir tek f35'te var diye biliyorum. Uçak o kadar büyük ki 30.000+ lbf itki gerekiyor. Bence bu motor işi aynı altay gibi olacak.

Birsuredir haberleri ,yayınları denk geldikçe takip ediyorum çok sevindim gerçekten mühendisleri tebrik etmek lazım yalnız üzerinde durulmayan konuslmayan bir durum var ,
Kaan 2028de ilk uçağını envantere verecek bu uçağın motoruda malum yerli motor değil ama yerli motor da 2028 yılında hazır olacak diyor uzmanlar peki farklı bir motorla yapılan uçak yerli motorun takilmasi herseyi sil.bastan yapmayacakmi? Sürecide tekrardan uzatmazmi
Biz motordan uçağa gitmek yerine uçaktan motora gidiyoruz nekadar doğru bilemiyorum
Hayır üstadım, uzatmaz zira yerli motor ölçüleri uçağa göre olacak yani aslında halihazırda kullanılan F110 motorlarının yerli ve daha yeni teknoloji ile üretilmiş hali olacak. Kaldı ki TEİ F110 motoruna çok hakim bir şirket. O yüzden herhangi bir sorun olmayacaktır.

Günümüzde en kritik konular İha, Siha, Savaş Uçağı, HSS, Drone, Füzeler, Uçak Gemileri bu saydıklarım bir ülkenin savaşta kaderini çizer o yüzden dışa bağımlılık yerine olabildiğince kendi savunma sanayimizde güçlenmek gerekiyor.

Tabi motor üretimi için zaman lazım 0 tecrübeli bir ülkeden gidip F-22'ye kafa tutacak bir motor üretmesi beklenilemez ama tıpkı bir çocuğun ilk olarak apalayıp daha sonra yürümesi gibi bir mücadele vermezsek hiçbir zaman ayağa kalkamayız.

Ama ilk adımı atmak önemliydi umarım koştuğumuz günleride görürüz.

Resim

birde şu konu var, tusaş tai roketsan gibi kurumlar hem yer cihazlarında hemde insansız hava araçlarında çok başarılı işler yapıyorken ısrarla her platformda baykarın ön plana cıkarılması bence yanlıs ve haksız rekabet evet baykarda cok iyi işler yapıyor muazzam ihracat girdisi saglıyorlar ama tekelleşme gibi bir algıya gidilmemeli baykar kızılelma nekadar öne cıkarılıyorsa anka 3 gibi cok iyi bir cihazda okadar öne cıkarılmalı

birde şu konu var, tusaş tai roketsan gibi kurumlar hem yer cihazlarında hemde insansız hava araçlarında çok başarılı işler yapıyorken ısrarla her platformda baykarın ön plana cıkarılması bence yanlıs ve haksız rekabet evet baykarda cok iyi işler yapıyor muazzam ihracat girdisi saglıyorlar ama tekelleşme gibi bir algıya gidilmemeli baykar kızılelma nekadar öne cıkarılıyorsa anka 3 gibi cok iyi bir cihazda okadar öne cıkarılmalı
Tusaş,Aselsan, Roketsan gibi kurumlar hali hazırda zaten Baykar ile sürekli işbirliği içerisindeler. Bu bahsettiğiniz tüm firmaların yaptıkları işler savunma sanai kanallarin da gösteriliyor. Baykar TB serisi ile bilinilirlik açısından kendini bir kaç adım öne attı. Ayrıca TUSAŞ in ürettiği sistemler bizim için daha stratejik konumdalar. Orada ürettiğimiz her şeyi açıklamak ve ön planda tutmamak adina bu şekilde bir işleyiş yapiliyor olabilir. Ben en azından savunma sanai kısmında birilerinin kayrildigini düşünmüyorum

Üst Alt