Moderna′nın Aşı Adayı Yüzde 94,5 Koruma Sağlıyor | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Moderna′nın Aşı Adayı Yüzde 94,5 Koruma Sağlıyor

1605531351408.png

ABD'li şirket Moderna'nın geliştridiği koronavirüs aşısının yüzde 94,5 koruma sağladığı bildirildi. Şirket, aşı adayı için ABD'de acil tescil sürecine başvurmayı planlıyor.

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 rahatsızlığına karşı geliştirilen aşı adayları konusunda ABD'li şirket Moderna'dan açıklama geldi.

Şirket, yapılan veri analizi sonucu aşı adayının yüzde 94,5 oranında koruma sağladığının anlaşıldığını duyurdu. Moderna, birkaç hafta içerisinde aşı adayının ABD'de tescil edilmesi için acil süreç başlatmayı planlıyor.

Aşı adayının, Biontech-Pfizer'in aşı adayı gibi RNA teknolojisi kullanılarak geliştirildiği bildirildi. Avrupa Birliği Komisyonu ABD'li şirket Moderna ile 160 milyon doz aşı sevkiyatı için görüşmelere başladı.

Geçen hafta da Biontech-Pfizer geliştirdikleri aşı adayının yüzde 90 oranında koruma sağladığını duyurmuştu.

YIL SONUNA KADAR 20 MİLYON, 2021 YILINDA İSE 1 MİLYAR DOZ HEDEFİ KONULDU

Yapılan açıklamada, "Geliştirilen Kovid-19 aşısı adayı buzdolabı sıcaklığında daha uzun raf ömrüne sahip. Kovid-19 aşı adayının 2-8 derece aralığındaki standard buzdolabı sıcaklığında 30 gün istikrarını korumaya devam etmesi bekleniyor. Kovid-19 aşı adayı MRNA-1273 için değer regülatörlere de inceleme başvurusu yapacağız. Faz 3 analizlere göre MRNA-1273'ün etkinlik oranı yüzde 94,5. ABD'de aşının acil kullanımı için önümüzdeki haftalarda izin başvurusu yapmayı planlıyoruz. ABD'de yıl sonuna kadar 20 milyon doz aşının gönderilmeye hazır olmasını bekliyoruz. Hali hazırda milyonlarca doz aşı gönderilmek için FDA onayını bekliyor. 2021 yılında 500 milyon-1 milyar doz aralığında global üretim yolundayız" denildi.

MODERNA: BU SORUNU TEK BAŞIMIZA ÇÖZEMEYİZ, BAŞKA AŞILARA DA İHTİYAÇ VAR

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Stephen Hoge, açıklanan başarı oranını "gerçekten önemli bir dönüm noktası" olarak nitelendirirken, "Bu bize doğrusu bir aşının, salgını durdurabileceği ve umarım eski hayatlarımıza döneceğimiz yönünde ümit vermeli. Bu sorunu tek başına Moderna çözemez. Küresel talebi karşılamak için birçok aşıya ihtiyaç olacak" diye konuştu.

dpa,Reuters/BÖ,HT

Godumun Amerikalıları kavgaya düştü pastadan payı kim alacak diye. Çabuk Türkiye'ye de fitil mitil bir şey yollayın.

Sürekli bir koruma sağlamadığı için aslında pek önemi olmayan haberler. İlk çıkaran belki diğerlerinden 1 adım önde olabilir o da sene sene değişecektir

Benim anladığım tek şey harcama hanemize senelik aşı(o da geçen sene ki virüsün) harcaması diye bir kalemin ekleneceği.

aşı muhtemelen 5-6 koruyacak ve yılda iki kez rapel gerekecek diye düşünüyorum.

mutasyon gelişirse de yeni aşı için tekrar rekabet başlayacak.

bu para tatlı geldiği için sürekli geçici aşı üretilmesi yoluna gidebilir ilaç şirketleri.

güzel sağma yöntemi

Üst Alt