Muhteşem Yüzyıl-BÜYÜK FİNAL - Sayfa 39 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl-BÜYÜK FİNAL

Cogunlugu islam ve arap tarihi ile yazili metinlerden olusan o kutuphane insanliga ne gibi faydasi olacak? Ger kalmisligin bahanesi zaten bilgilerini tek kutuphanede saklamalari bile yine geri kalmis olduklarini gosterir. Bu arada bahsi gecilen isi yapan cengizhanin torunu hulagu han araplara karsi katliam ustune katliam yapmistir.

tarihi cok sever ve okurum. normal tarihim gayet iyi seviyede.

ama arap tarihim 0

4 halife olayindan bile haberim yok. bu yuzden kac kez lise donemimde din sinavlarindan cakmisligim var.

arap tarihine hic bi sekilde ilgim alakam ve hayranligim yok. bu yuzden asla okumadim ve okumayacam.

ben sadece buyuk mogol imparatorlugunu okurken rastlamistim boyle bi paragrafa. bunun disinda o kutuphane hakkinda bi bilgim yok. zaten o mesajada yazdim not olarak

Cogunlugu islam ve arap tarihi ile yazili metinlerden olusan o kutuphane insanliga ne gibi faydasi olacak? Ger kalmisligin bahanesi zaten bilgilerini tek kutuphanede saklamalari bile yine geri kalmis olduklarini gosterir. Bu arada bahsi gecilen isi yapan cengizhanin torunu hulagu han araplara karsi katliam ustune katliam yapmistir.

Öyle deme çok farklı olabilirdi herşey, antik yunan ve antik roma hafızası vardı o kütüphane'de bununla da kalmayıp bu hafıza'nın ileriye taşınması durumu da vardı, kültürel miras/hafıza deyip geçme, koskoca Avrupa Kıtası'nın roma mirasın'dan mahrum kalınca ne hallere düştüğü ortada.

Bunlar gayet bilinen şeyler uydurma degil çünkü filozoflar,bilim adamları hepsi biliniyor misal İbni Haldun ilk sosyologdur,İbni Rüşd Aristo felsefesini yeniden dünyaya tanıtandır daha böyle nice adam. Endulus Emevilerinin medeniyeti zamanına göre uçuktur,simdiki araplarla karıştırma Endülüs devleti şuanki Avrupanın ayaklarından biridir.Her sokakta kütüphanesi olan sokak lambalarının ilk kez kullanıldıgı bi devlet kurdu orda Araplar o sıra feth için Fransaya gittiklerinde burda bişey yok diyip geri donmüşlerdir.Çünkü hakkaten vahşilikten başka bişey yoktur o sıra avrupanın gobegınde.Tabi şimdiki Araplara bakınca insan nasıl olur diyor orda haklısın ama tarihi gerçek bunlar.

aynen, kisitli olan arap tarihim olmasina ragmen fransadan geri donme olayinida duymustum.

Fransanin en iyi sarayinda tuvalet yok.

topuklu ayakkabi fransiz icadi. sicarken sicramasin diye topuklu giyioymus kadin erkek :D

demek ki simdiki avrupa= o zamanin ortadogusu

simdinin ortadogusu=o zamanin avrupasi diyebilirik

Bunlar gayet bilinen şeyler uydurma degil çünkü filozoflar,bilim adamları hepsi biliniyor misal İbni Haldun ilk sosyologdur,İbni Rüşd Aristo felsefesini yeniden dünyaya tanıtandır daha böyle nice adam. Endulus Emevilerinin medeniyeti zamanına göre uçuktur,simdiki araplarla karıştırma Endülüs devleti şuanki Avrupanın ayaklarından biridir.Her sokakta kütüphanesi olan sokak lambalarının ilk kez kullanıldıgı bi devlet kurdu orda Araplar o sıra feth için Fransaya gittiklerinde burda bişey yok diyip geri donmüşlerdir.Çünkü hakkaten vahşilikten başka bişey yoktur o sıra avrupanın gobegınde.Tabi şimdiki Araplara bakınca insan nasıl olur diyor orda haklısın ama tarihi gerçek bunlar.

Celiski var hocam once diyosun batillar bilimi ve felsefeyi araplardan aldi simdide diyosun ibn haldun ibn rusd iyide bu adamlar bati felsefesinden binlerce yil sonra yasanis kisiler yani isin ozeti araplar bisey ogrenmis batidan.

Kesinlikle Timur konusuna katılıyorum.Hatta bu yüzden cogu kişi Timur'u imansız,şamanist,islam dışı filan sanıyor..Halbuki tamtersi Timur heteredoks islam filan degil bizzat Ehli Sünnet namazında ,niyazında bi adamdır.Ha tarihe söyle bi kötülügü olmustur Altınordayı yıkıp Rusların palazlanmasına neden olmustur bu da Şan düşkünlügünden.

Altinordunun yok olusu tamamen Toktamis Han'in artistligi yüzündendir, Timuru anarken bunu kötülük olarak göstermek saygisizlik olur.

Zaten ruslar Altinorduyu yikiyordu, Timur cikti destek oldu Altinorduya, o sayede Altinordu ayakta durdu, toprak sahibi oldu hepsi Timur sayesinde, zaten Toktamis Han'i kendi öz oglu gibi severdi, ama Toktamis güclenince Timuru devirmeye calisti onun topraklarini yagmaladi. Hani Timur bu, bir savas makinasi bu adam, satranc'dan sonra en sevdigi hobbysi savasmak. Hic geri durarmi ? gömdü tabi Altinorduyu tarihe.

aynen, kisitli olan arap tarihim olmasina ragmen fransadan geri donme olayinida duymustum.

Fransanin en iyi sarayinda tuvalet yok.

topuklu ayakkabi fransiz icadi. sicarken sicramasin diye topuklu giyioymus kadin erkek :D

demek ki simdiki avrupa= o zamanin ortadogusu

simdinin ortadogusu=o zamanin avrupasi diyebilirik

Ozamanin avrupasi ortadogu. Ozamanin ortadogusu jurassic park desek daha dogru....

Ozamanin avrupasi ortadogu. Ozamanin ortadogusu jurassic park desek daha dogru....

ortadoguya bizans ve selcuklularda dahil xD

o gerizekalilar tum avrupa devletleri olarak ordu hazirlayip gonderiyolar yine basa cikamiyolardi selcuklularla ya da osmanlarla

fakat 1900lerde ise daha dogrusu son donemlerde tam tersi oldu. sayica fazla olmamiza ragmen bu sefer yenemeyen taraf bizdik. yada ekonomik olarak, medeniyet olarak geri olan bizdik

ortadoguya bizans ve selcuklularda dahil xD

o gerizekalilar tum avrupa devletleri olarak ordu hazirlayip gonderiyolar yine basa cikamiyolardi selcuklularla ya da osmanlarla

fakat 1900lerde ise daha dogrusu son donemlerde tam tersi oldu. sayica fazla olmamiza ragmen bu sefer yenemeyen taraf bizdik. yada ekonomik olarak, medeniyet olarak geri olan bizdik

Hayir sayica yine azdik itilaf devletri ittifak devletlerinin iki katiydi bunun yaninda teknolojik olarak eski paslanmis silahlar ile savasirken adamlar son model silahlarla. Ayrica biz kaybetmedik almanlar kaybedince bizde yenildik sayildik:D

Celiski var hocam once diyosun batillar bilimi ve felsefeyi araplardan aldi simdide diyosun ibn haldun ibn rusd iyide bu adamlar bati felsefesinden binlerce yil sonra yasanis kisiler yani isin ozeti araplar bisey ogrenmis batidan.

Batılılar felsefeyi,bilimi tamemen araplardan aldı demek haksızlık olur bi ayagını olusturur ama Endülüs devleti ,bu denilebilir.Şimdi Kronolojiyi iyi bilmek lazım biraz da cografyayı gözününe getirmek Platon,Aristo vs Antik Yunan feylozofları M.Ö 500 zamanında filan yaşamıslar.Bu oluşturdukları birikim Avrupaya degil daha çok Doguya dogru gitmiş ilk başta Farslarla olan ilişkilerinden dolayı. ve tabi ki Mısır.Orta ve Batı Avrupa bu birikimden habersizdi o zamanlar Roma yıkılınca da ortada sadece çökmüş bi ortacag karanlıgı yaşayan avrupa kalmıstı.Daha sonra İspanyollar Endulus devletini yıkınca bu adamlarla o zaman tanıştılar kendi ellerinde Greekce orjınalleri yazıları yoktu kimsenin haberi yoktu Platon'dan,Aristo'dan falan.Arapçadan tekrar tercüme edip medeniyetlerini ona göre tekrar organize ettiler bunları onlara anlatanda İbni Rüşd yani avrupalıların bildigi ismiyle Averroes'tur Akılcılıgı yenıiden ortaya koyan adam denir Avrupada .Biz davransak bizim medeniyetimizden de gözükebilirdi bu adamlar ama şimdi Avrupalıymıslar gibi düşünüluyor aslında pek öyle degil.

Hayir sayica yine azdik itilaf devletri ittifak devletlerinin iki katiydi bunun yaninda teknolojik olarak eski paslanmis silahlar ile savasirken adamlar son model silahlarla. Ayrica biz kaybetmedik almanlar kaybedince bizde yenildik sayildik:D

yok bahsettigim 1. dunya ya da kurtulus degil. son donem turk rus savaslari. hatta turk avusturya savaslari.

neyse yatiyim ben :D

Endulus devleti ayrı tut dediginde haklısın.Ama Endulus çok ayrı biyer bunu Avrupalılar bile gizlemiyor artık sadece İbni Rüsd degil birsürü bilim adamı,filozof cıkmıstır ordan.Misal ben İbni Arabi hayranıyımdır İskoçya da sadece İbni Arabiyi anlamak üzerine kurulan Üniversite Kürsüsü var.Neyse şimdi bişeyleri övüyor,taraflı gözükmek istemiyorum ama önyargılarını kırmalısın bence bu kendine zarar verir.

[media]https://www.youtube.com/watch?v=oRZLuEVBtlM[/media]

[media]https://www.youtube.com/watch?v=lPCWcUA_t_w[/media]

Gerideki sayfalari okuyarak basladim.. adamlar resmen tarih tartisiyoruz ayagina burda araplar isminde müslümanliga saydiriyor.. sizin mantiginiza ihtiyacimiz yok beyler ;)

Üst Alt