GSC Haber - Okan Buruk: "Ali Yiğit sözleşmesi biten futbolculara bakıyor ve listeliyor" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber Okan Buruk: "Ali Yiğit sözleşmesi biten futbolculara bakıyor ve listeliyor"

1686681985096.png

Okan Buruk: “9 şampiyonluk. Teknik direktör ve futbolcu olarak toplam en çok şampiyonluk sayısı. Yaşım daha genç. Daha şampiyonluklar olacaktır.”

Okan Buruk: "Fatih hoca ayrıldıktan sonra her şey düzelecek zannedildi ama her şey daha kötüye gitmişti. Yeni hocanın gelmesi, adapte olması falan kolay değil. O yüzden sabırlı olunmalı, hocalara sabır edilmeli."

Hedefin ne?

Okan Buruk: "Uzun yıllar Galatasaray'da kalmak öncelikli amacım ama Türk teknik direktörler için artık yurt dışına açılma zamanı geldi. Network genişletmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz gün Servet Yardımcı ile konuşmuştuk bu konuları. Hamit Altıntop ile konuşuyoruz hep. Biraz kendimizi tanıtmamız gerekiyor."

Okan Buruk: "Son 3 şampiyon, ertesi sezon ligin ortasında ayrıldı. Sergen Hoca, Abdullah Hoca... Bunu ben başlattım 2019'da."

Okan Buruk: Acun Ilıcalı ile El Clásico için İspanya'ya gitmiştik. Telefon geldi ve Elazığspor ile ilk hocalık deneyimim için anlaştık. Benden önceki 5 maçı kaybetmişti takım. Ben de 5 maçımı kaybettim. Bir mağlubiyet daha olursa ayrılırım dedim...

Okan Buruk: İlk yarı 0-0 bitti, o maçta Acun, Emre Belözoğlu ve arkadaşları 50. dakikada stada geldiler. O andan sonra arka arkaya 4 gol attık ve kazandık. Hocalık kariyerim bitmemiş oldu. (TV100)

Okan Buruk: "Başakşehir eski takımım. Başakşehir'e 7 attığımız maçta 1 ve 2. golden sonra sevindim ama diğer gollerde sevinmedim. Bu doğal bir şey. Herkesin başına gelebilir. İngiltere'de böyle saçmasapan sonuçlar çıktı."

Soru: "Sergen Yalçın, Fenerbahçe'ye giderse başarılı olur mu?"

Okan Buruk: "Ben, Sergen'in gittiği her yerde başarılı olduğunu gördüm."

Okan Buruk: "Bu fotoğraf benim için çok anlamlı, hatta biraz da utandım. Yere inmek istedim. Bakma elimi kaldırmışım ama yük olmak da istemem. Resim olarak benim için teknik direktörlük hayatım boyunca aklımda kalacak fotoğraflardan birisi oldu."

1686681728547.png

Okan Buruk: "Çok önemli maçımız vardı ve Icardi geldi benden Arjantin'e gitmek için izin istedi. O an Icardi'nin yüzüne baktım ve karar verdim. Ailesinin yanına gitmesi gerektiğini düşündüm. Biz o gittikten sonra o hafta berabere kaldık. Ama Icardi döndükten sonra farklı oldu"

Okan Buruk: "Icardi, gerçekten sorunlu biriymiş gibi lanse edildi falan ama gerçekten iyi biri, iyi kalpli, iyi profesyonel, hep antrenman yapan, egosu olmayan, arkadaşlarıyla ilişkisi bu kadar iyi olan bu seviyede oyuncu bulmak çok zor."

Okan Buruk: “İki gün izin veriyordum onu bile eleştiriyorlardı. Ne yapacak tabii dinlenecek oyuncular. Robot değiller. İzin de performansı arttırabilen faktör olabiliyor bazen.”

- Şu an Türkiye'de oynayan en yetenekli yerli oyuncu Arda Güler diyebilir miyiz?

Okan Buruk: "Mevkisel olarak, 10 numara pozisyonunda Arda Güler'i de sayabiliriz ama Kerem'i de saymamız gerekiyor. Kerem'in pasları, frikikleri, kornerleri, şutları... Çok iyi oynadı bu sezon."

Okan Buruk: "Arda Güler'i çok beğeniyorum. Çok büyük oyuncu olacak. Arda oynadığında insanların maça olan ilgisini arttırıyor. Yurt dışında kimle konuşsak, Türkiye'den öne çıkan oyunculardan birisi Arda. Kanat oynatıldı ama serbest bir oyun oynuyor. Ona öyle bir rol verilmeli."

- Arda Güler'i takımınızda görmek ister misiniz?

Okan Buruk: "Tabii ki, herkes ister. O kadar kaliteli, oyunu değiştirebilecek özel bir oyuncu. Fiziksel yönünü, savunma yönünü arttırması gerek ama çok klas bir oyuncu."

- Hagi mi? Alex mi?

Okan Buruk: “Hagi ile birlikte oynadığım için tabi ki Hagi, ama Alex'e de çok büyük saygı duyuyorum.”

"Icardi kalacak mı gidecek mi herkes merak ediyor..."

Okan Buruk: “Biz de merak ediyoruz. (Gülerek) Mutluluğum kulübümüz elinden gelen her şeyi yapıyor ve Icardi’nin burada çok mutlu olduğunu ve sevdiğini net biliyoruz. Kısa zamanda belli olur düşüncesindeyiz.”

Icardi'ye 30 milyon euro veriyorlamış doğru mu?

Okan Buruk: "Konuşuluyor. Net bilgim yok ama konuşuluyor yüksek maaşlar. Ama Icardi para için Suudi Arabistan'a gidecek bir futbolcu değil."

Okan Buruk: "Galatasaray Kulübü, üzerine ne düşerse onu yapacak. Bir de Icardi burayı seviyor. Arabistan tabii ki, bu sene için korkulu rüyası. Hangi oyuncuya gitseniz, Arabistan'dan teklif var, orayı bekliyoruz falan var. Umudumuz, mutlu olduğu Galatasaray'da kalması."

Okan Buruk: "Şu an en çok istediğim oyuncular Rashica ve Icardi. Geçen seneki takımda çok önemli roller aldılar. İkisinin de kalmasını isteriz."

Okan Buruk: "Icardi yerine B planı yapıyoruz ama bekleme süresini göz önüne almak gerekiyor. Karar verebilir, geçe kalabilir. Biz oraya her türlü 1 adam almak. Bizim gibi takımlar en az 3 forvetle oynuyor. Her ihtimalde 2-3 santrfor bulunduruyoruz. 1 tane alıp Icardi'yi beklemek gerekiyor."

Okan Buruk: "Fatih Hoca, Galatasaray'a geldiğimde de şampiyon olduktan sonra da ilk tebrik edenlerden oldu."

Okan Buruk: "Fatih Hoca, benim için çok değerli, Galatasaray ve ülke için değerli bir insan. Hepimiz çok saygı duyuyoruz. Şampiyonluk sonrası konuştu."

Okan Buruk: "Fatih Hoca ile özellikle konuştuk. 'Okan hayırlı olsun' dedi. Hoca özellikle, 'Sormak istediğin bir şey olur, danışmak istediğin bir şey olur telefonum sana hep açık' dedi. Yanımızda olması, hissettirmesi, destek olması önemlidir."

Okan Buruk: "Galatasaray'da çalışmadan önce 'Bir gün inşallah Galatasaray olacak, en doğru zamanda olsun' derdim. Dursun Bey, Erden Bey... Doğru bir ekip, doğru zamanda oldu. Sadece futbolcu, hoca değil; camia ve Galatasaray olarak şampiyon olduk."

Okan Buruk: "30-32 tane farklı insanla konuşuyorsunuz. Farklı tepki geliyor. Bazen duymamazlıktan geliyorsunuz. Bir ağabey, baba gibi sarılmak, işin içinde tutmak gerekiyor. Benim doğamda önce oyuncuyu kazanmak var."

Okan Buruk: "Bugün stadyum doluluk oranlarına baktım, 45 bin ortalama ile oynamışız. Stadyum açıldığından beri en yüksek ortalama olabilir. Seyirci, takıma inandı. Bu psikolojiyi erken kırdık. Transferler çok önemliydi bunda."

Okan Buruk: "Ali Yiğit Buruk, şef scout. Oyunda paket açtırıyor sürekli bana. Oradan oyuncu alıyor, satıyor. Çok hakim. Oyuncu seyretme platformu var. Devamlı oradan oyuncu seyrediyor. Sözleşmesi biten, alabileceğimiz oyunculara bakıyor, listeliyor."

Okan Buruk: "Ali Yiğit'in en sevdiği oyuncu Icardi. Sürekli beni arıyor, ne yaptınız diyor. Erden Bey ile gece 3'e kadar oturduk, transferle ilgili konuştuk. Toplantıya girerken aradık. Sabah uyandı, aradı. Ne oldu, ilerleme var mı diyor. Kendi çok merak ediyor.

Icardi dışında çok fazla sevdiği, beğendiği, önemli oyuncuları söylüyor. Sözleşmesi bitecek, ayrılmak isteyen oyuncuları falan biliyor. Biz oyuncu seyrederken gelip bakıyor. Emre Utkucan, oyuncu izleme ekibimizin başında, çok değerli biri. Emre, Ali Yiğit'e 'Şefimiz geldi' diyor. Çok bekledi, Galatasaray hocası olmamı. Tesiste de hep her yerde."

Okan Buruk: "Bazen beni eleştiriyor. Hata yaptığım zaman, şurada şöyle yaptın diyor. Onu niye oynattın, onu niye oynatmadın diyor maç sonunda. Fenerbahçe derbisinde önce 'Zaniolo çok iyi durumda' diyor, bana mesaj veriyor. Barış Alper ağabeyini çok seviyor. Tesiste de onlarla vakit geçiriyor. Onlarla oturuyor. Kendine yakın gördüğü biri. Emin, Barış, Kazımcan hep onların yanında. İyi de biliyor, iyi bir gözü var. İleride futbolun içerisinde olabilir."

Okan Buruk: "Torreira benim için çok önemliydi. Listemdeki ilk isim oydu. Torreira'yı bitirdik. Benim için kritik yer orasıydı. Orayı net bitirdik. Son gün transferi çok fazla yaptık. Icardi sonlara doğru geldi, Rashica, Yusuf Demir, Mathias Ross. Hep son dakika transferi yaptık"

Okan Buruk: "Premier Lig'de çok oyuncusu olan kulüplerden oyuncu almak daha kolay. Chelsea var, küme düşenlerden oyuncu alınabiliyor. Kulüple doğru iletişim kurunca, onlar da Türkiye'ye gelince sizi ziyaret ediyorlar. Chelsea'de çok fazla oyuncu var. İsteyeceğiniz çok fazla oyuncu var."

[Candaş Tolga Işık / TV100]

"Icardi kalacak mı gidecek mi herkes merak ediyor..."

Okan Buruk: “Biz de merak ediyoruz. (Gülerek) Mutluluğum kulübümüz elinden gelen her şeyi yapıyor ve Icardi’nin burada çok mutlu olduğunu ve sevdiğini net biliyoruz. Kısa zamanda belli olur düşüncesindeyiz.”

Okan Buruk: "Icardi para için Suudi Arabistan'a gidecek bir futbolcu değil."

Okan Buruk: "Ali Yiğit Buruk, şef scout. Oyunda paket açtırıyor sürekli bana. Oradan oyuncu alıyor, satıyor. Çok hakim. Oyuncu seyretme platformu var. Devamlı oradan oyuncu seyrediyor. Sözleşmesi biten, alabileceğimiz oyunculara bakıyor, listeliyor."

Okan Buruk: "Ali Yiğit'in en sevdiği oyuncu Icardi. Sürekli beni arıyor, ne yaptınız diyor. Erden Bey ile gece 3'e kadar oturduk, transferle ilgili konuştuk. Toplantıya girerken aradık. Sabah uyandı, aradı. Ne oldu, ilerleme var mı diyor. Kendi çok merak ediyor.

Icardi dışında çok fazla sevdiği, beğendiği, önemli oyuncuları söylüyor. Sözleşmesi bitecek, ayrılmak isteyen oyuncuları falan biliyor. Biz oyuncu seyrederken gelip bakıyor. Emre Utkucan, oyuncu izleme ekibimizin başında, çok değerli biri. Emre, Ali Yiğit'e 'Şefimiz geldi' diyor. Çok bekledi, Galatasaray hocası olmamı. Tesiste de hep her yerde."

Okan Buruk: "Bazen beni eleştiriyor. Hata yaptığım zaman, şurada şöyle yaptın diyor. Onu niye oynattın, onu niye oynatmadın diyor maç sonunda. Fenerbahçe derbisinde önce 'Zaniolo çok iyi durumda' diyor, bana mesaj veriyor. Barış Alper ağabeyini çok seviyor. Tesiste de onlarla vakit geçiriyor. Onlarla oturuyor. Kendine yakın gördüğü biri. Emin, Barış, Kazımcan hep onların yanında. İyi de biliyor, iyi bir gözü var. İleride futbolun içerisinde olabilir."

Okan Buruk: "Icardi yerine B planı yapıyoruz ama bekleme süresini göz önüne almak gerekiyor. Karar verebilir, geçe kalabilir. Biz oraya her türlü 1 adam almak. Bizim gibi takımlar en az 3 forvetle oynuyor. Her ihtimalde 2-3 santrfor bulunduruyoruz. 1 tane alıp Icardi'yi beklemek gerekiyor."

Okan Buruk: "Premier Lig'de çok oyuncusu olan kulüplerden oyuncu almak daha kolay. Chelsea var, küme düşenlerden oyuncu alınabiliyor. Kulüple doğru iletişim kurunca, onlar da Türkiye'ye gelince sizi ziyaret ediyorlar. Chelsea'de çok fazla oyuncu var. İsteyeceğiniz çok fazla oyuncu var." [Candaş Tolga Işık / TV100]

Üst Alt