Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

şu futbol terimlerinden ne kadar uzak olduğumu farkettim. :)

fm de genelde

4-3-2-1 taktiğiyle oynarım. orta saha da bir tane def oyuncu önüne iki tane ofansif oyuncu koyardım.

tabi gelişi güzel şimdi bu öğrendiklerimi uygulamak için sabırsızlanıyrum
 
bayernli thiago dlp mi diyoruz bu ölçüte göre

bize aslında thiagonun daha defansif yönlüsü,müdahale yetisi fazla olanı lazım tahminimce, oyuncu isim olarak aklıma gelmedi şuan.
Evet DLP özellikleri taşıyan world class oyunculardan biri, hatta ilk 3tedir. Bu tip oyuncular kendi içlerinde de farklılaşıyor Schnederlin ve Thiago'nun DLP olup farklılaşmasının sebebi baskın yönlerinin farklı olması.

Xavi-Iniesta bu pas arası olayında aşmışlardı örneğin, tabii takımın(Barca-İspanya) oyun daraltması yardımıyla. 2014 dünya kupası istatistiklerini hatırlıyorum da en çok top kapan-pas yapan-dikine oynayan-pas arası yapan-koşan başlıklarında liderdi bunlar. kısacası gol-asist-kafa topu dışındaki bütün istatistiklerde ikisi zirvedeydi, yüzdeler zaten %95 üstü hep. Tabii öyle bir takımın olursa sertliğe ihtiyaç duymadan da oynarsın ama bizim için imkansız.

Banega bence çok iyi olurdu regista olarak ancak beklerimiz yaşlı ve tempoları yeterli değil. Feg-Babel ikilisi de defansa yardımcı olan/olabilecek tipte adamlar değiller. Üzerine bir de Falcao gelirse çok statik bir takım olacağız. Tabii stoperlerimizden başlayarak takımdaki herkesin teknik olarak üst düzey olması sebebiyle set oyunu oynayabiliriz. Ancak defansa dönerken her türlü sıkıntı olur gibi. Fizik gücü yüksek takımlar uzun oynayarak darlayabilir bizim orta sahayı.

Bir de benim açımdan en üzücü nokta Seri-Banega(gelirse) gibi savunma arkasına yerden-havadan mükemmel toplar atabilen oyuncular elimize geçmişken Onyekuru'yu kaybetmemiz oldu.

Tam olarak nasıl bir plan var hocanın kafasında ben çözemedim açıkçası.
Pozisyon bilgisi tüm fiziksel kusurları yok edebiliyor, Feghouli'nin oynamamasını eleştirmemin temel sebebi buydu. Tabii dediğin gibi takımın sistemi ve dizilimi uygun olmayınca pozisyon bilgisinin etkisi de azalabiliyor. Barcelona'nın sürekli 8 kısayla oynayıp doğru düzgün kafa golü bile yememesini insanlar şans falan sanıyordu, bir dönem kaptırılan topu kapma sürelerinin ortalaması 7 saniyenin altındaydı, çok emek isteyen işler bunlar doğru oyuncu grubu olsa dahi.

Hocanın 1.5 yıldır oynatmaya çalıştığı yapı set hücumu ve pres odaklı bunda da pozisyon bilgisi ve pas yeteneği yüksek adamlara ihtiyaç var, aslında eldekiler ve transferi düşünülenlere baktığımızda da hemen hepsi bu yapıya uygun oyuncular ama tabii benimki çok sığ bir yorum oluyor bunun bir ton taktiksel kurgusu var.

Onyekuru'yu bence hala istiyoruz ama satılmazsa bize kalır gibi diğer türlü zor. O tarz çabuk adamlar çok değerli oluyor, Emre'yi benzetiyorlar ama Emre çok farklı bir oyuncu ona göre.
 
bu konuda liverpool şu an en iyi örnek

henderson, fabinho, milner, keita, wijnaldum ve chamberlain gibi yukarıda sayılan orta saha tiplerinin tamamını barındıran bir rotasyonu var

Bu rotasyonda kimi tercih ederse oyun öyle değişiyor

henderson milner keita
henderson milner wijnaldum
henderson milner chamberlain
henderson keita wijnaldum
fabinho milner keita
fabinho milner wijnaldum
fabinho milner chamberlain
fabinho keita wijnaldum
milner keita wijnaldum
milner keita chamberlain

bu üçlülerin hepsinde oyun ve diziliş değişiyor

örneğin sonki üçlüde sistem daha çok 4 2 3 1 iken diğerlerinde 4123 şeklinde

Bir örnekte juveden verelim

juve önce pirlo şimdi pjanic ile registalı oynuyor ama hem bu registanın önündeki ikili (pogba vidal) hem de açuklardaki tercihler (sandro lichsteiner asamoah matuidi) canavar gibi tempolu oyuncular

şimdi bana göre bize en çok uyacak iki tercih boldladığım liverpool üçlüleri çünkü elimizdeki mevcut iki ortasaha olan seri ve belhanda daha çok keita ve wijnaldum tiplemesine uygun isimler

arkasına henderson gibi deep lying playmaker mı yoksa fabinho gibi kule süpürücü ball winning mi koyacağız soru bu

bu arada sık yapılan bir hatada 6 numaranın çift yönlü olmadığı düşüncesi ki yanlış

fabinho da henderson da melo da gayet çift yönlüdür bu sebeple topaldan saidoudan makaleleden farklıdırlar

diğer bir hata da fabinho tarzı top kazanan adam kullanmanın savunmacı bir tercih olduğu düşüncesidir oysa tercihin sebebi atak ya da defans tercihinden öte oyun tercihidir

oyunu top sizde mi daha çok oynayacaksınız yoksa geçiş mi

liverpool mesela üç 8den de deep lying playmakerdan da daha çok hücum devamlılığını fabinho ile sağlıyordu çoğu maçta çünkü topu çok çabuk geri kazanıyorlardı onunla

bu konudaki diğer bir yanlış inanış da 6 numaraların ayaklarının kötü olduğu

hayır bu tamamen kimi tercih ettiğinle alakalı melo mu topal mı busquets mi makelele mi

bana göre bizim takımın yaş ve temposo regista ya da deep lying playmakerı önemli bir çok maçta kaldıramaz bu nedenle takımı rakip yarı alana itecek dönenleri toplayacak, hava toplarına ilk kendisi çıkacak fabinho tarzı biri lazım
 
1. Defansi ust duzey, hizli, fizikli, hucumda kotu olmayan 6 numara.
2. Banega
3. Seri
4. Dong
5. Selcuk
6. U17-U21 genclerimizden bir oyuncu
 
Banega belhanda yerine gelmeli bence

banega-wanyama-seri birlikte her sekilde oynar, mesela wanyama 8 seri 6 mac icinde degisebilir ya da 2 tane 6, 3 tane 8 oynayabilir ve bunlarin hicbiri siritmaz

Boyle cok yonlu topcular bize sinif atlatir
banega ile belhanda arasında böyle bir yapıda belhanda daha çok iş yapar sanki

yukarıdaki üçlüden topla sadece seri dribling yapar, adam eksiltir ama mükemmel yapmasa belhanda bunu yapıyor

bir süredir oradada topla gidebilmek pas kalitesinin oyun kurmanın önüne geçti

bruyne felix gibi birini denk getirsek keşke
 
banega ile belhanda arasında böyle bir yapıda belhanda daha çok iş yapar sanki

yukarıdaki üçlüden topla sadece seri dribling yapar, adam eksiltir ama mükemmel yapmasa belhanda bunu yapıyor

bir süredir oradada topla gidebilmek pas kalitesinin oyun kurmanın önüne geçti

bruyne felix gibi birini denk getirsek keşke
Banega'nın top sürmesi kötü değil yav.

Onlar çok pahalı oluyor genelde.
 
Evet DLP özellikleri taşıyan world class oyunculardan biri, hatta ilk 3tedir. Bu tip oyuncular kendi içlerinde de farklılaşıyor Schnederlin ve Thiago'nun DLP olup farklılaşmasının sebebi baskın yönlerinin farklı olması.Pozisyon bilgisi tüm fiziksel kusurları yok edebiliyor, Feghouli'nin oynamamasını eleştirmemin temel sebebi buydu. Tabii dediğin gibi takımın sistemi ve dizilimi uygun olmayınca pozisyon bilgisinin etkisi de azalabiliyor. Barcelona'nın sürekli 8 kısayla oynayıp doğru düzgün kafa golü bile yememesini insanlar şans falan sanıyordu, bir dönem kaptırılan topu kapma sürelerinin ortalaması 7 saniyenin altındaydı, çok emek isteyen işler bunlar doğru oyuncu grubu olsa dahi.

Hocanın 1.5 yıldır oynatmaya çalıştığı yapı set hücumu ve pres odaklı bunda da pozisyon bilgisi ve pas yeteneği yüksek adamlara ihtiyaç var, aslında eldekiler ve transferi düşünülenlere baktığımızda da hemen hepsi bu yapıya uygun oyuncular ama tabii benimki çok sığ bir yorum oluyor bunun bir ton taktiksel kurgusu var.

Onyekuru'yu bence hala istiyoruz ama satılmazsa bize kalır gibi diğer türlü zor. O tarz çabuk adamlar çok değerli oluyor, Emre'yi benzetiyorlar ama Emre çok farklı bir oyuncu ona göre.
Stoperlerimiz pek çok oyun sisteminde başarılı olabilecek tipte adamlar bu ciddi bir avantaj başlangıç olarak. Pasörlük-pozisyon bilgisi de üst düzey olacak çoğu adamımızın Feg-Seri-Falcao-Mariano-Babel ile. Lakin presi-alan daraltmayı kiminle yapacağız kafama takılan o. Sahaya çok iyi yerleşmemiş olmamız ve oyun disiplininden hiç kopmamamız lazım belki o zaman fiziksel dezavantajı hissetmeyiz ama dediğin gibi kolay işler değil bunlar.

Onyekuru-Emre kesinlikle aynı tipte oyuncular değiller. Emre topu ayağına isteyen, topla delici dribblingler yapabilen bir adam. Onyekuru'nun çalım yeteneği vasat bana göre hele dar alanda adam falan geçmesi düşük ihtimal. Ama geçmesine de gerek yok zira doğru zamanda doğru koşuları yapan ve iyi bitiren bir adam oldu bizimle geçirdiği 1 sene sonunda. Üstelik hiç küsmüyor, oyun disiplininden kopmuyor idi, pas gelmese bile aynı koşuları sürekli yapıyordu. Doğru düzgün savunma arkasına oynayacak adam da yoktu orta sahada en çok Donk top atmıştır hatta. Forvetimiz de hareketli-yırtıcı ya da koşularıyla alan açan bir tip olmadı(Eren-Sinan-Diagne). Bir de ligin ilk yarısında garry'den dolayı sağda oynadı. Bu dezavantajlara rağmen çok iyi skor yaptı harbiden. Üstüne defansif katkısı da çok iyiydi sürekli geliyordu geriye desteğe.

Ben çok top kaybı yaptığı için Onyekuru'yu beğenmediğimi söylemiştim ligin ilk devresi biterken sen de her türlü oynaması gerektiğini, hocanın zaten sevdiğini ve farklı bir hücum tehdidi olduğunu söylemiştin ki o ara gol falan da atamıyordu pek. O sebeple:hat:
 
Bir yanım 6 numaraya Wanyama tarzı adam yiyen bir orta saha istiyor, bir yanımsa hiç kazma 6 numarayla uğraşmayıp Seri-Biglia-Belhanda gibi 3 tane 6-8-10 karışımı oyuncuyla ayağa çıkan bir takım görmek istiyor. Bana göre ülkedeki futbolun gelişimi adına 2.'sini yapmamız daha evla olur. Türk futbolunun artık Topal, Gülselam, bizdeki Fernando ve hatta Atiba gibi oyunun tek yönünü iyi de oynasalar en son emareleri 10 yıl öncede kalmış oyunculardan kurtulması lazım. Alışageldik şekilde devam edip çapa bir ön libero alırsak Fernando yerine yüksek ihtimal kısa vadede daha başarılı oluruz ama Türkiye'de deplasmanlarda yine ıkına ıkına oynarız, Avrupa'da da gegenle önde basan her takım yine bizi madara eder. Ha oraya Sissoko gibi hem top taşıyan, hem adam yiyen bir 6.5 getirirsen ne ala, onu yapamayacağına göre bu ikisinden birini yapmak mecburiyetindesin. Geçen yılın 2. yarısı Onazi'nin sakatlığı nedeniyle Trabzon bunu yaptı ve Sosa'yı sahte bir 6 numara gibi oynatıp hem izlemesi çok daha keyifli, hem de oyunu çok daha verimli bir takım hüviyetine kavuştu.

Benim gönlümden geçen de artık 2020'ye gireceğimiz yılda ayağa topla çıkmayı bilen, geriden oyun kurarken kangren etmeyen ve pivot santrafora sağdan soldan, kaleden top şişirmekten başka da bir hücum planı olan Galatasaray izlemek. Bu biraz sabır gerektiren süreci Fatih Terim'le yapamazsak zaten sittin sene de oturtamayız. O yüzden hocaya taktiksel manada en çok sitem ettiğim şu top şişirme oyununu inşallah artık bırakırız da kuruluşumuzdan beri misyon edindiğimiz ''İngilizler gibi top oynamak'' mottosunu modern Galatasaray'da biraz daha net şekilde görebiliriz. Leipzig'in pilot takımı Salzburg'un Chelsea gibi takıma karşı bile geriden topla çıkmasını, orta sahalarının yerlerinde hiç durmayıp sürekli kendilerini ceza sahasına atmalarını görünce Galatasaray'ın uzun vadedeki ihtiyacının sadece top ve rakip karşılamak olan bir çapa 6 numaradan çok daha fazlası olduğuna kanaat getirdim. Biz yıllar yılı süregelen bam güm oyunumuza devam edersek Avrupa'daki halimizin 1 haftadır gül gül öldüğümüz Fener'den çok da farkı kalmayacak ve maddi-kalite açısından aramızda uçurum oluşan Avrupa futboluyla aramıza bir de dağ gibi mentalite farkı eklenecek.
 
topsuz oyun çok önemli mesela Onyekuru topsuz oyunda çok iyiydi herkes top ayağına geldiğinde neler yapabildiğine bakıyor adamın defansif katkısı müthişti savunma aralarına koşuları, sezgileri, hücumda çok iyi pozisyon alması, duracağı yeri falan iyi biliyordu kısaca golü kokluyor derler ya tam öyle bir adam. Orta sahada Donk tam tersi top rakipteyken mücadele gücü ile üstünlük yaratıyor hava topu vs iyi ama savunmadan topu çıkartırken hiç boşa kaçmıyor hayalet gibi dolanıyor kısaca top istemiyor yani o yüzden oyun tıkanabiliyordu hoca da Selçuku bu sene yeterince kullandı. 2 başakşehir maçında oyuna sonradan aldı oyun değişmişti.
tahminim hava hakimiyeti iyi olan Melo tarzı hem mücadele gücü yüksek hem de top kullanabilen birini istiyordur hoca
 
Stoperlerimiz pek çok oyun sisteminde başarılı olabilecek tipte adamlar bu ciddi bir avantaj başlangıç olarak. Pasörlük-pozisyon bilgisi de üst düzey olacak çoğu adamımızın Feg-Seri-Falcao-Mariano-Babel ile. Lakin presi-alan daraltmayı kiminle yapacağız kafama takılan o. Sahaya çok iyi yerleşmemiş olmamız ve oyun disiplininden hiç kopmamamız lazım belki o zaman fiziksel dezavantajı hissetmeyiz ama dediğin gibi kolay işler değil bunlar.

Onyekuru-Emre kesinlikle aynı tipte oyuncular değiller. Emre topu ayağına isteyen, topla delici dribblingler yapabilen bir adam. Onyekuru'nun çalım yeteneği vasat bana göre hele dar alanda adam falan geçmesi düşük ihtimal. Ama geçmesine de gerek yok zira doğru zamanda doğru koşuları yapan ve iyi bitiren bir adam oldu bizimle geçirdiği 1 sene sonunda. Üstelik hiç küsmüyor, oyun disiplininden kopmuyor idi, pas gelmese bile aynı koşuları sürekli yapıyordu. Doğru düzgün savunma arkasına oynayacak adam da yoktu orta sahada en çok Donk top atmıştır hatta. Forvetimiz de hareketli-yırtıcı ya da koşularıyla alan açan bir tip olmadı(Eren-Sinan-Diagne). Bir de ligin ilk yarısında garry'den dolayı sağda oynadı. Bu dezavantajlara rağmen çok iyi skor yaptı harbiden. Üstüne defansif katkısı da çok iyiydi sürekli geliyordu geriye desteğe.

Ben çok top kaybı yaptığı için Onyekuru'yu beğenmediğimi söylemiştim ligin ilk devresi biterken sen de her türlü oynaması gerektiğini, hocanın zaten sevdiğini ve farklı bir hücum tehdidi olduğunu söylemiştin ki o ara gol falan da atamıyordu pek. O sebeple:hat:
Haklısın oyun zekası olarak iyi olsak da fiziki olarak çok tempolu durmuyor takım, muhtemelen bunun sıkıntılarını yaşarız özellikle Babel ve Nagatomo ikilisi bu konuda ne seviyede olacak merak ediyorum, Babel orta sahanın gerisine geçmiyor bek, bu da sola yakın oynayan orta sahaya ya da Marcao'ya yük olarak binecektir. Onyekuru bu açıdan bakıldığında bile kesin alınmalıydı da işte adamı parlattık ve piyasasının yükselmesi bize yaramadı. Umarım bize gelmekte diretir.

Bir de hepimiz takıma hücumsal olarak bakıyoruz bence önemli bir noktaya değindin, pas, oyun zekası falan çok arttı da defansif olarak artı bir yük de gelecektir hatta Feg ve Belhanda'nın kamp yapmaması bile dezavantaj bu şartlarda, Mariano fiziksel olarak yukarı çıkmıştır umarım geçen yıla göre.
 
Bir yanım 6 numaraya Wanyama tarzı adam yiyen bir orta saha istiyor, bir yanımsa hiç kazma 6 numarayla uğraşmayıp Seri-Biglia-Belhanda gibi 3 tane 6-8-10 karışımı oyuncuyla ayağa çıkan bir takım görmek istiyor. Bana göre ülkedeki futbolun gelişimi adına 2.'sini yapmamız daha evla olur. Türk futbolunun artık Topal, Gülselam, bizdeki Fernando ve hatta Atiba gibi oyunun tek yönünü iyi de oynasalar en son emareleri 10 yıl öncede kalmış oyunculardan kurtulması lazım. Alışageldik şekilde devam edip çapa bir ön libero alırsak Fernando yerine yüksek ihtimal kısa vadede daha başarılı oluruz ama Türkiye'de deplasmanlarda yine ıkına ıkına oynarız, Avrupa'da da gegenle önde basan her takım yine bizi madara eder. Ha oraya Sissoko gibi hem top taşıyan, hem adam yiyen bir 6.5 getirirsen ne ala, onu yapamayacağına göre bu ikisinden birini yapmak mecburiyetindesin. Geçen yılın 2. yarısı Onazi'nin sakatlığı nedeniyle Trabzon bunu yaptı ve Sosa'yı sahte bir 6 numara gibi oynatıp hem izlemesi çok daha keyifli, hem de oyunu çok daha verimli bir takım hüviyetine kavuştu.

Benim gönlümden geçen de artık 2020'ye gireceğimiz yılda ayağa topla çıkmayı bilen, geriden oyun kurarken kangren etmeyen ve pivot santrafora sağdan soldan, kaleden top şişirmekten başka da bir hücum planı olan Galatasaray izlemek. Bu biraz sabır gerektiren süreci Fatih Terim'le yapamazsak zaten sittin sene de oturtamayız. O yüzden hocaya taktiksel manada en çok sitem ettiğim şu top şişirme oyununu inşallah artık bırakırız da kuruluşumuzdan beri misyon edindiğimiz ''İngilizler gibi top oynamak'' mottosunu modern Galatasaray'da biraz daha net şekilde görebiliriz. Leipzig'in pilot takımı Salzburg'un Chelsea gibi takıma karşı bile geriden topla çıkmasını, orta sahalarının yerlerinde hiç durmayıp sürekli kendilerini ceza sahasına atmalarını görünce Galatasaray'ın uzun vadedeki ihtiyacının sadece top ve rakip karşılamak olan bir çapa 6 numaradan çok daha fazlası olduğuna kanaat getirdim. Biz yıllar yılı süregelen bam güm oyunumuza devam edersek Avrupa'daki halimizin 1 haftadır gül gül öldüğümüz Fener'den çok da farkı kalmayacak ve maddi-kalite açısından aramızda uçurum oluşan Avrupa futboluyla aramıza bir de dağ gibi mentalite farkı eklenecek.
Wanyama kazma değilki. Atiba da keza kazma değil Fernando da. Bahsettiğin yapıyla oynayabilmek için beklerin ve kanatların da defansif anlamda iyi katkı verebilmeli.
Matuidi'yi niye zorlamıyoruz? Bize olmaz mı?
Sarri'nin gözden çıkardığı söyleniyordu

@Keramettin TANRIVERDİ
Sanmam, her mevkiyi yedekliyor Matuidi, göndermezler.
 
Oyuncular nerde duracağını nasıl pozisyon alacağını bilirse adam yiyen diye tabir edilen pas arası istatistiği düşük orta saha tiplerine gerek yok mesela Seri de de ikili mücadele oranı çok düşük ama nerde duracağını bildiği için o açığı kapatıyor. Bence hocanın kafasında 3 adet 8le oynamak var. Ama bu sekiz ndiaye gibi nerde duracağını bilmeyen adam tarzı değil topu ayağına aldı mı yapışacak kaybetti mi pozisyon bilgisiyle ikili mücadeleye gerek kalmadan alan daraltarak topu alacak adamlar olacak. Ben onun için bir dlp bekliyorum yada box to box ve dlp oynayabilen birisi
 
banega da bir selçuk değil tabi ama belhanda daha kıvrak bence

bu arada fabinho tiplemesine ne diyorsun sanki şu an öyle bir adam daha iyi olur gibi bizim için
Nokta atışı olur o tip bir oyuncu, benim aklıma gelmemişti Fabinho.

Takımın ofansif yönü zaten gelişti ben de bu yüzden biraz daha Belhanda tarafındayım, defansif yönü de fena değil ve teması seviyor çünkü tabii alınacak 6 numaraya göre bu sefer de Banega daha iyi bir seçenek olabilir.
 
Üst Alt