Otomotiv Mühendisi Olmak İstiyorum... - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Otomotiv Mühendisi Olmak İstiyorum...

Cevap: Otomotiv mühendisi olmak istiyorum...

İtü'yü ilk 25 bin e girersen kazanabilirsin. [ingilizce bölümünü.]

Deü'ye ilk 40 bin e girersen kazanabilirsin. [ingilizce bölümü.] Deü'de zaten sadece İngilizce bölüm var.

İtü'nün puanının yüksek olması adından dolayı. Eğitim olarak 9 Eylül şuan İtü'nün önünde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği'nde. Arkas sponsor olup 1 milyon dolara bizim binayı dayayıp döşemiş. 3. sınıfta şirketler okula geliyor sen seçiyorsun hangi şirkette staj yapacağını :)

Ama şöyle birşey var. En az 5-6 sene denizlerdesin. Zamanını verip para kazanıyorsun. Böyle birşey yapabilecek misin ?

Vallahi görmediydim bunu usta... Söylediğin miktar mükemmel ve puan sıraları imkansız degil ama denizlerde olmaktaki kasıt nedir denizcilik bildigimiz denizcilik mı ...gemi muhendisligi olarak mı yoksa nasıl bir 5-6 yıl geçecek? Kursa bakmayın tekrar :D

Endüstri Mühendisliğini de seçebilirsin.Ford,Toyota,Otosan gibi firmalar Endüstri Mühendisi baya alıyor.Bu şekilde de otomotiv sektöründe yer alabilirsin.

Tüm ailem endüstri diyor bende eğer hakikaten iyi bir puan alırsam ki zor endüstri ilk tercihim ...ilk 10 bine girersem endüstri ikinci on bine girersem otomotiv diye düşünüyorum

Şu dediklerin olaya pek haiz olmadığını gösteriyor. Ne lokomotif motoru, ne uçak motoru oğlum :D Makina büyük bir daldır. İmalat, Isı-Akış, Mekanik esas olarak ayrılabileceğin bölümler. Bunların kendi içinde bir o kadar kolu var ki püfff. Otomotiv, Savunma Sanayii, Havacılık, Hidrolik .... Aklına gelebilecek bir sürü kapsamda bu üç esas dal üzerinden özelleşip farklı görevlerle çalışabilirsin.

Ayrıca bi yerde montaj filan yapmak istemem gibisinden birşey söylemişsin, montaj olmasa da benzer birşeydi :eek: Sen formen misin, işçi misin ne söküp takması :D

Ar-Ge'de çalışırsan kendi projen üzerinde (ki her Ar-Ge'de değil biraz toparlayım) bazı detay işleri işçi,teknisyen gibi oturup yaparsın.

Ha bende başlığı onun icin actım iste ben ne yapacagım diye sormak icin ...ise ilk alındığım sene montaj yapmaktan tırsıyordum açıkcası ... Evet kesinlikle bu sektörün cahilinin kralıyım... Okullarda iyi tanıtımlar yapılmıyor rehberlikler yetersiz babam ymm hiç tanıdık yok ki boyle teknik islerde okuyan ..herkes sözelci bizde :D icimi rahatlattınız bu arada teşekkürler

Vallahi görmediydim bunu usta... Söylediğin miktar mükemmel ve puan sıraları imkansız degil ama denizlerde olmaktaki kasıt nedir denizcilik bildigimiz denizcilik mı ...gemi muhendisligi olarak mı yoksa nasıl bir 5-6 yıl geçecek? Kursa bakmayın tekrar :D

Ticari gemilerde çalışacaksın. Bunun gibi;

6.jpg

Makine dairesinden sorumlu olacaksın. Seferlere çıkacaksın. 4 aylık veya 6 aylık seferler oluyor.

Tabi konteynır gemilerinin rotası belli onlar 2 haftada dolaşıyorlar tüm avrupayı.

Dünya'da görmediğin yer olmayacak. Maaşı iyi. Ama ilk 5-6 yıl karada çalışamayacaksın.

Denizde seferlerde olacaksın.

6.jpg

Makine dairesinden sorumlu olacaksın. Seferlere çıkacaksın. 4 aylık veya 6 aylık seferler oluyor.

Tabi konteynır gemilerinin rotası belli onlar 2 haftada dolaşıyorlar tüm avrupayı.

Dünya'da görmediğin yer olmayacak. Maaşı iyi. Ama ilk 5-6 yıl karada çalışamayacaksın.

hacı ben senin geleceğini ölümüne merak ediyorum, yeminle lan.

Tabi başka şirketlere de başvurabilirsin. Örneğin Ford'dan yetkililer iki ay önce okula geldi, tüm son sınıf öğrencilerinin e-maillerini numaralarını aldı ve mezun olduğumuzda başvurmamızı istediler. Zaten sen ilgili biriysen ve hele de yurt dışına çıkarsan mezun olduğunda büyük avantaj sağlarsın iyi bir yerde iş bulma konusunda ama şu an için iş imkanları konusunda net bir şey diyemem çünkü ben de şubatta başlayacağım iş başvurularına. Özel sektöre yabancı dememin sebebi de şu: Bizim bölüm Mercedes'in piyasada otomotiv fabrikalarında çalışan mühendislerin teknik olarak yetersiz olmasından dolayı özel istekle açıldı. Yani sen okuldan mezun olduğunda emin ol mühendisliğin ne olduğunu hala tam anlayamamış olacaksın. Mercedes'in amacı da bunu engellemek ve öğrencilerin teorikten ziyade daha pratik eğitim almalarını sağlamaktı. Örneğin Aksaray'a bir yurt ve bölüm binası yapılmasıydı ilk planlanan. Son iki yılda teorik eğitimin yanında burada Mercedes'in kamyon fabrikasında öğrenciler senelik staj yapacaklar ve bi nevi iş tecrübesi kazanacaklardı. Ama hocalardan buna izin çıkmadı ki okulda da aldığımız eğitim Mercedes'in istediği seviyede değil. Bu gibi konular desteğin ilerde çekilmesine sebep olur mu bilemem çünkü belirli bir maddi kaynak ayrılıyor şu an mercedes tarafından bizim eğitimimiz için.

Süper anlatmışsınız hocam cok teşekkür ederim . Ciddi maddi kaynak ayırıyor demişsiniz ... Her sene araç gereçler yenileniyor mu ki hocam ben sabit bir altyapının üstünde egitim görülüyor diye düşünüyordum ... Ayrıca destegi veren Aksaray kamyon fabrikası mı yoksa Almanya tarafından mı geliyor bu destek ?

Ha bende başlığı onun icin actım iste ben ne yapacagım diye sormak icin ...ise ilk alındığım sene montaj yapmaktan tırsıyordum açıkcası ... Evet kesinlikle bu sektörün cahilinin kralıyım... Okullarda iyi tanıtımlar yapılmıyor rehberlikler yetersiz babam ymm hiç tanıdık yok ki boyle teknik islerde okuyan ..herkes sözelci bizde :D icimi rahatlattınız bu arada teşekkürler

Ne demek Abel Xavier :eek: Sen sınava bu sene girmeyecek misin? Gir sınavına, al alabildiğin kadar yüksek puanı, yaz süresince tercih yapana kadar sanırım 2 ay gibi bir süren var karar vermek adına.

Otomotiv'den arkadaşta var burada sanırım ama bence yazma. Mühendislik geçmişi olan bir okula git illa mühendis olacağım diyorsanda.

Sana son sözlerim bunlar. Başarılar şimdiden.

6.jpg

Karadan uzak kalamam yav ben heralde gözüm korktu cok ta guzel görünüyor ama uzaktan göründüğü gibi değildir büyük ihtimalle... Simdiyekadar hiç deniz düşünmemiştim açıkcası ..:D ankaraliyim bide onun da etkisi vardır

Ne demek Abel Xavier :eek: Sen sınava bu sene girmeyecek misin? Gir sınavına, al alabildiğin kadar yüksek puanı, yaz süresince tercih yapana kadar sanırım 2 ay gibi bir süren var karar vermek adına.

Otomotiv'den arkadaşta var burada sanırım ama bence yazma. Mühendislik geçmişi olan bir okula git illa mühendis olacağım diyorsanda.

Sana son sözlerim bunlar. Başarılar şimdiden.

Cok sağolun hocam yardımlarınız icin ...Bilkent makine üstüne otomotiv masterı falan düşünüyorum birseyler umarım kısa zamanda şekillenir . Cok teşekkürler :D

Tüm ailem endüstri diyor bende eğer hakikaten iyi bir puan alırsam ki zor endüstri ilk tercihim ...ilk 10 bine girersem endüstri ikinci on bine girersem otomotiv diye düşünüyorum

Bence mühendislik okuyacaksan makine mühendisliği okumalısın. Ben bir makine mühendisinin mühendis arayan her şirkette rahatlıkla çalışabileceğini düşünüyorum ki bu güne kadar tanıdığım yönetici kademesine yükselmiş mühendisler hep makine mezunuydu. Eğer zorluk dersen endüstri seçmemin sebebi ona bir şey diyemem çünkü okuyabileceğin en zor mühendislik makine. Benim kanaatim makinenin çok daha önü açık ve bol imkanlara sahip bir bölüm olduğu yönünde. Eğer iyi bir puan yaparsan bence makine mühendisliği yazmalısın.

Üst Alt