Oytun Özer: "UEFA, TFF ve Bankaların koyduğu tüm kurallara, limitlere ve sistemlere riayet ediyoruz" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Oytun Özer: "UEFA, TFF ve Bankaların koyduğu tüm kurallara, limitlere ve sistemlere riayet ediyoruz"

1613069291937.png

Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyemiz Oytun Özer, basın mensuplarının mali konulardaki sorularına yanıt verdi.

SPORTİF A.Ş. Y.K. ÜYEMİZ OYTUN ÖZER: "UEFA VE TFF'NİN LİMİTLERİNE RİAYET EDİYORUZ"

UEFA ile yaptığımız Finansal Fair Play anlaşmasının gidişatı ile ilgili bilgi veren yöneticimiz, “UEFA anlaşmamıza 2018 yılından beri harfiyen uyarak devam ediyoruz. UEFA ile konuşmayı sürdürüyoruz. Diyaloğumuz oldukça iyi bir durumda. Anlaşmamızın son senesine geldik. İnşallah hayırlı neticeler çıkararak bu anlaşmanın gereklerini yerine getirerek tamamlamış olacağız. Hem UEFA'nın hem TFF'nin hem de bankaların koyduğu tüm kurallara, limitlere ve sistemlere riayet ederek faaliyetlerimizi sürdürmeye bir yandan da taraftarımızın ve camiamızın beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Abdurrahim Başkanımızın da dediği gibi zor bir dönemdeyiz. Gişe hasılatında ciddi bir kaybımız var. Mağaza cirolarımızda belirli bir kaybımız var. Mağazalarımız belli saatlerde, belli sınırlamalarla çalışıyor. Hafta sonu ise çalışamıyor. Öte taraftan UEFA bile bize yaptığı ödemelerde belirli bir Covid kesintisine gitti. TFF, yayıncı kuruluş ile tekrar yaptığı anlaşmada belirli bir miktar kesintiye gitti. Dolayısıyla bunların içerisinde biz halen rekabetçi olan bir takımı sürdürmeye çalışıyoruz. Bunun için de Abdurrahim Başkanımızın belirttiği gibi en büyük gücümüz taraftarımız. Bu sene bu geliri gişeden elde edemiyoruz. Bağış kampanyamıza ne kadar katılırsanız biz de o kadar memnun oluruz.

Takım harcama limitleriyle ilgili soruya yanıt veren Sportif A.Ş Yönetim Kurulu Üyemiz Oytun Özer, “Biz kulüp olarak takım harcama limitinin baştan beri destekçisi olduk. Türk futbolunun finansının düzeltilmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz bu da çok önemli bir mihenk taşıdır. Ben şahsen defalarca TFF'ye gidip, o yönetmelikte neyi daha iyi yapabiliriz diye uğraştım. Başkanımız Mustafa Cengiz de bu konuda çok hassas ve duyarlı. Biz kendimize bakıyoruz. Limitler dahilinde hareket ediyoruz. Her zaman bu sistemin destekçisi olacağız. Diğer kulüplerin de böyle ilerlediğini düşünüyoruz, öyle ümit ediyoruz. Dolayısıyla daha ötesini söylemek bize düşmez diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bağış kampanyasına UEFA'nın bakışı sorusuna Sportif A.Ş. Yöneticimiz Oytun Özer, “UEFA'nın birincil baktığı yer Sportif A.Ş'miz. Bizim futbol faaliyetlerini sürdürdüğümüz tüzel kişiliğimiz. Ancak bağış kampanyası dernekten Sportif A.Ş'nin hakim hissedarı olduğu derneğimizin üzerinde gidiyor. Dolayısıyla birebir gelir şeyi yok. Ancak bu sadece Galatasaray'a has bir durum değil. UEFA da büyük kulüplerin zor durumda olduğunun farkında. Özellikle dernek statüsünde olan, dolayısıyla tek bir hâkim hissedarı olmayan kulüpler daha da zorlanıyor. Örneğin; Barcelona, Galatasaray ve Real Madrid. Örneğin Real Madrid hiç transfer yapmıyor neredeyse. UEFA da bunun farkında olduğu için, bizler de kendilerini üç ayda bir bilgilendirme veriyoruz. Bunun da bilgilendirmesini verdik. Onlar da durumun bu olduğunu ve çarelerin de sınırlı olduğunu biliyorlar. Ama bizim en büyük gücümüz taraftarımız. Bu sene de bunun vesilesi bağış kampanyası.” değerlendirmesini yaptı.

Üst Alt