Oyun/İş Bilgisayarı/Notebook Tavsiyeleri - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Oyun/İş Bilgisayarı/Notebook Tavsiyeleri

orasi öyle yani ucuzsa alacaksin haci
en kötü sshd alabilirsin ama hdd artik cidden gitmiyor
bizim seminerde docentin i7 islemcili laptopu vardi ama hdd ile onu bile baya frenliyordu
adama git ssd taktir dedim

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Koyim SSHDye. Çok gereksiz bir teknoloji o.

SSD bence de son dönemin en önemli gelişmesi, hiç bir donanım işlem hızına o kadar etki etmiyor.

SSD bence de son dönemin en önemli gelişmesi, hiç bir donanım işlem hızına o kadar etki etmiyor.

Katılıyorum. Özellikle yavaşlamış PC'lerde/laptoplarda (belli bir ömrü vardır HDD'lerin) kurtarıcı oluyor. Sistem özellikleri iyi olsa bile HDD'den dolayı kasabiliyor. Bad sector filan oluşabiliyor zira zamanla format attıkça. Bu yüzden zaten sık format atılmamalı siliniyor sandığınız veriler aslında katman katman HDD'ye yazılır. Sık format atmak SSD ve HDD ömrünü kısaltıyor.

niye la o da güzel bir sey fakir ssdsi gibi

ama bak cidden aradaki fark müthis
misal ideden sataya gecis yapildiginda bu kadar ciddi bir fark yoktu
adamlar yapmis yani bi de üstüne hem sessiz calisiyor hem isinma sorunu yok

Katılıyorum. Özellikle yavaşlamış PC'lerde/laptoplarda (belli bir ömrü vardır HDD'lerin) kurtarıcı oluyor. Sistem özellikleri iyi olsa bile HDD'den dolayı kasabiliyor. Bad sector filan oluşabiliyor zira zamanla format attıkça. Bu yüzden zaten sık format atılmamalı siliniyor sandığınız veriler aslında katman katman HDD'ye yazılır. Sık format atmak SSD ve HDD ömrünü kısaltıyor.
Bizim sandığımız format atmak tam anlamıyla format olmuyor çünkü. Direkt hard disk verisini silmek gerek, hiç image kalmadan.

niye la o da güzel bir sey fakir ssdsi gibi

ama bak cidden aradaki fark müthis
misal ideden sataya gecis yapildiginda bu kadar ciddi bir fark yoktu
adamlar yapmis yani bi de üstüne hem sessiz calisiyor hem isinma sorunu yok

Böyle arada kalmış işlere karşıyım çünkü eski teknolojinin sıkıntılarını yine yaşıyorsun. O yüzden alınacaksa SSD alınmalı direkt.

Low level format var bunun için. Eski HDD'lerde bu risk alınabilir. Fakat arkadaşımın HDD'sini tamamen göçertmişti. Son tercih olarak yapılmalı zira riskli bir işlem.
Hmm ilginç, duymamıştım böyle bir durum.

O değilde eski bir WD harddiskim var, 500 gblık da 2.5 inçlerin ilk çıktığı dönemlerde almıştım. Nette bulduğum bilgiye göre 5 yıl ömrü varmış ve dolmuş (saçmalık) o verileri alabilmem için bir fikrin var mı?

bilgisayari temiz kullanirsaniz bir sey olmaz ben 2 3 senede bir format atan insanim
ama bazilari her sorunda format atmaya calisir

Hmm ilginç, duymamıştım böyle bir durum.

O değilde eski bir WD harddiskim var, 500 gblık da 2.5 inçlerin ilk çıktığı dönemlerde almıştım. Nette bulduğum bilgiye göre 5 yıl ömrü varmış ve dolmuş (saçmalık) o verileri alabilmem için bir fikrin var mı?

Benim 8 senelik HDD'em var Samsung güncel kullanıyorum. Daha tam olarak uzmanlaşmadığım dönemlerde formatı çok iyi birşeymiş gibi sık sık atardım. Ona rağmen hala sağlam. Yani bu biraz şans işi. Birkaç ayda sıkıntı çıkaran HDD'ler de denk gelebiliyor. Yoksa sağlam aletler bunlar.

Soruna gelince, veri kurtarmak zorunda hiç kalmamıştım ben. Fakat bunun için internette programlar olduğunu biliyorum. Biraz araştırırsan birkaç program görebilirsin. Denemekten zarar geleceğini sanmıyorum.

Benim 8 senelik HDD'em var Samsung güncel kullanıyorum. Daha tam olarak uzmanlaşmadığım dönemlerde formatı çok iyi birşeymiş gibi sık sık atardım. Ona rağmen hala sağlam. Yani bu biraz şans işi. Birkaç ayda sıkıntı çıkaran HDD'ler de denk gelebiliyor. Yoksa sağlam aletler bunlar.

Soruna gelince, veri kurtarmak zorunda hiç kalmamıştım ben. Fakat bunun için internette programlar olduğunu biliyorum. Biraz araştırırsan birkaç program görebilirsin. Denemekten zarar geleceğini sanmıyorum.
Yok onlarla uğraştım işe yaramadı. Bayağı fotoğraf gitti o kısım üzücü.

Servise yollasaydınız çözülmeyecek bir şey değil bence. Laptop'lar düzenli olarak 5-6 ayda bir temizlenmesi lazım içi. GPU ve CPU'nun termal macunları yenilenmeli, fanları temizlenmeli. Yoksa o tip sorunlar kaçınılmaz. Servise verirseniz cüzi bir şeye yaparlar. Zaten siz dağıtırsanız garanti dışı kalır. Gerçi 3 yılda garanti kalmamıştır. Video'ları var çok zor değil. Kendiniz de yapabilirsiniz.

bu termal macunlar ne oluyor bu sorunun nedeni ararken bir kaç kişiden daha duydum 3 yıldır fanın içindeki toz dışında hiç birşeyi temizlenmedi onuda basit diye kendim yapıyorum hava giriş yerleri tıkanıyor tozdan onları temizliyorum sadece :D

2 bin liralık laptop 1 sene dayanmaz çöpe gider alacaksan applenin laptobunu alacaksın bu devirde.

Yazılımcı olarak asus un k555l modelini kullanıyorum i5 5200 u , 840m nvidia, 4gb ram... gayet rahat kullanıyorum. ha linux kullanıyorum tabi :) Ancak 1 sene dayanmaz gibi yaklaşmamak lazım.

Geçenlerde şirkete LENOVO İdeapad 3 15.6 inc Core i5-62U 2.3GHz 4GB 5GB+8GB Radeon R5 M33 2GB Win1 Notebook 8Q7L8TX Notebook bunu aldık ancak kasası tatmin etmedi. Bana kalsa o rakamlara Dell in 5559 modelini alırım. i5 ya da işlemcili.

bu termal macunlar ne oluyor bu sorunun nedeni ararken bir kaç kişiden daha duydum 3 yıldır fanın içindeki toz dışında hiç birşeyi temizlenmedi onuda basit diye kendim yapıyorum hava giriş yerleri tıkanıyor tozdan onları temizliyorum sadece :D

Termal macun işlemci ve ekran kartı ile bunların soğutucuları arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırmak için kullanılan maddedir.
Termal macun günümüzde neredeyse her işlemci ve ekran kartında fabrika çıkışlı olarak kullanılır. Ancak zamanla kurumaya ve sıcaklık alışverişindeki görevini yerine getirememeye başlar. Yani belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Termal macun işlemci ve ekran kartı ile bunların soğutucuları arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırmak için kullanılan maddedir.
Termal macun günümüzde neredeyse her işlemci ve ekran kartında fabrika çıkışlı olarak kullanılır. Ancak zamanla kurumaya ve sıcaklık alışverişindeki görevini yerine getirememeye başlar. Yani belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

anladım çok teşekkür ederim :) ben 3 yıldır hiç bir bakım yaptırmadım bilgisizlikten sıkıntı olmadığıda için sorun yok diye devam ettim hep :) umarım sorun o kadar basittir normal bir bakımla hallolur

anladım çok teşekkür ederim :) ben 3 yıldır hiç bir bakım yaptırmadım bilgisizlikten sıkıntı olmadığıda için sorun yok diye devam ettim hep :) umarım sorun o kadar basittir normal bir bakımla hallolur

Detaylı bir temizlikle büyük ihtimal hallolacaktır. Dağıtırsam toplayamam dersen güvenilir iş bilir bir bilgisayarcıya ver ama bakkal türü bir şey olmasın. :)

Üst Alt