Piramitlerin Sırrı Çözüldü - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Piramitlerin Sırrı Çözüldü

Youtube linki varmış;

Building the Pyramids of Egypt ...a detailed step by step guide. - YouTube

Kesin böyle inşa edilmiştir diye bir şey yok tabi, lakin fiziksel olarak mümkün olması ve antik Mısırlılar'ın nil nehri ile olan aşırı münasebetleri teoriyi güçlü kılıyor zannımca.

Yani reis tabiki uzmanı değilim işin ama sanki nil nehriyle olan fazlaca ilişkilerine dayatılarak ortaya zorlanarak çıkarılmış bişey gibime geldi

Biraz çatalla çorba içmeye benziyor sanki ...

Yani reis tabiki uzmanı değilim işin ama sanki nil nehriyle olan fazlaca ilişkilerine dayatılarak ortaya zorlanarak çıkarılmış bişey gibime geldi

Biraz çatalla çorba içmeye benziyor sanki ...
O da bir bakış açısı tabi bir şey diyemeyeceğim çünkü benim de hakim olduğum bir konu değil, izleyince bana mantıklı geldi ama onu söyleyeyim; ha bana mantıklı gelmesi bir anlam ifade ediyor mu ? Tabiki hayır, ne anlarım mühendislikten. :D

O da bir bakış açısı tabi bir şey diyemeyeceğim çünkü benim de hakim olduğum bir konu değil, izleyince bana mantıklı geldi ama onu söyleyeyim; ha bana mantıklı gelmesi bir anlam ifade ediyor mu ? Tabiki hayır, ne anlarım mühendislikten. :D

Reis çok ilginç bir konu yahu bu Piramitler :)

Bi bu kadar daha fikir atarlar tartışılır bu konuda daha ...

Mısır, henüz m.ö 330'lu yıllarda İskender tarafından istila edildi.
Helen kültürü daha o zamanlardan başladı.

Yine m.ö 30'lu yıllarda tamamiyle Roma hakimiyetine girdi firavun yönetimi ortadan kaldırıldı.

İslamın Mısır'a yayılış tarihi 700'lü yıllardan sonradır.
Ki Mısır o tarihlerde ilk olarak Türk yöneticiler tarafından yönetildi.

Yani İslam'ın yayılmasına kadar ortada bir antik mısır geleneği kalmış mıdır, sanmıyorum.

Alnitak Alnilam Mintaka

İskender fethettiği yerleri kendisinden sonra 4e bölündü ve helen kültürü yayılamadı bu topraklara. Özellikle selevkos imparatorluğu tamamen pers kültürüne göre yönetilmiştir, liderin önünde secdeye yatma, devlet yönetiminde pers yöntemi vs. İslam kültürü ise geldiği topraklarda hegemonya kurdu dil, din, kültür hatta günlük yaşantılarda bile islam inancına göre yaşanır oldu böylelikle bu topraklardaki medeniyetler yok oldu aramca, kıptice gibi diller dahi yok oldu.. İslam medeniyetini küçümsemek kimsenin haddine değil tabi ki o da çok yüce bir uygarlık ama bu iki medeniyeti yok ettiği de bir gerçek

Sırrını okumaya geldim... Iki saattir uzaylılar hakkında birşeyler okuyorum yazı da.
Lan bir cümlede yazarsın da... Komple roman yazılmış.

Son düzenleme:
İskender fethettiği yerleri kendisinden sonra 4e bölündü ve helen kültürü yayılamadı bu topraklara. Özellikle selevkos imparatorluğu tamamen pers kültürüne göre yönetilmiştir, liderin önünde secdeye yatma, devlet yönetiminde pers yöntemi vs. İslam kültürü ise geldiği topraklarda hegemonya kurdu dil, din, kültür hatta günlük yaşantılarda bile islam inancına göre yaşanır oldu böylelikle bu topraklardaki medeniyetler yok oldu aramca, kıptice gibi diller dahi yok oldu.. İslam medeniyetini küçümsemek kimsenin haddine değil tabi ki o da çok yüce bir uygarlık ama bu iki medeniyeti yok ettiği de bir gerçek

Yok artık.
Helenistik kültür dediğin doğu-batı kültürlerinin harmanıdır. Bir Makedon imparatorluğu tamamen pers kültürüne göre yönetildi demek her şeyden önce insafa sığmaz.
Senin o yayılmadı dediğin Helen kültürü, Mısırdan tut, Hindistan'a, oradan da İzmir-Efes'e kadar geniş bir coğrafyayı şekillendirdi.
İskenderiye, Antakya, Bergama, Efes, Milet gibi şehirler bu dönemde önemli merkezler oldular. Erostotenes'i, Batlamyus'u araştırabilirsin.
Mısır özeline bakarsak Helenistik kültür, ilk hanedan firavunları döneminin üzerine Ptolemer Krallığı yeni bir yapı inşa etmiştir. yaklaşık 300 yıllık bir süredir bu.
Bahsettiğim bu yapının kurulmasından İslam'ın Mısır'a yayılması arasında neredeyse 1000 yıl var.

Böyle bir kültür, 8. yüzyılda yeni doğmuş İslam kültünün etkisine girmez, aksine onu da kendine benzetir. Ki benzetmiştirdir de.
Bugün tasavvuf diye bildiğimiz sözüm ona islami öğretinin temeli Mısır'a dayanır. Hem de Mısır Helenizmine. Tasavvuf, Zunnun El Mısri tarafından Plantoncu felsefe ie birlikte Hermetik kültürün etkisiyle oluşturulan bir öğretidir.

Yani kısaca; Mısır Eski Hanedan kültürü, sonradan coğrafyaya hakim olan Yunan Kültürü'ne karışmış, ortaya çıkan İskenderiye merkezli Helen Kültürü de İslam'ın içine girmiş, farklı adlandırmalar kazanıp günümüze kadar gelmiştir.

En azından taşlara şekil vermede ve taşları taşımada su gücünden yararlanılmış olduğunu düşünüyorum.Taşları taşımada hem ray sistemi hem kanal sistemi mantıklı.Ancak yapımında havuz sistemi kullanılması fiziksel olarak mümkün olsa bile,pek ihtimal vermiyorum o döneme göre başarabileceklerini.
En mantıklı tezlerden biri yinede dev taşları en tepeye kolayca ulaştırmak için suyun kaldırma gücünün kullanılmış olması.

Bu da mı uzaylı değil , hani bunu açıklayın !

1133829-18397353-2560-1440.jpg

Üst Alt