Riekerink'in Sonu da Rijkaard Gibi Olur | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Riekerink'in Sonu da Rijkaard Gibi Olur

Dikkat çekici bir başlık kabul ediyorum ama lafa büyük bir EĞER kelimesi ile başlamak istiyorum.

Hatırlarsanız Rijkard geldiğinde antremanlarda ve hazırlık maçlarında oldukça pozitif izlenim veren paslaşan ve yardımlaşan bir Galatasaray vardı.

Pekçok Galatasaraylı ilk kez o dönem total futbol , 4-3-3 ve tiki taka gibi terimlerle tanıştı.

Uzun uzun total futbol , dar alanda kısa paslaşmalar, bloklar arası mesafe gibi konular üzerine analizler yapıldı.

Galatasaray'ın o dönem ileri ucunda çok etkili oyuncuları vardı.

Ancak orta sahaya gerekli transferler yapılmadı.Ayhan'ı ayrı tutmakla beraber Mustafa Sarp Ve barış özbek tam bir faciaydı.Ayhan'ın çok yönlü bir oyuncu olduğu gerçek ancak hem yaşı hem de teknik olarak yetiştirilme tarzı orta sahada dinamik savaşçı bir futbol sergilemek için yeterli değildi.

Şu anki ortasahada Selçuk benzer bir performans sergiliyor diyebiliriz.

Neden Rijkard dönemine benzetiyorum derseniz, aynı o dönem gibi iler uçta etkili isimleri olan , defansı vasat ve orta sahası bomboş bir Galatasaray mevcut.

Ben transferler konusunda pek ümitli değilim.Yine hocanın istemediği ve futbol anlayışına ters vasat adamları getirecekler ve biz ilk birkaç hafta oyunu domine eden ancak sezon ortalarına doğru rakibin Galatasaray'ı kolaylıkla çözdüğü oyunu orta sahaya hapseden ve çabuk ileri çıkmamıza engel olan bir oyun anlayışı ile bizi şampiyonluktan sürklase ettiği bir tablo ile karşı karşıya kalacağız diye düşünüyorum.

Galatasaray'ın oyuna hakim olup çabuk gol bulamadığı karşılaşmalarda mutlaka gol yediği bir gerçek.
Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Melo gibi , Appiah gibi orta sahayı taşıyabilen bir oyuncu alamazsak ( hatta en az 2 orta transferi gerekir ) Riekerink'in sistemi çökecektir.

Rijkard'ın futbol kariyeri biterken , Riekerink'in daha başlamadan bitmiş olabilir.

Herşey hocanın sistemini kaldırabilecek dinamik, savaiçı, oyunu dikine açabilen ve kapalı alanda kısa paslaşmalar ile oyunu rakip sahaya yıkabilen orta saha oyuncuları transfer edilmesine bağlı.

Forvet transferine hiç girmiyorum , o bambaşka bir yaramız zaten..

Son düzenleme:
Rijkaard'ın sonu elinde Muslera-Linnes-Chedjou-Serdar Aziz-Carole-Lucas Leiva-Selçuk-Sneijder-Podolski-Bruma-Bas Dost gibi bir 11 olsaydı Rijkaard gibi olmazdı. Dolayısıyla Riekerink'e buna benzer bir 11 çıkarma fırsatı gelecek gibi duruyor ve sonu da Rijkaard gibi olmayacaktır. Basit bir önerme.

Detaylı önerme ise Rijkaard'ın ilk sezonundaki kadro Riekerink'in elinde olsa yine sonu Rijkaard gibi olmazdı. Çünkü, Rijkaard bizim ülkeye göre uyum sağlayıp strateji belirlemedi. Kafasına göre kampları kaldırdı, disiplini elden bıraktı ve kadroya göre pragmatist seçimlerde bulunmadı. Riekerink ise hem güler yüzlü hem de disiplinli ve yanlışları güzelce tespit etmiş durumda. Geçen sezon da Türkiye kupasına giderken ofansif düşünceli ve makul bir yapıyı bir şekilde kurdu. Fiziksel olarak eksiklerimizin farkında ve bu yönde baya çaba sarf ediyor. Orta saha ve forvetler istiyor.

Ayrıca, Rijkaard'a göre en büyük artısı bence Galatasaray ile ilgili düşünceleri ve konuşmaları. Rijkaard gibi takım geçen sezon 5. oldu şimdi 3. oldu ben başarılıyım tarzında konuşup Türkiye Kupasını aldım başarılıyım demiyor. Galatasaray gibi takımsan şampiyon olmalısın, kupa sadece küçük bir teselli oldu diyor. Mancini'yi de bu konuda akıl oyunları oynuyor olduğunu bilmemize rağmen eleştirdik. Ne olursa olsun bu takımın büyüklüğünü hiçe saymayacaksın. Çünkü bu takım en bitik, en kötü haliyle bile ezeli rakibinden kupa alabilen bir takım.

Rijkaard iyi hoca değildi. Cruyff saolsun hoca olarak isim yakalasa da gerçek ten vasat bir hocaydı. Rierikerink için ön yargılı olmaktan kaçınmak gerekir ama adam tam bir hoca yani.
Pro insan yönetimini becere bilecek mi tek soru işareti benim için

Riekerink ile ilgili pozitif, yada negatif birsey söylemek ilk üc ay icin cok sacma. Ben basarili yada basarisiz olma ihtimalini Richard, yada Boske tarzi hocalardan az görmüyorum. En azindan tazminat riski barindirmiyor birde, yani hayirlisi. Elindeki kadro kötü degil, iki üc takviye ile eksiksiz oluyor hatta.

Besiktas zaten cok kan kaybetti, yavas yavas Trabzon gibi olduklarini düsünmeye basliyacam. Gökhan Töre gitti, Mario Gomez gitti, Sosa kadro disi. Üc kilit isimi kaybettiler, kaybedecekler.

Riekerink'i eleştirmek yada küçük görmek değil amacım arkadaşlar onu belirteyim, yoksa bende genel yaklaşımını çok pozitifi bululuyorum ve umutluyum.
Ancak Özbek ekibi çok kritik olan orta saha transferlerini yapmakta ayak diriyor, bütün çekincem bu konuda ve Riekerink'in temsilcisi olduğu futbol anlayışı orta sahanın taş gibi olmasını şart koşar , zayıf bir orta saha ile başarılı olamayız.

Valla ben emin değilim ama hagi'nin geldiği ilk sene ki kadar iyi baslanılan bir sezon görmedim. Nası amatör takım buldularsa artık 8-10 atıyorduk gelenee gidene.
Sonu hüsran tabi

Valla ben emin değilim ama hagi'nin geldiği ilk sene ki kadar iyi baslanılan bir sezon görmedim. Nası amatör takım buldularsa artık 8-10 atıyorduk gelenee gidene.
Sonu hüsran tabi
Ben hagi'nin sezonu kadar kamikaze bir takım hatırlamıyorum, ilerde hep 4 kişi oluyordu zaten.Takım defansı anlayışı olmadığı için başarıyı sezon tamamına yayamadık malesef.Bu tarz takımlar zaten turnuva ve şampiyonalarda pek başarılı olamaz.

bence dogru bir konu yani rijkard gibi olabilir sonu ama bu hoca büyük beklentilerle gelmedi zor kosullarda geldi o yüzden bence bu bir avantaj

ve şahsen yerli yabancı oyuncularından riekerinki sevdiklerini düşünüyorum

lakin rijkard inanılmaz büyük maliyetler ve beklentilerle gelmiş bam ortasahası dısında cok iyi bir savunma hattı ve muazzam bir hücum hattı vardı

oysa riekerinkin kadrosundan sneijder ve muslerayı cıkaralım osmanlıspordan hallice oluyoruz bu da bir gercek

dedigm gibi hoca büyük beklentiler maliyetler gelmedi eger bunu lehe cevirirse kendi kariyeri icinde avantaj olur

lakin fenerin basındaki heriften cok daha iyi hoca olduguna eminim riekerinkin

Rijkaard'ın oyuncularla pek sağlam bir ilişkisi yoktu. Riekerink ile tam tersi. Oyuncularla ilişkisi çok iyi. Bu nedenle daha bir ümitliyim bu sezon. Hayırlısı bakalım.

Üst Alt