Sadettin Saran: "Kulüpler yayıncının esiri oldu!" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sadettin Saran: "Kulüpler yayıncının esiri oldu!"

1660904128905.png

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, spor endüstrisinin büyük bir değişim yaşadığını belirtirken, kulüplerin kendi maçlarını pazarlamak yerine yayıncının esiri olmayı seçtiğini söyledi.

Oksijen gazetesinden Elif Ergu Demiral’a tam sayfa bir röportaj veren Saran, önemli açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe ve Galatasaray anladı diğerleri anlamadı.

Süper Lig Yayın İhalesine de değinen Saran, çarpıcı açıklamalar yaptı: “Biz farklı bir model, ortaklık sunduk. Kulüplerin malın sahibi olduğu bir model. Bu arada bunu biz icat etmedik. İtalyanlar, İspanyollar böyle yapıyor. Kulüpler sahip olsun dedik. Maalesef kendileri sahip olmak yerine, yayıncıların esiri olmayı tercih ediyor kulüplerin çoğu. Bu işi Galatasaray, Fenerbahçe, Göztepe, Sivas ve Trabzonspor anladı. Diğerleri anlayamadı.”

Futbol kulüplerinin satışına dair kendi deneyimini anlatan Saran, “Ben Borussia Dortmund’un 2003 yılında en büyük 2 hissedarından biri olmuştum. Katlanarak değeri arttı. Ben o dönemde satmak durumunda kalmıştım. Şu anda değeri 1.8 milyar dolar.” ifadelerini kullandı.

Federasyondakilerin hepsi atanmış

Türkiye’de şeffaflık ve hesap verebilirliliğin olmadığını kaydeden Sadettin Saran, “Profesyonellikle ilgisi olmayanlar yönetici oldu, amaçları başkaydı. Temel olarak gelen yöneticiler bir şey vermek için değil almak için geldiler. Federasyonlarda da seçim olmuyor. Hepsi atanmış. oradan buradan yakınlarla ekipler kuruluyor. Spor ilerleyemedi bu yüzden” diye konuştu.

Kaynak: (🗞️Oksijen)

Puhah şaka mısınız hacı siz yav adamın bahsettiği modelden belki de 20-30 milyon euroarı kaldıracakken şuan 10 milyon euroyla yetiniyorsun.
Senin hakkın olan parayı ne olduğu belli olmayan semt takımlarına dağıtarak sana kafa tutup yer yer dalga geçmesini kabulleniyorsanız sorun yok.
Fenerliymiş falan geçiniz kardeşim. Logoyu kullanacakmış tabi lan o kadar kolay resmi yayıncı olan kurumun illegal bir şekilde logo kulanacağını düşünüyorsanız tebrik ederim.

Puhah şaka mısınız hacı siz yav adamın bahsettiği modelden belki de 20-30 milyon euroarı kaldıracakken şuan 10 milyon euroyla yetiniyorsun.
Senin hakkın olan parayı ne olduğu belli olmayan semt takımlarına dağıtarak sana kafa tutup yer yer dalga geçmesini kabulleniyorsanız sorun yok.
Fenerliymiş falan geçiniz kardeşim. Logoyu kullanacakmış tabi lan o kadar kolay resmi yayıncı olan kurumun illegal bir şekilde logo kulanacağını düşünüyorsanız tebrik ederim.
Kullanmayacağını sana düşündüren nedir daha önce yapmadılar mı

nasıl oluyor o rtoid
Biz farklı bir model, ortaklık sunduk. Kulüplerin malın sahibi olduğu bir model. Bu arada bunu biz icat etmedik. İtalyanlar, İspanyollar böyle yapıyor. Kulüpler sahip olsun dedik. Maalesef kendileri sahip olmak yerine, yayıncıların esiri olmayı tercih ediyor kulüplerin çoğu. Bu işi Galatasaray, Fenerbahçe, Göztepe, Sivas ve Trabzonspor anladı. Diğerleri anlayamadı.

Kendi yayınını kendin satacaksın reyiz anlaşılmayacak bir durum yok. Adam dolaylı olarak yayın havuzundan çıkmaktan bahsediyor. Hani 30 senedir her hakem katliyamında çıkalım diye götümüzü yırttığımız durum var ya he işte onu kastediyor.

Ligde 20 tane takım varsa bunları sırtında taşıyan 2 kulüp var tamamen parazit gibi yapışmışlar.

Yayın gelirinden Türkiye Futbol Federasyonu ve alt ligler için paylar çıktığında Süper Lig kulüplerine yaklaşık 2,1 milyar liralık pay kalıyor.

Bu gelirin dağıtım kıstaslarıysa şöyle:

* % 37 Katılım Payı

* % 46 Performans payı

* % 11 Şampiyonlar payı

* % 6 Ligde ilk 6 takım payı

Bneim üzerimden yayın satıyorsun bunu bana performans ve katılım payı şeklinde veriyorsun.

Kullanmayacağını sana düşündüren nedir daha önce yapmadılar mı
Tamam kardeşim kural falan yok zaten bu ülkede hatta bein de keriz ya 5 yıldız o kullansın. Sana gelsin 8 yıldız versin hatta yerel tüm kulüpler yıldız sahibi olsun ve kullansın.

Alınan ihalelerde her ayrıntısına kadar ihlaller yazılır. Taraftar kafasıyla şu duruma bakarsak bu işin sonu gelmez.

Tamam kardeşim kural falan yok zaten bu ülkede hatta bein de keriz ya 5 yıldız o kullansın. Sana gelsin 8 yıldız versin hatta yerel tüm kulüpler yıldız sahibi olsun ve kullansın.

Alınan ihalelerde her ayrıntısına kadar ihlaller yazılır. Taraftar kafasıyla şu duruma bakarsak bu işin sonu gelmez.
Valla kural mural yok bu ülkede. 5 yıldızın 2 yerde net olarak kullanıldığını gördüm. Biri saranspor diğeri de Ntvspor. İkisinin de fenerli olması tesadüf değil. Uefa yayınlarında Acur'un kanalı şu an için yıldızsız kullanıyor ama o da şaibeli transferlerle fbye para aktaran bir herif. Barış Ertül'ün falan genel koordinatörü olduğu bir yayıncı kuruluşta kesinlikle aleyhimize bir şeyler olur. Katarlılar tarafsız olduğu için bu işlere girmezler en azından.

Ha Saran'ın dediği model daha karlı evet ama Saran'la olacaksa hiç olmasın.

Valla kural mural yok bu ülkede. 5 yıldızın 2 yerde net olarak kullanıldığını gördüm. Biri saranspor diğeri de Ntvspor. İkisinin de fenerli olması tesadüf değil. Uefa yayınlarında Acur'un kanalı şu an için yıldızsız kullanıyor ama o da şaibeli transferlerle fbye para aktaran bir herif. Barış Ertül'ün falan genel koordinatörü olduğu bir yayıncı kuruluşta kesinlikle aleyhimize bir şeyler olur. Katarlılar tarafsız olduğu için bu işlere girmezler en azından.

Ha Saran'ın dediği model daha karlı evet ama Saran'la olacaksa hiç olmasın.
Yav derdim saran olsun falan değil. Bu model uygulansın tarafsız bir yayıncı uygulasın. Anlaşma sırasında da kulüp olarak dertlerini avukat ordusu eşliğinde sözleşmeye döker verirsin ondan sonra isterse ali koç yayınlasın sen adamları hukuksal olarak sıkıştırabilecek güçteyken kadercilik yapıp sonra taraftar olarak biz ağlıyoruz.

Bein denilen firma da sağlam ayak değil. Yıllarca güntekine bize nefret kusturmuş bir yayıncı. 15 milyon euroluk 2 sponsorluk alsınla senin 4 yıldızını bile kaldırırlar. Madem hukuk yok bunun önünde de engel yok zannımca.

Üst Alt