Şaka Gibi! Limonata ve Meyve Suyuna ÖTV Geldi - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Şaka Gibi! Limonata ve Meyve Suyuna ÖTV Geldi

Benzin de sağlığa zararlı , demek ki ondan dayıyorlarmış zammı

hadisde-var-diyen-musluman_1113073.jpg

bunu alıntılamam gerekti.. sıkıntı yok.. devam edelim konuya

Ben bu tip bir vergi var mi dunyada dendi , google ettim ve seker vergisi adi altinda boyle bir vergi varmis diye koydum , bu sacma sapan gorsellerle gonderme yapmaya ne luzum var

tepkinizi turkiye ingiltere ya da amerikadaki karar alicilara gosterin , elciye zeval olmaz
Hocam sen de elçi olmaya pek heveslisin be ;)

- - - Flood Önleme Sistemine yakalandınız :) - - -

bunu alıntılamam gerekti.. sıkıntı yok.. devam edelim konuya
seni andım içimden reis zaten merak etme

Ben bu tip bir vergi var mi dunyada dendi , google ettim ve seker vergisi adi altinda boyle bir vergi varmis diye koydum , bu sacma sapan gorsellerle gonderme yapmaya ne luzum var

tepkinizi turkiye ingiltere ya da amerikadaki karar alicilara gosterin , elciye zeval olmaz

Üzgünüm ama bizim örnek alacağımız ülkeler amerika ve ingiltere değil.
Biz top class ülkeler sınıfında değiliz.
Bu ülkelerin gayri safi milli hasılasının karşısında bizim kazandığımız diz çöküp tövbe ister.
Bizim yarışacağımız ülkeler daha çok polonya,ukrayna,iran tarzı ülkeler.
Bu saydığınız hiçbir ülkede ötv var mı mesela veya mtv ? Mtv hava parası demek.
Yani devlet diyor ki benim havamı kirletiyorsun ben de karşılığından senden yılda 2 kez 500 tl haraç alıyorum.

Haberi gördüğümde "Vay be ne güzel! Zararlı bu içeceklerin tüketimini azaltmak için zam geliyor; güzel" demiştim. Ama zam oranını gördükten sonra amacın insan sağlığını değil, ekonomi sağlığını düşündüklerini görmüş olduk. İnsan sağlığını düşünüyorlarsa gazozun litresini 5 lira yapsınlar, görelim!

Az önce Mehmet Bey'in dediğin gibi "1 lira olan gazoz 1.10 lira olacak; büyütecek ne var!" denilebilir; doğrudur. Bu zam vatandaşın cebinden çok şey almayacak ama sallantıdaki ekonomiye ciddi bir katkısı olacak.

Abartmayın yahu... 1 maden suyu taş çatlasa 1 lira falan, %10 zam gelmiş 1.10 lira olmuş hepi topu. Bazı marketler maden sularının fiyatını 0.95 olarak belirleyip halkı kandırıyordu bunun da önüne geçilmiş oldu, artık 1 liranın altında 0.95-0.99 gibi fiyat veremeyecekler bilmem anlatabildim mi ?

"Damlaya damlaya göl olur" atasözünü duymadın mı hiç?

1 malda gelen 10 kuruşluk zam evet küçüktür. Peki bu ve bundan çok miktarda yüzlerce ürüne zam geldiğinde zamların aylık sana masrafı bütçeni sarsmayacak mı?

Ha zenginim, şeyimden aşağı diyorsan anlarım. Ben de yurtdışında yaşıyorum, beni de normalde ilgilendirmiyor ama içimi acıtıyor.

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Ülke belki de bile isteye öyle bir noktaya getirildi ki artık malum şahıs hazretlerinin istikbali ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin istikbali bir olarak tanımlanmaya başlandı. Yandaş ana akım medyanın bu algının yaratılmasındaki payı oldukça büyük tabi ki lakin her halükarda bu düşünceyi çok tehlikeli bir düşünce olarak görüyorum. Ülkeyi uçurumdan uçuruma sürüklemiş ve hala da sürüklemekte olan, yaşattığı adaletsizliklerin skandalların sayısı bini aşmış bir şahısın kişisel menfaat veya laçka bir fanatizm duygusundan ötürü bir kesim tarafından hala daha bu kadar sahiplenilmesi hayra alamet değil. Zarraf davasından çok fena ürküyorlar. Ne açıkları varsa artık son derece tedirginler. Lakin gerçek anlamda devlet kültürü olan bir yöneticiye, şu noktaya geldikten sonra ben bu işi artık yapamıyorum ülkeme zarar veriyorum, artık bir kan değişiminin zamanı geldi diyerek istifa etmek yakışır ama nerede? Böyle bir kültür var mı bizde? :red:

Ak tayfa diyor ki Abd, İsrail, Almanya, dış mihraklar vs... bilmem ne :) Zamanında Ecevit'e demediğinizi yapmadığınızı bırakmadınız o ne olacak? Rahmetli ile senelerce dalga geçtiniz ne aptallığını bıraktınız ne zavallılığını o ne olacak? Ecevit'in zamanında yok muydu bu dış mihraklar veya ondan öncesinde? Sadece günümüzde mi varmış bu dış mihraklar anasını satayım :D Hayır her zaman vardı hatta şimdi dış mihrak diye ağlayanların saatini kuranlar, yol haritasını çizenler zaten o dış mihrakların ta kendisi idi. Şimdi o kurulan oyuncak kontrolden çıktı veya bilerek çıkarıldı bilemiyorum ve ülke bu noktaya (bence planlı bir şekilde bile isteye) getirildi.

Sonuç olarak şu an üretimden yoksun, tamamen beton ve ithalata dayalı bir ekonomi ile ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ha nereye kadar gider bilemem. Zorluyorlar işte gördüğünüz üzere suyumuzu çıkarıyorlar hala daha yetmiyor. Yap işlet devret modeli ile yaptırdıkları köprü için nasıl bir sözleşme imzaladılar ise artık kullanmadığı köprünün parasını yine millete ödetiyorlar. Memlekette satmadık kurum, peşkeş çekilmedik arazi kalmadı. Şu an yine günü kurtarmak adına nefes almak adına satacak bir şey olsa yine bir dakika durmayacaklar lakin kalmadı. Deniz bitti. Bu vergilerin asıl nedeni budur. Hani devlet yönetmek buysa ben olaydım Milletvekili, Başbakan, Cumhurbaşkanı vs... o maaşları devletten ben alaydım. Daha iyi olur muydu bilemem lakin bu ülke bundan daha kötü olmazdı ondan eminim. Eh benim günahım ne o zaman?

Yediğimiz ekmekten içtiğimiz suya kadar vergi zammı döşeyip duruyorlar. Yakın zamanda "Alınan her bir nefes için vergi dilimi düzenlemesi" adı altında meclise tasarı bile sunabilirler. Olursa şaşırır mıyım? Asla :) Ne mübalağalar gerçek oldu olmaz olmaz demeyin.

Ayrıca şu Zarraf davasından çıkması muhtemel cezalar veya belki ambargolarla maalesef ülkeyi daha cumhuriyetin 100 yılı dolmadan yeniden sevr noktasına getirdiler getirecekler anlaşıldı. Amaç bu gibi görünüyor. Ülkenin özellikle son 15 yıllık yönetimi ve bu yönetim tarzını destekleyenler de buna bilerek veya bilmeyerek çanak tuttu ve maalesef başımızda da yine sevr dönemi gibi kıymeti kendinden menkul bir sözde padişah :red: Yine zor zamanda yetişen Hızır gibi bir Mustafa Kemal çıkar mı bilemiyorum. İnşallah diyelim lakin zor gibi görünüyor. Öyle bir mucize bir kere denk gelirdi ve geldi. Şimdi bazıları yine aynı mucizeyi bekliyor ama zor.

Velhasıl kelam limonata ve meyve suyuna gelen ötv zammı konusunda böyle bir yazı yazılır mı gerek var mıydı bilemiyorum lakin yazana değil yazdıranlara bakmak lazım. Amacım mevzuyu siyasete falan çekmek değildi lakin bazı şeyleri de siyasete dokunmadan anlatamazsın. Bu konularda çok doluyum sanırım biraz da bundan kaynaklanıyor.

Edit: Bu arada bir şey daha ekleyeyim. Ben senelerdir paket sigara değil tütün içiyorum. Kendi tütünümü ve sigara kağıdını alıp kendim sarıyorum. Çok daha ekonomik ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum lakin en sonunda ona da el attılar. Tütüne çok daha sağlam bir vergi getirmeyi düşünüyorlarmış lakin olmamış geri adım atmışlar. Şimdi de sigara kağıdına sarmışlar ve olağanüstü vergiler geliyor deniyor. En son bir zam oldu zaten; 5 TL olan bir kutu makaron 1 ay önce 10 TL oldu. Tütüncüler 2018'de sigara kağıdına gelecek zamlar daha beter olacak kutu fiyatı 25-30 TL'yi bulacak öyle görünüyor ağabey diyorlar. Yuhh dedim ne diyeyim ki başka :) 6 ay önce 5 TL olan 6 ay sonra 30 TL oluyorsa söz bitiyor zaten. Millet ekonomi yapayım diye tütüne dönünce paket sigaradan aldıkları vergi oranında düşüş olmuş sanırım. 10 TL lik bir paket sigaradan 7,5 TL vergi alıyorlar tabi kolay değil. Hani kamu spotları falan dönüyor ya sigara zararlıdır içki zararlıdır içmeyin falan filan diye hepsi yalan dolan :D Velev ki millet bir anda organize oldu ve sigara alkol tüketimini bıraktı diyelim. Bir süre sonra bizzat Yeşilay neferi gibi görünen devlet büyüklerinin emri ile ana akım medyanın bütün kanallarında tüm gün boyunca; sigara aslında şöyle yararlıdır aklı çalıştırır, alkol böyle yararlıdır bilmem nedir diye kamu spotları dönmezse ben de adam değilim :D

Son düzenleme:
Serdar Demir bey nasılsınız görünmüyorsunuz pek :) Forumun en manidar avatarına sahip olmak herhalde gurur verici bir duygudur diye düşünüyorum bilmem katılır mısın?

İyi forumlar.

@Serdar Demir bey nasılsınız görünmüyorsunuz pek :) Forumun en manidar avatarına sahip olmak herhalde gurur verici bir duygudur diye düşünüyorum bilmem katılır mısın?

İyi forumlar.

iyidir @Erman Türker bey siz nasılsınız..

görünemiyorum bu aralar pek ama değerli görüşlerinizi okumak için sıklık azalsa da uğramaya çalışıyorum.. her zamanki gibi çok sağlam bir değerlendirme yapmışsınız..

manidar olmasının yanında dini çağrışıma sebebiyet veren bir avatar olması dolayısı ile gayet kullanışlı buluyorum :D

bu arada en iyi rütbe Teknik Ekip bence.. boru değil.. öyle mesaj yazarak falan elde edilmiyor ;)

Son düzenleme:
iyidir @Erman Türker bey siz nasılsınız..

görünemiyorum bu aralar pek ama değerli görüşlerinizi okumak için sıklık azalsa da uğramaya çalışıyorum.. her zamanki gibi çok sağlam bir değerlendirme yapmışsınız..

manidar olmasının yanında dini çağrışıma sebebiyet veren bir avatar olması dolayısı ile gayet kullanışlı buluyorum :D
Ben de iyiyim sağ olun. Ayrıca bu değerli düşünceleriniz için teşekkür ediyorum Serdar Bey takdirinize mazhar olmaya çalışıyor ve sizi forumda daha sık görmek istediğimizi belirtmekte bir beis görmüyorum.

İyi forumlar.

bu arada en iyi rütbe Teknik Ekip bence.. boru değil.. öyle mesaj yazarak falan elde edilmiyor ;)
Duy bunları duy Emrah Yıldırım (Nöbette kulağı çınlar kesin müstahaktır)

Avrupa ve amerikada kucuk istisnalarla beraber bu ek verginin adi "sugar tax" yani seker vergisi imis . Bir kac haber arastirdim

‘Fruit juice may be as bad or worse than soft drinks’

Bu haberlerin iclerinde dolanirsaniz baya baya varmis bu tip vergiler . Fakat soda vb de goremedim , kapsaminda bir hata var gibi

Avrupa ve amerikada , 100 ml ye dusen seker miktarina bagli olarak kademelendirilen bir vergi var
Hedef direkt olarak diyabet, posası olmayan meyve eşittir şeker, meyve suları ve şekerli içeceklerle ile ilgili olan bir konu o. Bizdeki ekvergi örneği ile uzakta yakındwn alakası yok.

Üst Alt