Santraforsuz Oyun Önerisi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Santraforsuz Oyun Önerisi

Transfer dönemini santrafor alamadan kapattıktan sonra artık elimizde olanlarla bir oyun ortaya koymak gerekliliği aciliyet kazandı. Aşağıda bahsedeceğim diziliş ve oyun önceden çalışılması zor, benim de Türkiye ligine uygunluğu konusunda endişelerimin olduğu bir oyun. Ancak gidişatın iyi olmadığını gördüğümüz için olağanüstü durumlar olağanüstü çözümler gerektirir düşüncesi ile yazıyorum. Umarım telefondan yeterince iyi yazabilirim.

Öncelikle oyun önerim yeni bir keşif değil bunu söylemem gerekiyor. Büyük oranda Liverpool'dan esinlenilmiş bir taktik. Bir kaç değişiklik var.

Kaliteli gerçek bir santraforumuz olmadığı için benim önerim herkesin aksine 4-6-0 değil. Liverpool da bence bunu oynamıyor. Benim önerim 2-3 oyuncumuzun üstün fiziksel yetenekleri ile yarım santrafor ile 2,5 santrafor arası geçişli oyun.

Buna göre dizilim top rakipteyken ve top bizdeyken olmak üzere aşağıdaki 2 modeldeki gibi olacak. gibi olacak.

Top rakipteyken :

-------------------Muslera --------------------
Mariano Maicon Serdar Nagatomo
----------------------Fernando ---------------
------------Ndiaye --------Akbaba----------
Garry -------------------------------Onyekuru
---------------------Feghouli --------------------

Top bizdeyken :

--------------------Muslera --------------------
------------ Maicon-- Serdar-------------
--------------------Fernando ---------------
Mariano Ndiaye Akbaba Nagatomo
---------------------Feghouli -------------
-------------Garry ---------Onyekuru -----

1. Oyunu mümkün olduğunca az set şeklinde oynamalıyız. Geçen yıl sezon başı gibi hızlı hücum temel oyun tarzı olacak.
2. İlk oyundan ikinci oyuna geçerken Feghouli bir 10 numara ya da oyun kurucu olmayacak. Yarım santrafor olarak servis yapabildiği kadar yapacak öndeki hızlı adamlara. Gerekirse tel toplarla bırakacak.
3. Rakip savunmanın gömülmesini engellemek için oyuncu ve pas trafiği rakip yarı alanı ikiye böldüğümüzü düşünürsek ilk yani ortasahaya yakın kısmında olacak.
4. Garry ve Onyekuru ikinci dizilimdeki pozisyonlarını durağan olarak değil onlara atılan toplarla ve Feghouli'nin boşalttığı pozisyonlarla alacaklar.
5. Bekler ortasaha ve hücum pas trafiğinin ayrılmaz parçasını oluşturacak.
6. İki oyun kurucu olacak. Fernando ve Emre. Fernando yetersiz kalır veya baskı altında olursa yanına Ndiaye değil Emre gelecek. Ndiaye bu ikiliden daha önde olacak ve hem rakibi ilk karşılama görevi(pres) hem de ceza sahasına topla ya da topsuz göbekten dribling yapan rolü olacak. Dönen topları toplayacak.

Soru: Neden en önde Onyekuru değil de Feghouli?
Cevap: Bunun iki sebebi var. Birincisi önde yarım santrafor rolündeki oyuncunun tek top oynama, ara pası, top tutma yeteneğinin olması beklenir. Feghouli öndeki üçlü arasında bu yetenekleri en gelişmiş oyuncu. İkincisi ise bu oyunda geriden içeri kateden oyuncular mühim olduğu için Garry ve Onyekuru, Feghouli'ye göre topsuz veya toplu katetme yetenekleri daha iyi. Ndiaye de göbekten bu işi yapacak.

Soru: Neden Emre, Ndiaye'den geride? Jorginho neden Kante 'den geride, Wijnaldum veya Henderson neden Keita'dan veya Pjanic neden Khedira'dan gerideyse o yüzden. Çünkü büyük takım oyun bozmaktan önce oyun kurar.

Bu oyunun rakiple oynandığının ve ligimizin karakterinin de bu tür bir oyunu zorlaştırdığının farkındayım. Ancak denemekten başka seçeneğimiz de az. Önerim her türlü eleştiri ve eklemeye açıktır. Buyrun.

Üst Alt