Scott Piri - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Bir başka konu başlığına attığım mesaj. Bilgilendirici olması sebebiyle birebir buraya aktarıyorum. Scott Piri'nin de görevine dün son verilmiş.

Bugün AMK'da "Yetiş Salsano" başlıklı bir haber var kondisyonerler ile ilgili. Habere göre "Galatasaray 2011/12 sezonunu Adam Rochstein ile geçirmiş ve takım çok iyi seviyedeymiş. Galatasaray fizik farkını konuşturmuş ve önemli maçları son dakika golleri ile kazanmış. Sonra yerini Scott Piri'ye bırakınca Galatasaray o sezonu arar olmuş, bu sene takımın en çok koşanı 3 ay antreman yapmayan Bruma imiş."

Haber insanı öyle bir yanıltıyor ki o sene tüm sezon Adam Rochstein ile geçirilmiş, Piri bir sonraki sezon takıma katılmış gibi algılıyorsunuz. Rochstein bize 2011'de Temmuz'un başında gelmiş. 22 Kasım 2011 tarihli bir habere göre de kulüpten gönderilmiş ve yerine Scott Piri gelmiş. Rochstein'in sözleşmesi 5 aylıkmış ancak Kazım, Zan, Baros ve Engin'deki sık sık tekrar eden adele sakatlıkları kendisine fatura edilmiş ve Aralık ayında gelmesi beklenen Piri hemen çağırılarak Rochstein'in görevine 1 ay erken son verilmiş. Yani 2011/12 sezonun ilk 4.5 ayında Rochstein geri kalan 6 ayında ise Piri takımda kondisyoner olarak çalışmış. Kısaca o sezonda ikisinin ortak emeği var.

AMK'nın aynı haberine göre Fausto Salsano kondisyoner gibi algılanıyor. Salsano aslında yardımcı antrenör. Takıma katılan yeni kondisyoner ise Ivan Carminati hatta Piri de şuan görevinde diyebiliyorum ki bu gece yayınlanan bir habere göre kalmasını istemişiz ama kabul etmemiş ve Scott Piri de takımdan ayrılmış. Kısaca haberde bir sürü bilgi kirliliği var, nasıl haber anlamadım.

Bugün AMK'da "Yetiş Salsano" başlıklı bir haber var kondisyonerler ile ilgili. Habere göre "Galatasaray 2011/12 sezonunu Adam Rochstein ile geçirmiş ve takım çok iyi seviyedeymiş. Galatasaray fizik farkını konuşturmuş ve önemli maçları son dakika golleri ile kazanmış. Sonra yerini Scott Piri'ye bırakınca Galatasaray o sezonu arar olmuş, bu sene takımın en çok koşanı 3 ay antreman yapmayan Bruma imiş."

Haber insanı öyle bir yanıltıyor ki o sene tüm sezon Adam Rochstein ile geçirilmiş, Piri bir sonraki sezon takıma katılmış gibi algılıyorsunuz. Rochstein bize 2011'de Temmuz'un başında gelmiş. 22 Kasım 2011 tarihli bir habere göre de kulüpten gönderilmiş ve yerine Scott Piri gelmiş. Rochstein'in sözleşmesi 5 aylıkmış ancak Kazım, Zan, Baros ve Engin'deki sık sık tekrar eden adele sakatlıkları kendisine fatura edilmiş ve Aralık ayında gelmesi beklenen Piri hemen çağırılarak Rochstein'in görevine 1 ay erken son verilmiş. Yani 2011/12 sezonun ilk 4.5 ayında Rochstein geri kalan 6 ayında ise Piri takımda kondisyoner olarak çalışmış. Kısaca o sezonda ikisinin ortak emeği var.

AMK'nın aynı haberine göre Fausto Salsano kondisyoner gibi algılanıyor. Salsano aslında yardımcı antrenör. Takıma katılan yeni kondisyoner ise Ivan Carminati hatta Piri de şuan görevinde diyebiliyorum ki bu gece yayınlanan bir habere göre kalmasını istemişiz ama kabul etmemiş ve Scott Piri de takımdan ayrılmış. Kısaca haberde bir sürü bilgi kirliliği var, nasıl haber anlamadım.

haber baştan sona yanlış... scott piri ve adam rotchstein aynı firmaya bağlı kondisyon uzmanlarıydı... fatih terim göreve geldiği zaman daha önce beraber çalıştığı scott piri ile çalışmak istedi... ama piri'nin lagalaxy ile sözleşmesi olduğu için yerine 5-6 ay yine aynı firmadan adam rotchstein gelmişti... piri'nin lagalaxy'de görev süresi bitince adam rotchstein geri döndü yerine scott piri geldi... aynı programı uyguladılar o iyiyde o kötüydü gibi birşey söz konusu değil yani...

Bir başka konu başlığına attığım mesaj. Bilgilendirici olması sebebiyle birebir buraya aktarıyorum. Scott Piri'nin de görevine dün son verilmiş.

Benim anladığım Terim'in ilk sezonun başındaki hazırlık döneminde en önemli yükleme kısmını Rochstein yaptırmış,tesadüfi sakatlıkları ona bağlayıp kovmakla hata yapmışız.Asıl yüklemeyi yapan Piri değil o adammış.Zaten süper final zamanına doğru ciddi düşüş olmuştu.Devamındaki sezonlarda da düşüş hep devam etti.Piri ilk sezon hazırlık kampında Rochstein'ın yaptırdığı işin ekmeğini yedi herkes Piri iyi yanılgısına düştü.

Şu 2 sezona bakınca Piri'nin berbat bir kondüsyoner olduğu çok açık zaten.Gönderilmesi aşırı kritik hamleydi,çok da yerinde oldu.Antrenmansız gelen Bruma en çok koşan adamsa Piri ne iş yaptı bu takımda?

haber baştan sona yanlış... scott piri ve adam rotchstein aynı firmaya bağlı kondisyon uzmanlarıydı... fatih terim göreve geldiği zaman daha önce beraber çalıştığı scott piri ile çalışmak istedi... ama piri'nin lagalaxy ile sözleşmesi olduğu için yerine 5-6 ay yine aynı firmadan adam rotchstein gelmişti... piri'nin lagalaxy'de görev süresi bitince adam rotchstein geri döndü yerine scott piri geldi... aynı programı uyguladılar o iyiyde o kötüydü gibi birşey söz konusu değil yani...

Aynı firmadalar diye aynı programı mı yaptıracaklar illa?

Şu 2 sezona bakınca Piri'nin berbat bir kondüsyoner olduğu çok açık zaten.
Adam Rochstein bize zaten 5 aylık bir süre için gelmiş. @mahlas kemali'nin de dediği gibi ilk istenen kişi Piri, Rochstein onun yerine kısa süreli geliyor. Aktardığım haberlerin birisinde de geçiyor bu bilgi. Benim de tahminim Rochstein ile Piri'nin birbirinden çok farklı programlar izlediklerini zanettmiyorum. Belki Rochstein'in çalışma programını Piri bile vermiş olabilir. Bu tamamen bir varsayım. Belki göz ardı edilen şey sezon başında aynı tarz çalışma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yani vücut ve kaslar bu tip hareketlere alışınca vücut devamlı aynı gelişimi göstermiyor olabilir. O sene bu tip kondisyon yüklemesine oyuncular alışık olmadıklarından birçoğu iyi tepki verdi (bazılarındaki kas çekmeleri hariç) o sene fizik gücümüz yerinde oldu. Ancak diğer senelerde tekrar eden aynı çalışmalar sporcularda beklenen gelişimi göstermemiş olabilir. Kondisyon uzmanı değilim ama mantıklı bir tahmin yürütmeye çalışıyorum.

Aynı firmadalar diye aynı programı mı yaptıracaklar illa?

aynı firmada oldukları için değil... "athletes performance" sporculara kondisyon porgramları hazırlayan ve onlarla bu konuda çalışan bir kuruluş... birçok müşterisi var... NFL ve amerika'da bazı ftbol takımları ve galatasaray örneğin... scott piri ve adam rotchstein gibi kondisyonerler takımlarda bu programları uygulamak için çalışıyorlar zaten... yani adam'ın kendi scott'ın kendi ayrı programları yok... adam rotchstein, scott piri o anda gelemediği için idareten gelmişti... scott geldi ve programa kaldığı yerden devam etti... yani athletes performance'ın programına...

bu link bir fikir verir belki... https://www.athletesperformance.com...ray-sk-wins-18th-turkish-super-lig-title.html

aynı firmada oldukları için değil... "athletes performance" sporculara kondisyon porgramları hazırlayan ve onlarla bu konuda çalışan bir kuruluş... birçok müşterisi var... NFL ve amerika'da bazı ftbol takımları ve galatasaray örneğin... scott piri ve adam rotchstein gibi kondisyonerler takımlarda bu programları uygulamak için çalışıyorlar zaten... yani adam'ın kendi scott'ın kendi ayrı programları yok... adam rotchstein, scott piri o anda gelemediği için idareten gelmişti... scott geldi ve programa kaldığı yerden devam etti... yani athletes performance'ın programına...

bu link bir fikir verir belki... https://www.athletesperformance.com...ray-sk-wins-18th-turkish-super-lig-title.html

Doğrudur o zaman.Ama uzun vadede çok yararlı bir program olmadığı aşikar.Atletizm,güç,koşu mesafesi her oyuncunun geri gitti

scott geldi ve programa kaldığı yerden devam etti... yani athletes performance'ın programına...
O zaman fiziksel performasın düşme sebeplerini aramamız lazım diyeceğim ama burada bir durmak istiyorum. Fiziksel performansın düşük olmasını neye göre söylüyoruz. Juve deplasmanında maç 2-2 biterken fizik olarak diri bir takım vardı sahada. Gerçi defans yaptık ama bunu bir CL maçında Juve'ye karşı deplasmanda yaptık. İki günde Mancini ve ekibinin sihirli değneği olmadığına göre bundaki katkı yine Piri'nindir diye düşünüyorum. Rize maçında da ikinci yarının ilk 20 dk hariç Galatasaray yine diriydi, Selçuk'un kırmızı kart görmesinden sonra bile takım 10 kişi gol için iyi bastırdı.

Bunca maçtır alınan beraberliklerin faturası bir nevi kondisyon gibi oldu zannediyorum. Bana göre takımın kondisyonu o kadar da kötü değil. Bruma'nın özel yeteneği üzerinden yapılan haberler bana göre tam gerçeği yansıtmıyor. Ama yine de belli şartlar altında kondisyonun düştüğünü kabul edelim. Peki bunun sebebi nedir? Benim teorim sezon başında aynı tarz çalışma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yani vücut ve kaslar bu tip hareketlere alışınca vücut devamlı aynı gelişimi göstermiyor olabilir. Eğer varsayımım doğru ise bunu ilk bilen ben değilimdir, o kondisyon uzmanları benden daha iyi biliyordur. Ona göre alınacak önemler vardır elbette ama neden bu önemler alınmadı ya da alındı da neden iyi duruma gelinmedi sorulması gereken sorular.

O zaman fiziksel performasın düşme sebeplerini aramamız lazım diyeceğim ama burada bir durmak istiyorum. Fiziksel performansın düşük olmasını neye göre söylüyoruz. Juve deplasmanında maç 2-2 biterken fizik olarak diri bir takım vardı sahada. Gerçi defans yaptık ama bunu bir CL maçında Juve'ye karşı deplasmanda yaptık. İki günde Mancini ve ekibinin sihirli değneği olmadığına göre bundaki katkı yine Piri'nindir diye düşünüyorum. Rize maçında da ikinci yarının ilk 20 dk hariç Galatasaray yine diriydi, Selçuk'un kırmızı kart görmesinden sonra bile takım 10 kişi gol için iyi bastırdı.

Bunca maçtır alınan beraberliklerin faturası bir nevi kondisyon gibi oldu zannediyorum. Bana göre takımın kondisyonu o kadar da kötü değil. Bruma'nın özel yeteneği üzerinden yapılan haberler bana göre tam gerçeği yansıtmıyor. Ama yine de belli şartlar altında kondisyonun düştüğünü kabul edelim. Peki bunun sebebi nedir? Benim teorim sezon başında aynı tarz çalışma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yani vücut ve kaslar bu tip hareketlere alışınca vücut devamlı aynı gelişimi göstermiyor olabilir. Eğer varsayımım doğru ise bunu ilk bilen ben değilimdir, o kondisyon uzmanları benden daha iyi biliyordur. Ona göre alınacak önemler vardır elbette ama neden bu önemler alınmadı ya da alındı da neden iyi duruma gelinmedi sorulması gereken sorular.

scott piri'nin veya athletes performance'ın programlarının kötü olduğunu düşünmüyorum... günümüzde tüm dünyada uygulanan yöntemlerden çok farklı değil... ancak sporcular farklı... bir alman veya bir ingilize aynı programı uygula çok farklı sonuçlar alırsın... bugün mancini ile birlikte gelen ivan carminati'de dünyanın önemli kondisyonerlerinden biri... çok güzel bir lafı var (ki bence bize de cuk oturuyor)... yanlış hatırlamıyorsam demiş ki; "bir italyan futbolcuya şu hareketi 10 kere yap deyip arkanı dönersen bil ki 9'unu yapmayacaktır, ama ingiliz futbolcu hepsini yapar"... yoksa mancini'mi demişti???... kim demişti yav???...

Ayrıca bildiğim kadarıyla Salsano Kondisyoner değil..

Not: Mancini'nin Kondisyoneri Ivan Carminati'dir.. Salsano değil.. Ayrıca haberdeki resimde bulunan adam da Salsano değil Carminati'nin ta kendisidir..

Ha Carminati iyi bir kondisyoner midir derseniz..Dünya Çapında ünü vardır Kondisyoner olarak..

Teşekkürler Piri cidden büyük emekleri oldu. Yerine gelen Carminati için de çok sert çalıştırıyor diyorlar. Bu sene malesef GS miz de kondisyon sıkıntısı var gibi geldi bana da hiç 2. yarı lar oyunu domine edemedik Belki de sistemdendir ama 60. dk dan sonra G.Antep - Es-es - Bursa maçlarını neredeyse kaybedecek duruma geldik. FB 10 kişiyken de son 20 dk baskı yemiştik. Takımın daha sıkı çalışması şart. Güç olmadan tekniği gösteremezsin.

Resmi siteye göre hala teknik kadroda, yani resmi bir açıklama yok. Olmadı altyapıya yönlendirilsin. Çok yararlı bir hamle olur.

Milli takım bünyesinde kondüsyoner bulunduruluyor mu bilmiyorum ama Fatih hoca piri'yi milli takıma aldırabilir diye düşünüyorum.

Futbolcular eskisi gibi sakatlanmiyor.

Lakin sizde farkettiniz mi bilmiyorum ama futbolcular inanilmaz derecede agirlastir. Örnegin Burak eskiden füze gibiydi simdi totosunu kaldiramiyor. Riera, Hamit hele hic agizima almiyorum.

Sadece kondisyon yüklemekle olmuyor, biraz da patlayici güc lazim topculara.

Futbolda piskoloji de cok onemli bir olay. Yani takim ne yaptigini bilmezse, motivasyon duserse bunu biz kondisyon eksigi gibi algilayabiliriz.

İkinci olarak; vucut gelisiminde calisirken ne kadar zaman harcadiginiz degil, ne kadar konsantre ve dogru calistiginiz onemli. Futbolculari gozlemlerseniz her biri arka adeleyi isindirmak icin kendi tercih ettikleri hareketi yaparlar mesela. Kimisi konsantre bi sekilde hareketi dogru ve limitlerinde yapar, kimisi pek sallamaz gelisiguzel yapar.

Aynisi diger fitness antrenmanlarinda da da gecerli. İste salonda dogru calismak icin birinci adim motivasyondur bu da futbolcunun kisiligi, takimin basindaki ismin(td) fitness raporlarina verdigi tepki (bu cok onemli cunku eger TD bu isi ciddiye alirsa futbolcu da kendisinden beklenen rakamlari ortaya koymak zorunda hisseder ve raporlarda iyi gozukmek icin calisir), ve fitness hocasinin motivasyon yetenegi kaynaklidir.

Üst Alt