Sedyeye Çıkıp Hastaya Kalp Masajı Yapan Doktor | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sedyeye Çıkıp Hastaya Kalp Masajı Yapan Doktor

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi, Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaparak hayatta tuttu. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.

YouTube

BURSA’da salı günü kalbinin altından aldığı bıçak darbeleri ile yaralanan 32 yaşındaki kişi, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Acil serviste ilk müdahalesi yapılan kişi, ameliyathaneye alınması için harekete geçtiğinde ise kalbin durma noktasına geldi. Ameliyathaneye götürülen kişinin bulunduğu sedyenin üzerine çıkan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice, yolculuk esnasında kalp masajı yaparak kişiyi hayatta tutmaya çalıştı. Bu anlar ise güvenlik kameralarına yansıdı.

5a8e70f60f254425fc6baa72

'KALP MASAJINI EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAK İSTEDİM'

Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice, hastanın hayati tehlikeyi atlattığını belirterek o anları şöyle anlattı:

“Hasta, acil servise 10.20’de geldi. Bize geldiğinde genel durumu kötüydü. Kalbinin alt tarafında iki adet bıçak yarası vardı. Durumunun kötü olmasından dolayı ilk tedavisini yaptıktan sonra ilgili hekimlerimizi aradık. Hastamızı ameliyathaneye çıkartılması gerekiyordu. Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum. Çünkü hastanın beyninin ve vital organlarının görevini sürdürmesini istiyorduk. Kalp masajını da en hızlı o şekilde yapılacağını düşünerek sedyeye çıktım. 3-4 dakikada ameliyathaneye vardık. Eğer çıkmamış olsaydım belki hastayı yine kaybetmezdik ama efektif olarak kalp masajını en uygun şekliyle yapmış olduk.”

Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Tarık Kuzhan ise başta Doktor Yenice olmak üzere, tüm ekibine çok teşekkür etti.

Çok duygulandım. Doktorluk dünyanın en kutsal mesleği. Öğretmenlik vs geçiniz efendim. Doktor olmak çok zor. Bravo adama.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok duygulandım. Doktorluk dünyanın en kutsal mesleği. Öğretmenlik vs geçiniz efendim. Doktor olmak çok zor. Bravo adama.

Herkes ne yazık ki bu kutsal mesleklerin hakkını veremiyor Mustafa bey. İşinin ehli olan bir doktor bulmak da ne yazık ki zor oldu. Dileyelim ki böyle kendini mesleğine adayan insanlar çoğalsın ülkemizde ve dünyada

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Neden diye sorabilir miyim?

neden?

şöyle bir facebook'a saçma sapan haber sitelerine bakmak yeterli.

Eğer hasta ölseydi muhtemelen şu mesajları okuyor olurduk.

- Kalp mesajı öyle mi yapılır?

- Hastanın nefes almasını engellemiş doktor , bunlara diplomayı nerden alıyor hiç hastanın üzerine çıkılır mı?

- Neden hemen girişte ameliyat etmiyorlar , bildiğin zaman kaybı adam göz göre göre gitmiş.

- Bunu cihazı falan yok mu bu nasıl ilkellik , bassanıza şok cihazını .

gibi gibi ..

neden?

- Hastanın nefes almasını engellemiş doktor , bunlara diplomayı nerden alıyor hiç hastanın üzerine çıkılır mı?

- Neden hemen girişte ameliyat etmiyorlar , bildiğin zaman kaybı adam göz göre göre gitmiş.

gibi gibi ..
Tamam simdi jeton düstü ve anladim ne demek istedigini.

neden?

gibi gibi ..

Sosyal medya sürtükleri... Kesinlikle haklısınız. Hayatları boyunca temel ilkyardım eğitimi bilgilerini bile almamış insanlar edebiyat parçalardı. Doğru tespit

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Forumda ki doktorlarimiz darilmasinlar lütfen, evet gercekten zor bir meslek Allah eksikliklerini göstermesin.
Ancak, ben ögretmen olmadan kimse olamaz düsüncesinde olan biriyim.
Bu yüzden benim icin en kutsal meslek ögretmenliktir.

Son düzenleme:
Çok yakında bunu yapacak doktoru da bulamayacak insanımız. Her yıl tıp fakültelerine binlerce öğrenci alıp yetiştiremeden mezun ediyoruz. Sonra da bu yeni doktorlar pratik açıdan çok kötü diyoruz. Hocası eskiden vizitte 3 öğrenciye 3 saat ayırırken şimdi 30 öğrenciye 2 saat ayırıyor. Ve ne yazık ki ülkede sağlık insani olarak değil performansa dayalı yapılmaya başlanıyor.

Bu değerli meslektaşımızı canı gönülden kutlamak lazım. Buna yakın bir durumda kalmış biri olarak söylüyorum, o dakika ne yapıyorum demek yerine şu sedyelerin zemini niye bu kadar yumuşak diye küfür ediyorsunuz.

.

Son düzenleme:
Hasta ölseydi muhtemelen ordinaryüs profesörlerimiz tarafından suçlu ilan edilecek doktordur.

Onlara kalmaz hasta yakınları linç ederdi Hocam. Doktorluk çok zor bir meslek, çelik gibi sinirlere sahip olması lazım insanın. İnsanların en zor anlarında onların tek umudu oluyorsun bazen. Umut ne büyükse hayal kırıklığı da o derece oluyor tabi. Ya kahramansın ya hain. Milletin gözünde Tanrı'yı oynuyorsun bir süre.

Vallahi ben beceremezdim. Allah kolaylık versin size ve meslektaşlarınıza.

Üst Alt