Sigara Yasağı Ülke Genelinde Başladı - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sigara Yasağı Ülke Genelinde Başladı

dünyanın başka bir yerinde buna benzer bir uygulama var mıdır acaba? bilen duyan varsa bilgilendirirse sevinirim
kapalı alanlarda sigara yasağı da ilk başta tepki görmüştü. onu ben destekledim. sigaradan nefret ediyorum. ama araba kişinin kendi mülkiyetidir. içen kendi arabasında içsin. bu kararı desteklemiyorum.

yalnız sokakta yerlere sigara izmariti atmaya ceza gelirse onu desteklerim. gelmelidir de. aslında bu saçma karar yerinde öyle bi karar alsaydı devlet daha çok para silkelerdi
Avustralya'da izmariti disari atmak yasak, arac icinde sigara icnek degil.

SM-G975F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Sen hala ne anlatıyon?

Devlet açıklarını kapamak için ceza uyduruyor gelmiş bana makro sosyoekonomik statü anlatıyor. İki terim öğrendin diye kendini uzman falan sanıyorsun herhalde daha olaylara neden-sonuç ilişkisinden bakmayı bilmiyorsun.

Ne alakasi var anlamiyorum. Uzman falan degilim. Lakin clinical epidemiology hakkinda yapmis oldugum bir master var. Izin verde bildiklerimi paylaşayim.

Hicbir yerde politikaya girmedim. Eğer girersem şunu diyebilirimki: bende bu karari desteklemiyorum. Bukadar sinirlama banada fazla geliyor. Hollandada arabada sigara tuketimine cezayi rafa kaldirdilar. Belcikada ise bir ceza var arabada sigara tuketimine dair. Lakin sadece çocukların oldugu bir ortamda. Bence boyle bir ceza hukuku daha uygun olurdu. Suanki haliyle bence aşırıya kaçılmış bir durum. Ve evet, devler kasasina para kaynagi saglayacak bir durum

Yasağın konusunu bir yana bırakıp bu yasaktaki keyfiliği eleştirmek gerekir. Sigaradan nefret ederim ama böyle bir yasak da saçmalığın dik alası. Ya yolma amaçlı ya da ''ben istedim böyle olacak'' kafası. Ya da karışımı...

Ne alakasi var anlamiyorum. Uzman falan degilim. Lakin clinical epidemiology hakkinda yapmis oldugum bir master var. Izin verde bildiklerimi paylaşayim.

Hicbir yerde politikaya girmedim. Eğer girersem şunu diyebilirimki: bende bu karari desteklemiyorum. Bukadar sinirlama banada fazla geliyor. Hollandada arabada sigara tuketimine cezayi rafa kaldirdilar. Belcikada ise bir ceza var arabada sigara tuketimine dair. Lakin sadece çocukların oldugu bir ortamda. Bence boyle bir ceza hukuku daha uygun olurdu. Suanki haliyle bence aşırıya kaçılmış bir durum. Ve evet, devler kasasina para kaynagi saglayacak bir durum
Sigaranın üretim, dağıtım, ve teşviği gibi konularda yapılanları biliyor musun ya da arkasnda ne kadar büyük bir endüstri olduğunu?

Sigarayı yasaklamakla, vergi oranını ya da ceza oranını arttırmak arasında çok ince çizgiler vardır, bugün bu çizginin ötesine geçtik.

Onun dışında sigara içmek yaşam kalitesine zarar verir ancak ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile ilgili ilişki kurabileceğin bir algoritma dahi yok çünkü içerik farklı, bedel farklı, alım gücü farklı. Ortada doğru düzgün bir deney grubu yokken sigarayla ilgili bu tespitlerini bilimsel olarak ispat etme şansın da yok.

Ki buradaki mevzu sigara değil para.

Garibanın sigarası tabiri nedir yahu kaç kişi bu sebeb ten ötürü yaşanan dikkat kaybında kaza yapıp ölüme sebeb oluyordur. Bence güzel uygulama.

sigara kullanmıyorum ama sigara içmeyen insanların ne kadar gergin olduklarını iyi biliyorum.

şimdi uzun yola giden biri sigara içmek için sürekli dur-kalk mı yapacak ?
zaten millet olarak gerginiz, trafikte olası tartışmalarda sigara içmemiş birine denk gelirsek sıçtık.
insanların şahsi araçlarında sigara içme özgürlüğü olması gerekmez mi ? (ben kullanmıyorum ama cidden devlet olarak sanane?)
Kullanmayan ve Nefret eden biri olarak bende sana katiliyorum biraz empati kurmak lazim

aslında bu tarz yasakların önce askeriye de yapılması gerektiğini düşünüyorum.

askerlere sigara yasağı koy bakalım ne tepki veriyorlar. tepki vermezlerse sivil hayata bunu geçir.

Ben sigara dan nefret ediyorum. Içen kendi bilir yalnız benim yanımda içilmesini istemem hem kokusundan rahatsız oluyorum hem de pasif içici olmak istemiyorum.

Insanlar bu konuda maalesef çok duyarsız, mesela tren istasyonlarında sigara içenlere belirli ekstra bunun için ayrılmış bölümler olmasına rağmen normal yerlerde içenleri görüyorum hep. Bu kişilere birşey dedin mi de sanki sen suçluymuşsun gibi reaksiyon veriyorlar genelde, bir gün birine patlayacağım da dur bakalım.

Almanya da yeni yasa çıkaracaklardı arabalarda çocuklar oldu mu sigara içilmesini yasaklayacaklardı, çok doğru bir karar hatta geç bile kalındı.

Sigara konusunda gerçekten çok hassasım, hükümetin buradaki gerçek niyeti bambaşka olsa da sigara ile ilgili olan her türlü yaptırıma olumlu bakıyorum şahsen.

sent via GSC

dünyanın başka bir yerinde buna benzer bir uygulama var mıdır acaba? bilen duyan varsa bilgilendirirse sevinirim
kapalı alanlarda sigara yasağı da ilk başta tepki görmüştü. onu ben destekledim. sigaradan nefret ediyorum. ama araba kişinin kendi mülkiyetidir. içen kendi arabasında içsin. bu kararı desteklemiyorum.

yalnız sokakta yerlere sigara izmariti atmaya ceza gelirse onu desteklerim. gelmelidir de. aslında bu saçma karar yerinde öyle bi karar alsaydı devlet daha çok para silkelerdi

Fransada var, müziği son ses acmakta yasak, yemek yemek yasak, yani böyle ufak tefek şeyler yüzündende kaza olabiliyor sonucta

İşin garip yanı sigara içerken araba kullanmak zaten yasaktı.

Ekstra olarak yolculara da yasaklanmış oldu ve araba dururken içmek de yasaklandı.

Sorulması gereken soru bugüne kadar neden uygulanmadı bu yasak.

Adamlar dün bildiğin helikopter kaldırmışlar denetleme için. :asd:

Sigaranın üretim, dağıtım, ve teşviği gibi konularda yapılanları biliyor musun ya da arkasnda ne kadar büyük bir endüstri olduğunu?

Sigarayı yasaklamakla, vergi oranını ya da ceza oranını arttırmak arasında çok ince çizgiler vardır, bugün bu çizginin ötesine geçtik.

Onun dışında sigara içmek yaşam kalitesine zarar verir ancak ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile ilgili ilişki kurabileceğin bir algoritma dahi yok çünkü içerik farklı, bedel farklı, alım gücü farklı. Ortada doğru düzgün bir deney grubu yokken sigarayla ilgili bu tespitlerini bilimsel olarak ispat etme şansın da yok.

Ki buradaki mevzu sigara değil para.

Evet, sigara sagligi ve refah konuları ikiside ayrı denklem olarak biliniyor. Lakin kesistikleri noktalar var demek ti niyetim. Bu yuzden proxy kelimesini kullandim. Sigara endustrisi devletlerin saglik harcamalarina ve sigara kullanmanin engellenmesine ayirdigi butceden kat ve kat fazla para ayiriyor sigaralarini piyasaya surup reklam yapmak icin. Bu yuzden devletin işi zorlaşıyor bu durumda. Devletin bu durumda yapabilecegi ufak tefek şeyler ise: kutularin uzerine ölümcül vakalarin resmini koymak, kutularin renklerini siyah beyaz etmek vs. oluyor. Bunun disinda sigara fiyatlarinin yukseltilmesininde arastirmalara gore etkisi buyuk. Lakin tamamen yasaklamanin aksi tesiri olabilecegini biliyoruz. Amerikada alkol yasaginin nasil alkol tuketimi patlamasi yaptığını biliyoruz.

Lakin bunun paralelinde bir ulkede refah seviyesi, egitim vs. zamanla nekadar ilerlerse o ulkede sigara tuketimi okadar azaliyor. Son yillarda gelişmiş ulkelerdeki trend bunu gosteriyor. Bunun karşısında ise kadınların kullandığı sigara duzeyi maalesef hala artis göstermekte diye biliyorum.

Velhasil, bu mevzu gayet derin ve bircok birleseni mevcut. Devletin bu ceza ile kasayi doldurmak istemesi zaten aşikar. Bunda hemfikiriz

Üst Alt