Sinovac: Koronavirüs Aşısı CoronaVac Hakkında Neler Biliniyor? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sinovac: Koronavirüs Aşısı CoronaVac Hakkında Neler Biliniyor?

Sinovac: Koronavirüs aşısı CoronaVac hakkında neler biliniyor?
Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac'ın üçüncü faz testleri devam ederken Türkiye, bu şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Kasım'daki konuşmasında bu aşıların Aralık'ta sağlık çalışanlarına yapılabileceğini söyledi. Peki CoronaVac hakkında neler biliniyor?

Üretim tekniği nasıl?
Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.
Moderna ve BioNTech aşıları ise yeni bir yöntem olan mRNA tekniğiyle üretiliyor. Bu aşılar kolaylıkla yüksek sayılarda üretilebilirken CoronaVac'ın üretimi için tavuk yumurtası gerekiyor.
_115665125_4-nc.png
Aşıların duyurulan satış fiyatları ve uygulanma şekli

Eylül sonunda Euronews'a konuşan Sinovac CEO'su Yin Weidong, Mart ayına kadar birkaç yüz milyon doz aşı üretmiş olmayı hedeflediklerini söylemişti.

2.jpg
Yaptırmak mümkün mü?
Evet. Aşı henüz üçüncü faz deneylerini tamamlamamış ve onaylanmamış olsa da Çin'de para karşılığı yapılıyor.​

Yalnız yumurtada üretim hakikaten eski bir yöntem günümüzde çok kullanılmıyor artık
BioNTech'in kullandığı yöntemler daha son teknoloji , pratik ve daha pahalı yöntemler
Ama adamlar üretmiş tabi artık şimdi faz-3 sonuçlarına göre değerlendirmek gerek

Lancette'de yayınlanan faz 1 ,2 sonuçlarına göre
-Aşı ile gelişen antikor yanıtı; hastalığı geçirenlerde oluşundan daha düşük oranda tespit edilmiş (RNA aşılarında daha güçlü yanıt oluşmuştu) Ancak düşük de olsa aşının koruyucu olduğu savunulmakta. Net cevabı devam eden faz 3 çalışması verecek.

Benim düşüncem , yurtdışı aşıları ile bir süre idare edip , yerli aşının hazır olmasını bekliyorlar.

Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech, geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üretim kapasitesinin artırılması için Çinli bir şirketten 515 milyon dolarlık fon aldığını duyurdu.

inovac Biotech'in Başkanı Veydong Yin
yaptığı açıklamada, "Asya ve Latin Amerika'daki klinik denemelerde önemli bir aşamaya ulaşan Kovid-19 aşısı CoronaVac'ın geliştirilmesinde büyük ilerleme kaydettik." dedi.

Sino Biopharmaceutical'dan 515 milyon dolarlık fon aldıklarını kaydeden Veydong Yin, böylece aşının üretim kapasitesinin iki katına çıkacağını belirtti.

Sinovac'ın yıllık 300 milyon doz aşı üretmeyi planladığı ifade edildi. Şirketin, 2020'nin sonunda ikinci bir tesisin devreye girmesiyle üretim kapasitesini yıllık 600 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

Çinli ilaç şirketi Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac da 3'üncü aşama klinik denemelerine başlanan aşı adayları arasında bulunuyor.

Çin hükümeti, 22 Temmuz'da 1'inci ve 2'nci aşama denemelerde etkinliği kanıtlanan ve ciddi bir yan etkiye rastlanmayan aşı adayının acil durum kullanımına izin vermişti.

Formülünde virüsün etkisizleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşı adayı için 21 Temmuz'da Brezilya'da, 11 Ağustos'ta Endonezya'da 3'üncü aşama klinik denemelere başlanmıştı. 3'üncü aşama denemeler kapsamında 17 Eylül'de insanlar üzerinde test edilmeye başlanan Coronavac, "Türkiye'de denenen ilk Kovid-19 aşısı" oldu.

Washington Post 2 gündür bu şirketi karalamaya başladı yok rüşvetmiş falan o kadar paranın döndüğü sektörde sertifika süreci mi hızlanması için 83 bin dolar rüşvet vermişler diye haber yapıyorlar :)

Üst Alt