# Stevan Jovetić | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Stevan Jovetić

i19W34A.jpg

Doğum Tarihi: Bilmiyorum ama 24 yaşında falan

Boyu: 1.85 civarı olsa gerek

Kilo: Bilmiyorum

Milliyet: Karadağ

Mevki: Forvet

Background Info:

Manchester City'ye bu sezon transfer olan bu yetenekli kardeşimiz sakatlıklarla boğuşmuş ve bu nedenle de pek forma şansı bulamayarak beklentileri karşılayamamıştır. Bu sezon toplam 18 resmi maça çıkabilmiş olmasına rağmen, bu 18 maçta yer aldığı süre ancak 6.75 adet 90 dakikaya tekavül etmekte. Hal bu olunca da Manchester City'de çok da üzerine düşülen bi forvet olduğunu düşünmüyorum.

Biz belki uzun süre Dzeko hakkında yorum yaptık burada fakat Dzeko'nun bu sezon City'nin şampiyonluğunda oynadığı rolü göz önünde bulundurunca, City'nin kendisini üzmeyeceğini ve takımda kalmasını sağlayacağını düşünmekteyim. Financial Fair Play dolayısı ile UEFA'dan iyi bi miktar ceza alan Manchester ekibi muhakkak ki verim alamadığı oyuncularını dehleme peşindedir ve bu listede de Jovetic'in olabileceği ihtimalini ciddi şekilde değerlendirmekteyim.

Neden Jovetić?

Aradığımız tarzda bir forvet olduğu için. Ne şanssızız ki uzun süredir topu bir adet C4 imiş gibi değerlendiren ve forvet bölgesini işgal eden ilginç tipler seyretmekteyiz (Drogba'yı -kısmen de olsa- tenzihen). Adeta nefsimizi terbiye eden bu dostlarımıza artık daha fazla tahammülümüz olmadığı gibi, bahsedilen kişilerin noksanlıklarını barındıran bir oyuncuyu formamız altında görmek hepimizin hakkıdır diye düşünüyorum.

Sn. Stevan Jovetić takımımızda bulunan forvetlerin aksine topun içi hava dolu bir yuvarlak olduğunu bilen Karadağlı bir kardeşimiz. Bu nedenle top sürmekten çekinmediği gibi, önündeki top ile etkili işler icra edip rakibin aklını çelebilen bir oyuncudur. Jovetić gibi bir forvet ile ön bölgeye atılan toplar FPS oyunlardaki (COD, BF vs) gibi geri atılması gereken el bombaları gibi defansımıza kadar gelmeyecek, sahanın o kısmında meşin yuvarlağı rakip filelerle buluşturmamız adına birçok olanak sağlayacaktır.

24 yaşında olması nedeniyle oldukça cazip bir transfer hedefi olarak gördüğüm, gelişime açık olan arkadaşımız, top sürme özelliğinin yanı sıra oldukça hızlı bir forvettir ayrıca. Bu özelliği ile rakip defanslara korku dolu anlar yaşatma potansiyelini içinde barındırmaktadır. Ayrıca kuvvetli fiziği ve boy avantajı ile de hava toplarında da etkisini hissettirip, bize bol gollü maçlar izletebilecek bir dostumuz.

Transferin Olabilitesi:

Pek realistik bir hedef olmadığının ben de farkındayım fakat artık nokta atışı yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İstersek City'den koparmamız sıkıntı çıkarmaz bana kalırsa fakat Jovetić gibi bir oyuncunun transfer için uygun olduğunu öğrenen kulüpler biraz zorlayabilir. Tabi ki bonservis bedeli de önemli bi detay, City 27m€ civarına aldı yanılmıyorsam ve çok para kaybetmek istemezler muhakkak ki... En az bi 20-25m€ isteyebilirler artık bu kısmı ile taksit uzmanı Sn. Tulun ve arkadaşları ilgilenmeli. Yahut satın alma opsiyonlu kiralayabilir, Felipe Melo transferinde olduğu gibi City yöneticilerini oyuncuyu bize kiraladıklarına pişman ederek cüzi sayılacak bir miktar karşılığında kendi oyuncumuz yapabiliriz.

Video:

YouTube'da mevcut.​

Bunu alirsak daha baska transfere para kalmaz cok net..

Sonra 'bizimkiler' baslar defans, kanat oyuncusu yok diye. :saturn:

Not: cok yetenekli ama muzmim sakat.

Kiralik olur ama istedigimiz oyunculari alamadiktan sonra, yani kiralama formulu son tercih olmali Galatasaray bir kulub icin, eger istedigimiz santraforlar listesinden satin oyuncu alamiyorsak, ozaman bence kiralayabiliriz..

Opsiyonlu kiralariz. 1.5-2 kiralama bedeli, 15-20m€ opsiyon. İngiltere'de vergi %50'ye yakın, City'nin kasadan baya para çıkıyor yani maaşlar için, UEFA bi kez daha bunların enseye çökmesin diye kiralamaya sıcak bakabilirler.

Tabi ki öncelik kaliteli santrforlarda olmalı ama gidip dandik bi adama 5-15 vermekten iyidir.

Kiralamanın şöyle de bir avantajı var ki bizim takıma gelip başarılı olan oyuncular kalmayı istiyorlar genelde. Hem seviliyorlar, hem iyi kazanıyorlar.

Melo mesela.

--------------Jovetic

-----Bruma-Sneijder-Olcan

-----------Melo-Selçuk

-Telles-Semih-Koray-Çamdal

--------------Muslera

+2'ye bir adet sağ bek/kanat, bir adet de yabancı stoper uygun olur.

Ayrıca iyi bi Türk kaleci de alalım yedeğe, Muslera otursun arada bi. Töre'yi de alalım.

Jovetic: 25

Olcan: 5

Çamdal: 3

Yedek bek/kanat: 7 diyelim

Stoper: 7 diyelim ona da

Kaleci: 3 diyelim bari

Töre: 7 miydi?

= 57 milyon Euro. Çok fazla sayılmaz gidecekleri de düşünürsek.

Çok iyi oyuncu ama City kiralık vermek istemez Jovetic'i. 15'e kapatırız ama o riske değer mi? Bilmiyorum. Bu sezon sakatlıklardan dolayı epey geriledi açıkçası.

Jovetevic daha bu sezon 26 milyon euroya transfer oldu..bizim kac verecegimizi düsünüyorsun :)?

20 :asd2: Vermeyiz tabi de taksit profesörlerimiz vs var. :asd2:

Melo da 26'ya falan transfer olmuştu, yazımın son kısmındaki gibi bişey yapabiliriz:

"Yahut satın alma opsiyonlu kiralayabilir, Felipe Melo transferinde olduğu gibi City yöneticilerini oyuncuyu bize kiraladıklarına pişman ederek cüzi sayılacak bir miktar karşılığında kendi oyuncumuz yapabiliriz."

Valla bu finansal fair play olayı olmasa ucuza kapatırdık ama adamlarda para kazanıp alım-satımı dengelemek isteyeceklerdir. Bizimkilerde risk almaz bence. Çok zor. Hem İtalya'dan talipleri var diye haberler çıkıyordu.

Üst Alt