Tahmin Yarışması Görüş ve Öneriler Konusu | YENİ STATÜ | - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tahmin Yarışması Görüş ve Öneriler Konusu | YENİ STATÜ |

Cevap: Tahmin Yarışması Görüş ve Öneriler Konusu | YENİ STATÜ |

10.Hafta Puan Durumu

frng7.png

İlk dört sıra en az yiyenlerden oluşuyor sene sonundaki tabloda da muhtemelen bu tarz bir görüntü oluşacak. :)

İlk dört sıra en az yiyenlerden oluşuyor sene sonundaki tabloda da muhtemelen bu tarz bir görüntü oluşacak. :)

Burda 18 kişiden 14.yüm ama genelde 124 kişiden 5.yim. Hep bana karşı oynarken millet en iyi skorlarını yapıyo :D Bu arada hadi tahminlerini yap artık, millet seni bekliyor :asd:

Burda 18 kişiden 14.yüm ama genelde 124 kişiden 5.yim. Hep bana karşı oynarken millet en iyi skorlarını yapıyo :D Bu arada hadi tahminlerini yap artık, millet seni bekliyor :asd:

Sercan ben de genelde 2.ciyim burada 7'ye düşmüşüm. Senden sonra en fazla ben gol yemiş gözüküyorum 142 ile :)

Namık abiye yenilmişiz:(

Güçlü rakip, bileği bükülmüyor:)

Namık abiye tek mağlubiyeti yaşatan olarak gurur duyuyorum :) Varsın ilk 2ye giremeyelim.

Sonuncu olduğum için söylemiyorum, ben sonunculuğu sonuna kadar hakediyorum ama bu yarışma pek adil sonuçlar vermiyor bence. Normalde en iyi tahminleri yapanları kabaca sadece attığı gole bakarak değerlendirebilirsiniz. En çok gol atanlar sıralaması ile puan durumu sıralaması arasındaki farklar yarışmanın adaletsizliğini gösteren kriter olabilir.

Adaletsizliğin kaynağı da şu; gerçek bir futbol maçında bir takımın kazanıp kaybedişini attığı gol sayısı ile yediği gol sayısı arasındaki fark belirler (evet Einstein'ım) ama bir takımın hem attığı hem yediği gol sayısında ne kadar iyi olduğunun ve ne kadar iyi futbol oynadığının etkisi vardır. Bizim yarışmamızda ise (yukarıdaki paragrafta ipucunu verdiğim gibi) sadece attığımız gol sayısında etkimiz var, malesef yediğimiz gol sayısında etkimiz yok. Böyle olunca, Namık gibi çok iyi tahmin yapıp rakibiniz ne kadar iyi olursa olsun onu geçebileceğiniz kadar bol puan toplayıp birinci olmadıkça veya benim gibi hemen hemen her hafta çok kötü tahminler yapıp rakibiniz ne kadar kötü olursa olsun yenilip sonuncu olmadıkça, sıralamada adaletli bir yerde olma oranı düşüyor.

Örnek olarak Ömer Tuğrul Yılmazer'i ve Serkan Gürkan'ı verebilirim. Ömer Tuğrul beni affetsin (kişisel olmadığını anlıyordur zaten) ama görünen o ki pek de iyi tahminler yapmadığı halde (attığı gol sayısına bakıyorum) o haftaki rakiplerinin başarısızlığı sayesinde olması gerektiğinden oldukça üst sıralarda. Serkan ise tersi durumda.

İstatistiki olarak bu söylediklerimin dışında kalan tek bir durum var, o da "istikrar" konusu. Yine yukarıdakilerin büyük oranda arkasındayım ancak ne olursa olsun istikrar bence bu yarışmada sıralamayı belirleyecek diğer bir ek faktör. Açıklamak gerekirse; bir hafta çok yüksek puan yapıp, diğer hafta çok düşük puanlar almaktansa; olumlu bir istikrar tutturup haftalara bölündüğünde bir yüksek bir düşük örneğe göre aynı ortalamayı tutturarak her hafta genel ortalamanın biraz üstünde denk puanlar almak daha avantajlı. Eğer istikrarınız olumsuzsa bu sefer de istikrar sizin aleyhinize çalışıyor. Olumlu istikrara örnek; bir hafta 6 bir hafta 26 puan almaktansa, o iki haftada 16'şar puan almak (iki haftalık ortalamanız aynı olduğu halde) daha avantajlı, çünkü bileceğiniz gibi ilkinde çok çok büyük ihtimalle bir galibiyet bir mağlubiyet, ikincisinde çok çok olmasa da büyük ihtimalle iki galibiyet alacaksınız. Olumsuz istikrar da benzer ama tersine bir etki yaratabilir, bu sefer istikrar değil dalgalı tahminler kazandığınız puana olumlu etki eder. Bir hafta 3 bir hafta 11 puan alırsanız, bir galibiyet alma şansınız vardır ama iki hafta 7'şer puan alırsanız (iki haftalık ortalamanız aynı olduğu halde) iki mağlubiyet alma olasılığınız daha yüksektir. Örnek hafta sayısı artarsa bu ihtimallerin işlerlik kazanma oranı da artacaktır. Bu istikrar etkisine olumlu veya olumsuz iki şekilde bakabilirsiniz. Olumlu istikrardaki, yani arada sırada patlama yapanlara karşı her hafta ortalamanın biraz üstüne puanlar alanın desteklenmesi güzel birşey, ama çoğunlukla çok çok düşük puanlar alıp birkaç hafta nispeten yüksek puan alan birinin düzenli olarak çok düşük değil ama ortalama altı bir puanı tutturan birini geçmesi ne kadar adil, tartışılır.

Yine de bu "istikrar" etkisinin, ortalama bir oyuncunun puanlarındaki dalgalanma aralığının çok da fazla olmadığını (ki çok fazla büyük bir dalgalanmaya zaten bir haftalık maç sayısı, oyunun kuralları ve futboldaki favori kavramları da pek izin vermiyor) düşünürsek, %20'yi pek geçmediğini düşünüyorum.

Tüm bunların sonucunda, yarışmanın çok iyiler ve çok kötüler dışında, birazcık olumlu istikrara prim vermesi hariç, pek adaletli olmadığına inanıyorum. Şahin, sen ilk haftalarda yarışma hakkında görüşler sunmamızı istiyordun. Buyur sana kendimce bir analiz, umarım faydalı olur. Sana da uğraşların için bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayende her hafta küçük de olsa bir heyecan, bir eğlence yaşıyoruz :)

Herkese ilerleyen haftalarda tahminlerinde başarılar ve iyi şanslar dilerim. Ben de son sıralardan kurtulmaya çalışacağım ama açıkçası pek ümidim yok :)

Dikkat: İstikrarla ilgili paragrafta yazıyı ilk yazdıktan yarım saat sonra değişiklikler yaptım ve "olumlu/olumsuz istikrar" ayrımını belirginleştirdim. Eğer sabah sabah ben değişikliği yapmadan okuyan olduysa "aa bu değişmiş" diyebilir, kusura bakmasın.

Üst Alt