Taksim Meydanı'nda Kadına Şiddete Müdahale Eden Tek Kişi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Taksim Meydanı'nda Kadına Şiddete Müdahale Eden Tek Kişi

Üniversitede psikoloji eğitimi alan 2. sınıf öğrencileri Toprak Gümüş, Ali Eren Yıldız, Eren Aytan, Azat Kabahat ve Anıl Ersan Taksim Meydan'da iki sevgili arasında yaşanan tartışmayı ve kadına yönelik şiddetini gösteren bir sosyal deney hazırladı.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde öğrenci olan bir grup genç, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için sosyal bir deney gerçekleştirdi. Şiddete uğrayan kadına yoldan gelip geçenler sadece bakmakla yetinirken, engelli bir vatandaş akülü arabasıyla olaya müdahale etti.

Taksim Meydanı'nda deneyi gerçekleştiren öğrenciler "iki sevgili arasında telefon nedeniyle yaşanan kavgayı" canlandırdı.

Kimse müdahale etmedi, bazı vatandaşlar ise sadece izlemekle yetindi. Taner Yılmaz akülü sandalyesini şiddet gösteren erkeğin üzerine doğru sürdü.

Haberler sur Twitter : "Helal olsun sana ������������������ Universite oğrencileri Taksim'de kadına şiddete dikkat cekmek icin sosyal deney yaptı. Rol icabı meydanda kız arkadaşını doven gence kimse mudahale etmezken engelli bir vatandaş,şiddet goren kadına yardım etti.… https://t.co/U9X0YWRkqc"

Engelli bir vatandasimizin olaya müdahele etme cesaretini göstermis tek kisinin olmasi ne kadar üzücü bir durum.

Helal olsun koca yürekli adama.

lONopE.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi de böyle sosyal deney mi olur. Vursun kızın ağzına iki tane bak ne oluyor. Her tartışan çiftin arasına mı girecek insanlar. Şiddet varmış gibi çekilmemiş.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok eskiden bir kere böyle bi olay bizim başımızdan geçmişti İzmir’de. O gün kavgayı önlemek için olaya müdahil olduğumuzda kızdan fırça yemiştik resmen.O gün bugundür bir daha karışmam kimseye

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Açık söylüyorum ben asla müdahale etmem. Aralarında ne geçtiğini bilmiyorsun, bir laf etsen başına neler geleceğini bilmiyorsun. Olur da kadını dövmeye falan kalkar o zaman başka ama tartışma yüzünden "neden müdahale eden yok" diye suçlamayı yanlış buluyorum.

Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil.

Almanya'da, daha öğrenci iken bir proje çerçevesinde sınıf olarak daha fena bir şey yaptık.

İçimizden biri boş bir bebek arabasının içine bir kaç kez tekme ve yumruk attı, biz de insanların tepkisini görüntüleyip müdahele etmeyenler ile nedenleri hakkında röportaj yaptık. Bir sürü insanın içinden sadece iki kişi müdahele etti.

Hatta bu fikrin sahibi biz de değildik, Jackass diye bir program var idi, onlar da daha önce benzer bir şey yapmışlar.

Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil.

Almanya'da, daha öğrenci iken bir proje çerçevesinde sınıf olarak daha fena bir şey yaptık.

İçimizden biri boş bir bebek arabasının içine bir kaç kez tekme ve yumruk attı, biz de insanların tepkisini görüntüleyip müdahele etmeyenler ile nedenleri hakkında röportaj yaptık. Bir sürü insanın içinden sadece iki kişi müdahele etti.

Hatta bu fikrin sahibi biz de değildik, Jackass diye bir program var idi, onlar da daha önce benzer bir şey yapmışlar.

o başka. orda masum bir bebek var. aynı şey değil. ona kimsenin Türkiyede kayıtsız kalacağını zannetmiyorum

o başka. orda masum bir bebek var. aynı şey değil. ona kimsenin Türkiyede kayıtsız kalacağını zannetmiyorum
Bilmiyorum, muhtemelen öyle olur ama anlatmak istediğim durum sadece bizim ülkemizde böyle değil. Jackass dediğim program Amerika'da çekiliyor idi ve orada da sonuç pek farklı değil idi. Üstelik dediğin gibi söz konusu bebek olmasına rağmen.

Son düzenleme:
Kadına şiddete karşı daha duyarlı ve daha şüpheci olmak lazım geçenki cinayet videosunda adamın bir anda bıçak çekeceğin kimse tahmin etmiyordu orda da dayak yoktu

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Hayri'ye katılıyorum, videoda görüldüğü kadarıyla ortada şiddet namına bir şey yok. Benzer görüntülere pek çok defa bende sebep olmuşumdur ''ya tamam gel'' gibilerinden kolundan tutmadınız mı hiç eşinizin veya kız arkadaşınızın ? Yani demek istediğim normal tartışmaya müdahale etmek mantıklı bir şey değil, adam sana dönüp sana ne oluyor deyip zumzuğu yapıştırsa hakkıdır yani bir şey diyemem açıkçası :D

Kadına şiddet meselesini çok sığ ele alıyoruz bence, belirli aralıklarla bazı vakalar ülke çapında ilgi çekiyor herkes büyük(!) tepki gösteriyor, küfrediyor falan sonra yine fısss. Bence şiddetin, kadını-hayvanı-çocuğu-yaşlısı vesairesi olmaz. Şiddet şiddettir, şiddet ise ama öyle ama böyle bir şekilde kutsanıyor. Sadece bize özgü bir şey değil hemen hemen her yerde bu böyle. Sorgulanması gereken çok şey var, kadına veya genel anlamda şiddet bir sonuç sebep değil. Sebepleri yok etmeden direkt sonucu değiştirmeye çalışyoruz haliyle ortaya saçma sapan bir şey çıkıyor, göle maya çalmak gibi bir şey.

Son düzenleme:
Üst Alt