Tarihi Mars Yolculuğu Haftaya Başlıyor | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tarihi Mars Yolculuğu Haftaya Başlıyor

exomars-m.jpg

xoMars adı verilen görevde iki büyük uzay ajansı bir araya geldi ve haftaya Mars yolculuğu başlıyor. Eğer görev başarılı olursa, NASA'nın ünvanı da elinden alınacak.

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı, önümüzdeki hafta ortak olarak bir Mars görevine çıkacaklar ve gerçekleşmesi hâlinde de tarih yazacaklar. Eğer her şey yolunda giderse, NASA 'Kızıl Gezegen'e tek sonda indiren kurum ünvanını da kaybetmiş olacak.

Kod adı ExoMars Görev: Mars'ı keşfetmek

ExoMars adı verilen astrobiyoloji görevi, Mars'taki jeolojik ve biyolojik aktiviteleri keşfetme amacı taşıyor ve görev 19 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşecek. Yörüngeye varıldığında, görevin iki bileşeni olan Trace Gas Orbiter ve Schiaparelli ayrı yönlere ayrılacaklar.

Trace Gas Orbiter, daha alçak mesafede duracak ve Mars atmosferini tarayarak metan, su buharı ve diğer gazlara bakacak. Bu sırada Schiaparelli de tek parça hâlinde gezegenin yüzeyine inmeye çalışacak.

Mars yüzeyine inmek oldukça zorlu bir işlem kabul ediliyor ve bugüne kadar ne Avrupa Uzay Ajansı, ne de Ruslar bu konuda tam başarı sağlayamadı. 1960'lı ve 70'li yıllarda Sovyetler Birliği Kızıl Gezegen'e bir yığın sonda yollasa da, hepsi yere çakıldı ve çarpışmadan kısa süre sonra da yok oldular.

Schiaparelli’s descent to Mars - YouTube

2003 yılında Avrupa Uzay Ajansı'na ait Beagle 2 aracı yüzeye inmeyi başardı fakat solar panelleri açılmayınca, Dünya ile olan bağlantı kesildi. Yine 2011 yılında Ruslar bir uzay sondası yollayarak Mars'ın ayı olan Phobos'u keşfi denediler fakat o da başarısız oldu ve Dünya yörüngesini geçemeyerek, geri düştü ve atmosferde yandı.

ExoMars çift aşamadan oluşuyor

Bir diğer deyişle açıklarsak, ExoMars'ın bu yolculuğunda biraz yükü ve kanıtlayacak çokça işi olacak. 16 Ekim tarihinde Schiaparelli ve TGO birbirlerinden ayrılacaklar, ardından üç gün sonra da araç Mars atmosferine giriş yapacak. Bu durumda açının kesinlikle kusursuz olması gerekiyor. Aksi takdirde sondaların çok ısınıp yanması veya uzaya geri düşmesi ihtimali var.

İşlerin yolunda gitmesi hâlinde Schiaparelli üç setli hidrazin iticileriyle desteklenen bir frenleme paraşütü açacak ve yüzeye inerek Mars hakkında veri toplamaya çalışacak.

Tüm yaşanacaklar önceden programlandı ve bu durumda Schiaparelli'nin sadece tek bir deneme şansı var. Yani işlemleri tekrar yapmak mümkün değil. Görevin başarısız olması hâlinde mühendisler tabii ki yeniden çalışmalara başlayacak ve hatalara bakacaklar.

Her ne olursa olsun, bu tarihi görevi izlemesi uzay tutkunlarına büyük haz verecektir çünkü NASA'dan sonra ilk defa Mars'ın yüzeyine inilmesi söz konusu.
Kaynak
Tarihi Mars yolculuğu haftaya başlıyor - Fizikist

Yukarida yazilan onca basarisizligi okuyunca , 1969 da yani 47 sene once hem de insanli olarak aya gidildigine inanmak insana zor geliyor . Ayrica herseyini kesfettiler mi ki 47 sene boyunca bu kadar gelisen teknolojiye ragmen tekrar gidilmedi ?

Yukarida yazilan onca basarisizligi okuyunca , 1969 da yani 47 sene once hem de insanli olarak aya gidildigine inanmak insana zor geliyor . Ayrica herseyini kesfettiler mi ki 47 sene boyunca bu kadar gelisen teknolojiye ragmen tekrar gidilmedi ?

gerek yoktu da ondan.

ayın atmosferi yok gelen radyasyon ışıklarını ememiyor.sürekli göktaşı bombardımanı altında.kullanabileceğimiz yeterli maden yok ayın içinde.

Aya sadece Neil Armstrong ve ekibi ayak basmadı ki? Apollo projesi kapsamında yıllarca farklı ekipler git gel yaptı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu saatten sonra zaten Ay'a gitmek boşa ekonomik külfettir. Bunun yerine daha farklı gezegenlere daha gelişmiş teknikler uygulanarak yolculuklar başlatmak için gerekli kaynak(lar) ayrılmalıdır. Şu sıralar Mars için çeşitli projeler gündemde ama geri dönüşlü yolculuklar için bence en az 50 yıl gerekiyor.

Aya sadece Neil Armstrong ve ekibi ayak basmadı ki? Apollo projesi kapsamında yıllarca farklı ekipler git gel yaptı.

Benim asıl merak ettiğim aya nasıl gittikleri değil Aydan nasıl geri döndükleri. Dünyadan Aya gitmek nispeten daha kolaydır diye düşünüyorum. Tonlarca yakıt yüklüyorlar bu yakıtında tamamına yakını Atmosferi geçmek için harcanıyor zaten. Seneler önce Dünyaya geri dönmeyi sağlayabilecek bir teknoloji varmıydı?

Son düzenleme:
Benim asıl merak ettiğim aya nasıl gittikleri değil Aydan nasıl geri döndükleri. Dünyadan Aya gitmek nispeten daha kolaydır diye düşünüyorum. Tonlarca yakıt yüklüyorlar bu yakıtında tamamına yakını Atmosferi geçmek için harcanıyor zaten. Seneler önce Dünyaya geri dönmeyi sağlayabilecek bir teknoloji varmıydı?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/Ap17-ascent.ogg

Vardı tabi ki. Dünya'nın yörüngesinde sabitlenen uzay istasyonuna dönebilecekleri bir kapsülle aya iniş yapıldı, daha sonra bu kapsül ayın yer çekimini kıracak kadar ivmelenmesi sağlanarak istasyona vardı. Kapsülü ivmelendirmek için -Dünya'daki kadar- çok fazla enerji gereksinimine ihtiyaç yok, yeterli derecede uygulamak yeterli momentum kazanmak için.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/Ap17-ascent.ogg

Vardı tabi ki. Dünya'nın yörüngesinde sabitlenen uzay istasyonuna dönebilecekleri bir kapsülle aya iniş yapıldı, daha sonra bu kapsül ayın yer çekimini kıracak kadar ivmelenmesi sağlanarak istasyona vardı. Kapsülü ivmelendirmek için -Dünya'daki kadar- çok fazla enerji gereksinimine ihtiyaç yok, yeterli derecede uygulamak yeterli momentum kazanmak için.

Uzay istasyonu sabit değil rdaş

Sürekli düşüyor 6 ayda bir sonda gönderip itiyorlar.Bir sene pass geçilse yüzeye çakılır

Uzay istasyonu sabit değil rdaş

Sürekli düşüyor 6 ayda bir sonda gönderip itiyorlar.Bir sene pass geçilse yüzeye çakılır

Bildiğimiz uzay istasyonundan bahsetmiyorum, uzay mekiği diye düzelteyim o kısmı daha anlaşılır olması için. Tabi yine de değişen bir şey olmayacak Dünya'nın yer çekimine karşı durabilmek için gerekli olan hızı hesap ederek yörüngede konumlandırmak gerekiyor, hız sürtünmeden ötürü düşse bile bunlar basit hesaplarla çözülecek şeyler. Eminin apollo projesinde de gerekli hesaplar yapılmıştır.

Yani aya hic ayak basilmamis oldugunun iddiasi sacma bir teoriden ibaret

Daha önce Çin'in gönderdiği keşif araçları bile Apollo projesinin gerçek olduğunu doğruladı. Ben bunun yalan olduğuna ihtimal bile vermiyorum. Bu proje belki zamanında siyasal bir anlam kazanıyordu ama şimdi tüm insanlığın sahiplenmesi gereken bir proje olduğunu düşünüyorum.

Üst Alt