TFF ve Kulüpler Birliği, Yeni Yabancı Kuralı Hakkında Görüştü - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TFF ve Kulüpler Birliği, Yeni Yabancı Kuralı Hakkında Görüştü

Daha milli takima 11 tane kaliteli oyuncu say desek kimse sayamiyor cunku bugunku ideal 11 dedigimiz takim bir kac oyuncu haric vasat oyunculardan kurulu. Serbest kalmanin arkasindaki plani tam olarak anlayamamissin sen.

Oradaki amac su: serbest biraktin mi zaten her takim zorunlu bir X Turk oyuncusu oynatma belasindan kurtuluyor. Turk oyuncu iyise zaten oynar kimse iyi bir Turk oyuncusunu yedek birakmaz bosuna. Boylece rekabet ortami olusuyor ve Turk oyuncu: 'benim yerim garanti benim oynadigim pozisyonda benden iyisi yok' demez ve kendini salmaz. Serbest kaldigi doneme bakalim, kac tane oyuncu gitmis Avrupa'ya bir de tekrar son doneme bakip karsilastirinca aradaki fark daha da goze batiyor.

Alt yapidan nasil iyi oyuncu gelir? Alt yapi akademi zorunlulugu ve egitmenleri getirme sarti konulur. Alt yapiya yatirim yapan kulupler verginin bir kismini Maliye'den geri alir. Daha fazla alt yapi oyuncu yetistirip ve oynatan kuluplere vergi konusunda tesvik plani ortaya koyarsin. Yabanciyi daha fazla oynatan kuluplere ekstra vergi odettirirsin. Kuluplerin mali tablolari ortada. Avrupa'ya gittiginde sen elin Ispanyol veya Ingiliz takimina karsi esit sartlarda mucadele edersin, onlar 11 yabanci oynatabildigi yerde biz neden en fazla 8 oynatiyoruz? Bunun ulke puanina bir faydasi olmayacagi kesin.

Serbest kalmayı kötülemedim ben; o da bir opsiyondur. Lakin kulüpleri altyapıya yatırım yapmayı zorlamak da bir alternatif çünkü bu kulüpleri altyapıya gereken yatırımlari yapmayı zorlayıp daha çok iyi topçu çıkartmasını sağlar. Sonuç olarak herkes kaliteli topçu oynatmak ister ve bu sefer - ve bu çok önemli - başka kulüplerden yerli topçu alamazlar

Vergiyle kulüpleri altyapıya yatırım yapmayı zorlayamazsin, zaten kim bilir ne tür vergi kaçakçılığı dönüyor. Şahsen daha radikal ve zorlayıcı yöntemler uygulanmalı.

Son düzenleme:
Serbest kalmayı kötülemedim ben; o da bir opsiyondur. Lakin kulüpleri altyapıya yatırım yapmayı zorlamak da bir alternatif çünkü bu kulüpleri altyapıya gereken yatırımlari yapmayı zorlar. Çünkü sonuç olarak herkes kaliteli topçu oynatmak ister ve bu sefer - ve bu çok önemli - başka kulüplerden yerli topçu alamazlar

Vergiyle kulüpleri altyapıya yatırım yapmayı zorlayamazsin, zaten kim bilir ne tür vergi kaçakçılığı dönüyor. Şahsen daha radikal ve zorlayıcı yöntemler uygulanmalı.
Suan yapilmasi istenenlerden biri de bu haberlere bakarsak. Ve gayet de mantikli olur, 25% vergi odeseler sen bunun tamamina yakin kismini gere alabildin mi bu cok para ediyor yil bazina vurunca. Suan detaylari bilmiyorum ama yakinda ortaya cikar, Twitter'da birileri bu konu hakkinda bir calisma yapmisti. Tabi bunun denetlenmesi de lazim onu da dusunecek kadar akil edecek bir plan ortaya koymalari lazim.

Suan yapilmasi istenenlerden biri de bu haberlere bakarsak. Ve gayet de mantikli olur, 25% vergi odeseler sen bunun tamamina yakin kismini gere alabildin mi bu cok para ediyor yil bazina vurunca. Suan detaylari bilmiyorum ama yakinda ortaya cikar, Twitter'da birileri bu konu hakkinda bir calisma yapmisti. Tabi bunun denetlenmesi de lazim onu da dusunecek kadar akil edecek bir plan ortaya koymalari lazim.
Akıl akil,gel g.tume takil derdi dedem

Yabancı 11+5 olmalı eskisi gibi. Buna ek olarak +3 U-21 milli kontenjanı devam etmeli. Yerli oynatanlara teşvik vereceklerse itirazım yok. Hatta milli takıma yerli verenlere ekstra teşvik bile düşünülebilir. TFF bütçesine bağlı. Yabancı oynatanlardan para alıp dağıtma fikrine karşıyım.

Passolig 2023 seçimlerine kadar kalkmaz onu geçin. Kalkarsa çok şaşırırım. Giderayak kaldırırlarsa tebrik ederim. Zaten kalkacak ama 2023 seçimlerinden sonra. Talan düzeni ve polis devleti faaliyetleri için uydurulmuş dangalakça bir şey.

Altyapı için tesis şartları getirilsin ve denetlenilsin isterim. Bir de bu işe yatırım yapmak isteyenin önünde durmasınlar başka ihsan istemez. Yani bizim bir B takımımız olmalı, belki bir de C takımımız olmalı. Fakat öyle sadece transfer dönemlerinde oyuncu alıp verebildiğimiz değil, sezon içinde oyuncu alıp verebildiğimiz, İspanyol/Portekiz tipi B takımı şart. İzin versinler yapalım çocuklarımıza yazık oluyor Rezerv Lig de kapatıldı korkaklar yüzünden. Burada önemli olan tesisleşme ve bütçe arttırma kadar doğru hocaları, diyetisyenleri, psikologları vs. bulmakta. Ülkede ciddi bir insan kaynağı sıkıntısı var. Bunların yetiştirilmesine dair TFF girişimleri olmalı ve maaşları da sübvanse edilmeli. Ben gençlerde de bu alanlarda çalışmaya dair ciddi ilgi göreceğimize inanıyorum. Özellikle antrenör yetiştirme konusunda yapacak çok işimiz var.

Vergilerin kaldırılması çok iyi olur bizim için. Avrupa devleriyle rekabeti kolaylaştırır, yüksek maaşlarla oyunculara çekici gelebiliriz. Böyle fakir bir ülkede bunu yapacak lüksümüz var mı, işte onu bilmiyorum. Aslında Portekiz'deki gibi oyuncu yetiştirip satarak ülkeye milyarlarca euro döviz sokan bir yapı düşünülecekse vergiler bunun yanında devede kulak kalır ama maalesef öyle bir durum yok. O yüzden vergilerin devamını anlayışla karşılarım.

Yarı-otomatik VAR derhal gelmeli fiyatı neyse ne. Devre arası gelmeli ama kesin para vermek istemezler o yüzden bari yazın gelsin. Bu konuda taviz vermeyelim elle çekilen çizgilerle mağdur edildik edilebiliriz. Birkaç milyon euro dediğin nedir bu futbol ekonomisinde. Hakem sınavı geri dönecek deniyor, yeni hakemler yetişmeli ve bunlara şans tanınmalı. En azından kötü çıkarlarsa art niyet aramayız. Hakemlerin çeteleştiği çok belli bu konuda kamuoyunu yeni yüzler rahatlatabilir. DK'da yürürlüğe giren gerektiği kadar uzatma verme kuralının ise adil uygulanması lazım. Bu karar ligimizi kurtarabilir doğru uygulanırsa. Şöyle 25 dakika uzatma falan görelim de gülelim Çağdaş Atan'a, Erol Bulut'a. Bu herifler yerde yatmayı taktik sanıyor.

Bu toplantı sonrası Ali Palabıyık'ın hakemliğe dönmesi rezaleti umarım sahaya yansımaz. Kulübümüz lobicilik faaliyetlerinde eksik kalmıyordur umarım. Son olarak Fener'in sözde yıldızları hakkında ileri geri konuşmaya devam etmesi konusunda bir karar alınmalı. TFF karara zorlanmalı. Böyle giderse kabul edilmiş algısı oluşacak iyiyse. Gerekirse TFF kabul etsin sonra zaten geri aldırırız hukuksuz olacağı için.

Üst Alt