The Creator (29 Eylül 2023) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

The Creator (29 Eylül 2023)

‘Godzilla’ ve ‘Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi’ gibi filmleriyle tanınan yönetmen Gareth Edwards, yedi yıl aradan sonra bilim-kurgu filmi ‘The Creator’ ile geri dönüyor.

Başrollerini John David Washington ve Gemma Chan’ın paylaştığı film, gelecekte insan türü ile yapay zeka güçleri arasındaki bir savaşı konu alıyor.

Joshua eski bir özel kuvvetler ajanıdır ve eşinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolması onu daha da sertleştirmiştir.

Joshua, kısa süre sonra savaşı ve insanlığı sona erdirme gücüne sahip bir silah geliştiren yapay zekanın yakalanması zor mimarı ‘Yaratıcı’nın peşine düşüp onu öldürmesi için görevlendirilir.

Seçkin ajanlardan oluşan ekibiyle birlikte düşman hatlarını aşıp yapay zeka tarafından işgal edilen bölgenin karanlık kalbine doğru bir yolculuk yapar. Ancak yok etmesi talimatını aldığı, dünyanın sonunu getiren silahın, küçük bir çocuk kılığına girmiş bir yapay zeka olduğunu keşfettiğinde işinin kolay olmadığını anlar.

İlk fragmanı yayınlanan film, 29 Eylül’de beyazperdede izleyiciyle buluşacak.

basliginin acilmasi nokta atisi olmus .

bayagidir bekledigim bir film....
hem hikayesi ,hem konsepti dolayi zaten cok begendigim turlerin bi nevi sentezi gibi... sci-fictions & post-apocalyptic & actions vs.
hikaye

*teknik yonu baglaminda ozellikle proje de yer alan *2 yetenek - benim adima bu filmi izlemek icin yeterli bir done olmustu.(asagida belirtecegim).

fragmana bayildim. cok iyi gorunuyor.
fragmanin muzik *secimini bir yerden hatirliyorum ,yanils duymadiysam. <-> aerosmith'in ultimate hits albumunde dinlemistim.

ustte belirttigim teknik yonu konusunda bahsini ettigim isimler;
projedeki yonetmen *gareth edwards 'in
( sci vs turev filmlerde pek cokca alisik olmadigimiz ,*duygusal dokunusu, ek anlamda begendigim yonu oluyor ). <-
*yeni godzilla(2014) bu baglamda(duygusal) dokunusu net gorulen bir yonetmenlik kendisi ozelinde. yonetmenin ilk izledigim filmi 2010 yapimli ; monsters filmini turden bagimsiz, yonetmen dolayli onerebilirim. < kendisinin *film gecmisi fazla olmasa da, ozellikle son imza attigi 3 eser ; monsters , godzilla, rouge one - filmlerinde kanimca kendisinin dokunusu bi nevi pozitif anlamda ekstra tat olarak beklenenin uzerine cikarmis. dogal olarak da ,the creator filminde kendisine gidilmesini mantikli ve olumlu buldum.

rouge one filminde birlikte calistigi *greig fraser'i de ekibe katmasi,,
ek olarak potansiyelli oren soffer katilimi,,,
birde oyuncu cast noktasina son degisiklikle(iyi de oldu) yine birlikte godzilla filminde calistigi- japon efsanesi *ken watanabe 'yi kadroya dahil etmesi -dolayisiyla , filmin yapim asamasinda matematiginin ince dokunuslarla istenilen seviye de olacagina guvenimi kazanmisti.
son radde de : * eklenen fragman dan da bu hazzi aldim, filme olan heyecanim bir kat daha artti. . .
bekledigim kalite de bir *tanitim olmus.

arti parantez :

hikaye - terminator, ai, ex machina ve bir kac gecmis film den esintiler animsatsa da, kanimca tur olarak ;
eski ile yeni (klasik ve modern) 'nin kimi kult orneklerin den ilham alan ve sentezleyen bir catisi oldugunu dusunuyorum. bana cagristiran yon ; terminator disinda, a space odyssey , ve son yapilan dune versiyonunu gibi eserlerin bi nevi olasi sentezi....

kaliteli ,anlatmak istedigi konuyu saglam matematikle , zengin gorsel *sinematografik tarziyla bi nevi ziyafet esliginde izlettirecek bir eser olacagini tahmin ediyorum....

ustte aralarda degindigim ,
*sinematograf tarafinda - favorilerim arasinda olan cok onemli yetenek: *greig fraser'e bu filmde , kendisine oren soffer eslik edecek.
*greig'in son muhtesem dokunusu hangi eser derseniz, <dune filmi diyebilirim kendi adima. tarzi cok cok iyi bir ust duzey yetenek.

velhasil, ustte belirttigim genel noktalar dolayli -film, bir cok yonden buyuk beklenti sinifinda benim adima...

iyi seyirler diliyorum.

Bu herifi (John David Washington) bir yerden taniyorum diyecektim ve buldum, Netflix'teki Ballers serisinde oynuyor kendisi Dwayne Johnson ile beraber.

Az kalmis filmin cikmasina.

Üst Alt