The Trolley Problem (Vagon Problemi) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

The Trolley Problem (Vagon Problemi)

Senle tartışınca hep konu islam tü kaka ya geliyor o yüzden ben yokum.

le_dit : kesin şişkoyu müslümanlar itiyor.

Son düzenleme:
Senle tartışınca hep konu islam tü kaka ya geliyor o yüzden ben yokum.

le_dit : kesin şişkoyu müslümanlar itiyor.

wait-what.gif

sen duzelt dostum.
Yol almakta olan bir vagon vardır. Ve vagonun yolunun üzerinde çalışmakta olan 5 işçi vardır. Siz vagonun bu işçileri öldüreceğini fark ediyorsunuz ve hemen yanı başınızda yolu değiştirebilmenizi sağlayan imkan vardır. Ama vagonun yolunu değiştirdiğinizde gideceği yolda da bir işçi vardır. Bu durumda ne yaparsınız? Treni devam ettirip 5 işçiyi ölüme mi terk edersiniz yoksa yolu değiştirip 1 işçiyi mi ölüme terk edersiniz?
Bu duruma evet değiştiririm denirse senin söylediğin soru sorulur.

Son düzenleme:
İlk case için makasın yönünü çevirip 4 kişiyi kurtarırım ama ikinci casede adamı atamam aşağı.
Aslında 2 durumda aynı mantık ama benim için yöntem önemli sanırım.

Yol almakta olan bir vagon vardır. Ve vagonun yolunun üzerinde çalışmakta olan 5 işçi vardır. Siz vagonun bu işçileri öldüreceğini fark ediyorsunuz ve hemen yanı başınızda yolu değiştirebilmenizi sağlayan imkan vardır. Ama vagonun yolunu değiştirdiğinizde gideceği yolda da bir işçi vardır. Bu durumda ne yaparsınız? Treni devam ettirip 5 işçiyi ölüme mi terk edersiniz yoksa yolu değiştirip 1 işçiyi mi ölüme terk edersiniz?
Bu duruma evet değiştiririm denirse senin söylediğin soru sorulur.

bunu ben ilk mesaja koysam tembel forum ahali konuyu okumadan gidecekti. comprende?

Hanginizin sorduğuna cevap verecek millet simdi onuda söyleyin,keza şişko bir adamın treni durdurma konusu beni pek açmadı

O şişko yerine tarık , umut, olcan'dan birini koysunlar trenin önünde hiç kimse olmasa da atardım aşağı, kıçına tekme..

Hangi perspektifden baktigina bagli. Yararcilik tarafdan bakarsak evet o sisko adami itmek dogrudur, cunku diger tarafda 5 tane adam var kurtaracagan. Ayrica o sisko adam butun topluma zararlidir, cunku sisman adamin hastaliga kapilmasi daha kolaydir, ve hastanelere verdigimiz vergi paralar onun tedavasine girer. O yuzden yararcilik bir bakisdan adami itmek dogrudur.
Baska bir normatif teoriden bakarsak dogru degildir. Cunku herkesin kendi ozeli vardir, sen mesela gidip benim ''freezone''a giremezsin. The Trolley problemi unutalim bir an icin. Soyle dusunelim, bir tane hasta var, ama herseyi yerinde gayet saglikli bir insan. Diger tarafta 5 tane hasta var, birisinin böbregi eksik, birisinin gözü eksik etc. Simdi doktorlar gidip o saglikli insanin böbregini gözünü almak ve diger hastalara takmak ne kadar dogru bisey?

Üst Alt