Toni Kroos: "Mesut Özil'e Almanya'da kesinlikle ırkçılık yapılmadı" - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Toni Kroos: "Mesut Özil'e Almanya'da kesinlikle ırkçılık yapılmadı"

Alman olduğu dönemlerde Mesut'un oradaki ırkçılıktan hiç şikayeti olmuş muydu?

Olmuş heralde

Euro 2012de twitterde ona ırkçı yorumlar yazmışlar, o da babasıyla şikayet etmiş

Olmuş heralde

Euro 2012de twitterde ona ırkçı yorumlar yazmışlar, o da babasıyla şikayet etmiş

Twitterda değil, genel tepki benim kastım. Sosyal medyayı baz alırsak dünyada ırkçılık yapılmayan kimseyi bulamayız.

Bale'a bile maymun diyorlar, Messi - Ronaldo'ya dahi yapıyorlar.

Benim kastım Almanya'daki halkın köken olarak Alman olmayanlara ırkçılık yaptığına dair bir ifadesi var mı? Zira sıradan bir topçuya dönüştüğünde rahatsız olduğu şey buydu.

Sonrasında da Arsenal'de forma şansı bulamama bahanesi olarak Doğu Türkistan'a verdiği destek diye haberler yaptırdı; çıkıp böyle bir şey yok da demedi bildiğim kadarıyla.

Özil karakter olarak biraz zor bir konu.

Mesut Özil bir nevi kurbani diyecem hirsiz ve ahlaksiz bir Baba´nin ancak cizdigi kariyer ile yeteneginin cok üzerinden bir Futbol Markasi haline geldi. Ancak Almanya Milli Takimi icin oynamasinda Babasinin yani sira, su an fenerbahce formasi ile show yapan, zamaninda Almanya icin oynamasi icin evin icinde bagrip cagirmis agabeyinin de payi büyük. Zaten kitabinda yaziyor, Annesi, Dayisi, ve Kiz kardesi Türkiye icin oynamasini istemis.

Zamaninda burada da elestirmisimdir belki Mesut gibi bir cok futbolcunun Alman Milli marsini söylememesini. Milli Takimda, kendini o Milliyete ait hissetmeyeninin oynamasinin yanlis oldugunu.

Mesut ve bir grup Alman futbolcu hic bir zaman Milli Marsi okumadi. Boateng galiba tepkilerden sonra okumaya baslamisti. Mesut ise zamaninda buna ragmen hic okumadi, ve bir Milli Marsi okumamak siyasi bir harekettir herzaman.

Zamaninda Özil´e ve bir cok oyuncuya irkcilik da yapildi zamaninda. Ama irkcilik ayri bir konu. Mesut´a bu son yapilanin organize halde irkcilik ile alakasi yoktu. Sosyal medyada irkcilik yapilmistir elbet konunun üzerine.

Ancak Almanya´da Medya Erdogan ile Mesut Özil resmini cok büyüttü. Ve birden cok büyük baski olustu Milli takimin üzerinde, sonra da olaganüstü basarisiz olunup fatura Özil´e kesildi. Yani mesele Erdogan ile fotororaf cekilmesiydi, zannedersin ki iki tane düsman Ülke. Sanki sarmas dolas Merkel ile Erdogan´in nerdeyse romantik binbirtane fotorafi yok.

Bunun iki sakincasi vardi...

1. Sayin Cumhurbaskanin iliskisinin avrupa ile sikintili olmasi
2. Mesut Özil´in Türklügünden tamamen kopmamis olmasi

Bu da Mesut üzerinden yürütülen projeye büyük zarar verdi. Özil´in Almanya icin bir integrasyon/Asimilasyon Modeli olmasina ragmen bu davranisi onu hedef haline getirdi, proje kirildi atildi.
Mesut´da demekki ne yaparsam yapayim, bunlar zerre olarak kökenlerime karsi diye bir kafa yapisina girdi, özür de dilemedi. Almanya´da cok Türk yasiyor, Almanlarin öncelik siyasi hedefi onlarin orta veya ileri vadede kendilerini Alman olarak hissetmesi. Almanya´da akademilerdeki irkcilik tartismalari bile ters piskolojiden yürüyor. (Türkler, saygi deger siyahi kardeslerimiz, araplar, ne yaparsa yapsin, kendilerini Alman olarak kabul ettiremiyorlar diye yürür, altinda yabanci kökenlilerinin bir Alman olma hedefinin oldugu islenir)

olay bu.

Son düzenleme:
Twitterda değil, genel tepki benim kastım. Sosyal medyayı baz alırsak dünyada ırkçılık yapılmayan kimseyi bulamayız.

Bale'a bile maymun diyorlar, Messi - Ronaldo'ya dahi yapıyorlar.

Benim kastım Almanya'daki halkın köken olarak Alman olmayanlara ırkçılık yaptığına dair bir ifadesi var mı? Zira sıradan bir topçuya dönüştüğünde rahatsız olduğu şey buydu.

Sonrasında da Arsenal'de forma şansı bulamama bahanesi olarak Doğu Türkistan'a verdiği destek diye haberler yaptırdı; çıkıp böyle bir şey yok da demedi bildiğim kadarıyla.Mal

Babası o dönem biseyler demiş sanki, ama Mesuttan bisey bulamadım

Türk asıllı oyuncunun babası Mustafa Özil, konuyla ilgili olarak verdiği demeçte "Tabii ki herkes yorum yapma hakkına sahip. Ama bazı sınırlar aşıldı. Bunun tekrarlanmamsını istiyoruz. Bu tip şeyler daha sonra Boateng, Khedira,İlkay ve Podolski'nin de başına gelebilir. Mesut Almanya'da doğdu. O harika bir çocuk ve modern Almanya'yı temsil ediyor." dedi.

Doğru, işine gelmediği zaman bahaneler kullanıyor

Üst Alt