topa kafayla vurmanın yasaklanması | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

topa kafayla vurmanın yasaklanması

son dönemde gündeme daha çok gelmeye başladı.

ingiltere ve iskoçya'da küçük yaş gruplarında topa kafayla vurmak yasaklanmış, bunu el kuralı gibi mi uyguluyorlar napıyorlar detay bilmiyorum.

kafayla vurmanın uzun vadede ciddi hasarlara sebep olduğu da bilindiği için üst seviyede de yasaklanması gündeme gelebilirmiş.

petr cech konuyla ilgili bir açıklama yapmış.

ciddi ciddi mevzuyla ilgili oluşan gündem artıyor.

alt yaş gruplarında önceki sene başında yasaklanmıştı.

bilimsel araştırmalarla ispatlanan bir şey zaten verdiği zarar.

Sarsıntıya açık olduğu aşikar, NFL de aptal saptal işler yaptı bu davalar yüzünden. De futboldaki sakatlıkları oranlarsak bel altı sakatlık mı daha fazla, kafa sakatlığı mı? Ki bir sakatlıktan bile değil, topa vurmaktan bahsediyoruz. Sporun doğasında her türlü sakatlığa açıklık var, zaten bu herifler bu kadar vücutlarını ve sağlıklarını ortaya koydukları için bu kadar korkunç para kazanıyorlar. Futbolda ofsayt kaldırsından bile daha saçma bir tartışma diye düşünüyorum.

Sarsıntıya açık olduğu aşikar, NFL de aptal saptal işler yaptı bu davalar yüzünden. De futboldaki sakatlıkları oranlarsak bel altı sakatlık mı daha fazla, kafa sakatlığı mı? Ki bir sakatlıktan bile değil, topa vurmaktan bahsediyoruz. Sporun doğasında her türlü sakatlığa açıklık var, zaten bu herifler bu kadar vücutlarını ve sağlıklarını ortaya koydukları için bu kadar korkunç para kazanıyorlar. Futbolda ofsayt kaldırsından bile daha saçma bir tartışma diye düşünüyorum.

Beyin vücut fonksiyonlarını yöneten kısım olduğu için aslında daha çok dikkate alınıyor.

Tabii bu konuda duyarlılık olacaksa önce boksa el atılması lazım.

Lakin en çok oynanan açık ara futboldur o yüzden dünyadaki tüm erkek çocuklarını direkt olarak etkileyebiliyor aslında.

Benim Mikasa topum vardı, az kafa vurmadık, demek o yüzden böyle olduk... Haklılık payı yüksek olabilir. :crushed:

Hahaha. Şaka bir yana bu kuralları Amerika’da da uyguluyorlar. Amerikan futbolunda küçük çocukların darbe almasını yasaklıyorlar vesaire.

Bunların nedeni halen gelişimde olan çocuklarda özellikle beyinde sorunlar yaratması. Amerika’da üniversitelerde bu araştırmaları yaptıklarını biliyorum. Şu anda NFL’de de ciddi bir tartışma konusu. Çoğu NFL oyuncusu ileriki yıllarda çok ciddi sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Beyinlerinde sorunlar oluşuyor.

Diğer taraftan kulüp sahipleri ve taraftarların büyük çoğunluğu Amerikan Futboluna çok bağımlı ve asla değiştirilmesini istemiyorlar.

Üst Alt