Trabzon Maçının Ardından! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Trabzon Maçının Ardından!

TT Arena'da oynanan 8. Hafta mücadelesinde Trabzonspor'u konuk eden takımımız 43.000 taraftarı önünde tutuk bir oyun sergilediği maçta 1-0 mağlup oldu.

Maça sezon başında ideal olarak tanımlanacak 11'i ile başlayan Galatasaray ilk dakikalarda rakibin direncini kırmakta zorlanırken, maça 35. dakikadan sonra dahil olabildi. Kanatlardan Bruma dışında tempolu gelmekte zorlanan sarı-kırmızılı ekipte bu maç ile birlikte bazı defolar da ortaya çıktı.

Ligde 7 hafta da 17 puan toplayarak iyi bir giriş yapsak da, oyun bakımından sıkıntılı maçların çokluğu da göz ardı edilemezdi. Akhisar ve G.Birliği önünde 2. devre baskı yiyen, Beşiktaş maçında mükemmel oynadığı ilk yarının ardından ikinci yarı oyundan düşen, Karabük önünde oldukça deorganize bir görüntü çizip son saniye de şans golü ile kazanan takımın hem taraftar hem de medya nezdinde fazla pohpolanması, bugün çektiğimiz sıkıntının aslında temelinin olduğunu gösteriyor.

ENERJİ VE TEMPO DÜŞTÜ

Bu sezon tek artısı kötü oynadığı maçlarda bile enerji ve tempo koyması olan takımımız Yasin-Podolski, Sabri-Cavanda değişikliği ile bu özelliğini de kaybedince sıradanlaştı.

Futbolda kalitenin her zaman sonuç etmediği bir gerçek... Podolski her ne kadar büyük bir bitirici de olsa enerjisi sönümlenmiş bir yaydan farksız durumda. İkili mücadele gücü oldukça düşük, topsuz oyunda bu kadar etkisiz oluşu takımın önde çoğalmasına engel teşkil ediyor. Gole etki de edemediği zaman direkt zarar bir performans bu.

İkinci değişiklik ise Cavanda'nın 11'e girişiydi. Geldiği günden beri kendisinden zaten beklenti düşük aslında zira taraftarın gözünde biten Sabri'yi keser performansı gösterse yetecek ama ne o ne de Linnes oynadığı maçlarda bu ışığı zerre vermedi. Bırakın Sabri'yi kesmeyi saha içinde hiç bir varlık gösteremezken sürekli boşalttığı alanlar, hucüma bir akıl koyamayışları, düşük tempoları ile bek için facia performanslar sergilediler.

SNEİJDER SORUNSALI

Arena'da son golünü atalı 1 yılın üzerinde zaman geçen, pas temposu dışında maalesef tek bir özelliği kalmamış bir görüntü çiziyor artık Sneijder. Bunu uzun süre ben de kabullenmek istemedim. Ama Sneijder sanki 2015 baharında emekli olmuş yerine de dublorü oynuyor. Dün maçta çektiği ve normalde topu döndürerek kaleciyi çaresiz bırakacak mesafeden vurduğu top o kadar cılız bir şekilde kaleciye gitti ki orada kaslarının bittiğine de şahit olduk.

Takımımızda belki hala en zeki oyuncu konumunda ama el ayak-beyin koordinasyonu kaybolduğu zaman çok özel bir yeteneğin de yoksa sıradanlaşırsın. Sneijder şu an bu futbolu ile aldığı 5 Milyon Euro'nun hizmetini vermekten çok uzak durumda.

SELÇUK DE JONG DEĞİŞİKLİĞİ YOLDA GİBİ...

Sezon başından beri attığı bir frikik golü dışında hayalet adam olarak sahada dolaşan Selçuk da Sneijder gibi terhis bekleyen asker kıvamında artık. Geçtiğimiz seneler burada bence haksız yere çok eleştiri aldı ama bu sene belki de artık en az eleştirildiği ortamda en çok eleştiri hak eden oyunu sergiliyor.

Oyun içinde zaten kaybolarak oynayan ama en azından kilit pas atarak oyunu açabilen bir oyuncudan en yakınında kimse ona topu veren, zaten dribbling gücü olmadığı için hızlı düşünmek zorunda olan ancak onu da artık beceremeyen bir oyuncuya dönüşmüş. Dün de sahada Cavanda ve Podolski ile birlikte en kötü 3-4 isimden biriydi.

Haftalardır hazır olmayan De Jong bile girdikten sonra en azından sürekli topu sert ve öne doğru oynayarak nasıl oynamamız gerektiğini gösterdi. Kendisi ne derece verimli olur bilemem ama mentalite olarak Selçuk'un yapması gerekeni dün o küçük 12 dakikalık periyotta gösterdi.

TOLGA KOŞMAZSA BU TAKIMDA YEDEK BİLE OLAMAZ

Sene başında transfer edildiğinde herkesin burun kıvırdığı bir isimden vazgeçilmez kontenjanına o kadar çabuk yükseldi ki kendisi bile şaşırmıştır herhalde buna. Ama bence ikisinin tam ortasında bir oyuncu Tolga. Olmayan tekniğini mücadelesi ile kapatmak zorunda. Bunu bilerek oynadığı zaman bu takımda yeri var. Ama büyük hedeflere giden Galatasaray'da bir Avrupa maçında kendisinin yeri ne kadar olur tartışılır. Ben R.Madrid önünde Tolga'yı hayal ettiğimde maçın sonunu göremiyorsam vazgeçilmez değildir.

Koşu temposunun biraz düştüğü son 2-3 hafta da sallanan bir performans göstermesi de tam bu yüzden. Gol atmalıyım ben kafasına girerse çok değil 1 aya vazgeçilmezden satın şu adamı konumuna düşüşünü de görürüz.

TRANSFERDE BÜYÜK FİYASKO YAŞANMIŞ

Galatasaray taraftarının maalesef çoğunluğunda transferin adedi artınca niteliğini çok umursamadan yönetim veya transferden sorumlu isimleri övmek gibi bir sıkıntı ezelden beridir mevcuttur.

Daha önce Haldun Üstünel, Adnan Polat sonra da Aysal, ve şimdi de Nazifoğlu bu tarz ile savunuldu. Ancak bu sene yapılan transferlere baktığımız zaman Eren Derdiyok ve De Jong dışında bu takıma direkt olarak oynar dediğimiz tek bir isim katılmadı.

Kağıt üzerinde en iyi transferimiz olan De Jong henüz 67 dakika oynayabilirken, defansa çare olsun diye alınan Serdar, forvete tempo koysun diye getirilen Sigthorsson henüz topa bile değmediler. Yine Josue ve Cavanda'da seviye olarak büyük takım değil Anadolu'nun mütevazı takımları klasmanında olduğunu her geçen hafta ispat ediyorlar.

Şu an ok beğenilen Tolga bile aslında temposu düştüğü an çok sıkıntılı bir oyuncu. Konsantrasyonunu buradan alıp daha farklı işlere verirse büyük zarar verebilir.

SON SÖZ: TRABZONSPOR CAMİASI VE TARAFTARINA

Bu adamlar gerçekten en büyük kötülükleri hak ediyorlar. Dün oynanan maçta önce stadyumumuzda bize küfür eden taraftarından, iktidar değneği yöneticilerine, ve cafelerde her maç olay çıkartan ruh hastası destekçilerine kadar küme düşseler şeref turu atacak kıvama geldim.

2010-2011 sezonunda şampiyon olduklarını sanıp, kendi yaptıkları teşvikleri kenara koyan mafyöz tipler bunlar... O sezon o kadar pis bir lig vardı ki o ligin bana göre en şerefli takımı Bursaspor ve biz olduk.

Orta saha cok problem olacak daha. Sneijder bu oyun ile seneye bizde kalirmi soru isareti. Keza Selcuk icin de gecerli bu. Bir tek Tolga oynuyor orta sahada yani anlayacagin cok problemli bir bolge orasi. Oraya guc katmazsak bu takim zor ilerler kanimca. Nasil ne zaman bunu yapariz o da soru isareti. Umarim Sneijder tekrar eski formuna kavusur. Selcuk zaten yillardir boyle oynuyor, duran top harici hic bir katkisi yok oyuna. Nolacak bilmiyorum.

Transferlerin Sorumlusu Kim konusunu acitignda elestirilerde bulunuyordunuz..

Simdi ayni hikaye'yi haftalar sonra anlatiyorsunuz.

Cok önyargili ve öfkeli milletsiniz.

Yazının hepsine bende katılıyorum tolga bölümüne hariç.
Tolga da teknik gayet de mevcut. Bir şut eksikliği var. Sadece koşuyor demek ayrıca inanılmaz yanlış bir analiz olmuş. Selçuk da ona yakın koşu mesafesi sergiliyor devamlı mesela. Tolga doğru koşuyor ve üstelik ikili mücadelede çok etkili birisi. Pass tekniği de fena sayılmaz

Yine birilerine kötü derken herkesin kötü dediğini araya katıp gerçekleri uzun cümlelerle anlatıyoruz. Bizim takımda Sneijder ve Poldi aynı anda OYNAYAMAZ! Hele arkalarında bir de Selçuk varsa hiç oynayamaz. Bir takım 2 tane hiç koşmayan bir tane de ağır adamı kaldıramaz. Selçuk un yerine de jong oynar demek aynı dün 4-4-2 oynadık demekle eş. Ya poldi ya sneijder oynamayacak. Bırak deplasmanda kendi evinde bile oynatamazsın. Bir mucize olur poldi ve sneijder fit olurlarsa ki 1.5 senedir fit değiller belki oynarlar.

Tolga ve selçuk sürekli rakip arkasına saklanıyor ve insiyatif alamıyorlar.
Selçuk acilen satılmali
Tolga ise devre arasında yedeğe çekilmeli.

2 tane taş gibi , sürekli basan,teknin ve pozisyon bilgisi üst duzey ortasaha almaliyiz

Delanay ve diaarrayi almış olsaydık şu an kayıpsız yola devam ediyorduk.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu an ok beğenilen Tolga bile aslında temposu düştüğü an çok sıkıntılı bir oyuncu. Konsantrasyonunu buradan alıp daha farklı işlere verirse büyük zarar verebilir.

güzel bir yorum degil

Bence Tolga'da tempo dusuklugu falan yok. Takim genel olarak hantaldi buda Tolga'nin hareketsiz olmasina sebep oldu. Kimse dogru kosular yapmadi , cok statik oynadi herkes

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bende en çok Tolga ile ilgili olan bölüme katıldım... Tolga haddini bilerek oynayacak, yeteneksizliğini fiziksel özellikleriyle kapatacak yoksa oynayamaz bizde... Son dönemde pek izleyemedim şu an ne durumda bilmiyorum bir dönem Pepe DMC(veya DMC gibi) oynuyordu, barca'ya karşı müthiş bir maç çıkarmıştı yanılmıyorsam kral kupası maçıydı, neyse bir sonraki maçta kelimenin tam anlamıyla s.ıp batırmıştı çünkü ekstra işler yapmaya kalkmıştı. Aynı şey Tolga içinde geçerli.

güzel bir yorum degil

Şut ve ince pas işleri yapayım derken en iyi yaptığı işi yapmaktan imtina eder veya ikinci plana atarsa zarar vermez mi?

Geçen röportajı vardı. Ben sadece koşan değil farklı özelliklerimi de göstermek skora etki eden yönümü de göstermek istiyorum diyordu. Ona çaba harcarken son 3 lig maçında en az 1 devre çok dağınık görüntü verdi.

Antalya maçı-ilk yarı
G.Birliği maçı geneli
Dün-ilk yarı

dağınık oynadı. İkinci yarı toparladı 75'de oyundan düşene kadar.

Kastettiğim bu.

Tolga yı eleştirken şunu unutmamak gerekir hiç bir zaman.
Orta sahada resmen tek başına rakiplerle boğuşuyor adam. Bu durumda maç içinde dağılma olasılığı yüksek olsada bu durum çok az oranla gerçekleşiyor. Maç sonunda ölmüş isyankar şekilde duruşu ve halini ama gördükçe diğer oyunculara ve özelikle Selçuk'a küfürleri sayıyorum.
Yazık günah resmen arkadaş. De jong inşallah yükünü paylaşır en kısa zamanda. Ayıp kardeşim

Tolga yı eleştirken şunu unutmamak gerekir hiç bir zaman.
Orta sahada resmen tek başına rakiplerle boğuşuyor adam. Bu durumda maç içinde dağılma olasılığı yüksek olsada bu durum çok az oranla gerçekleşiyor. Maç sonunda ölmüş isyankar şekilde duruşu ve halini ama gördükçe diğer oyunculara ve özelikle Selçuk'a küfürleri sayıyorum.
Yazık günah resmen arkadaş. De jong inşallah yükünü paylaşır en kısa zamanda. Ayıp kardeşim

Bence bu tarz düşünceler biraz tehlikeli ve esas görünmesi gerekeni örtüyor. Keza Riekerink'e BEY diyeceksiniz falan tarzı mitler yaratmak da sıkıntılı. Aynı şekilde Terim, Aysal vs gibi isimlere lakap bulmak, sürekli övmek de öyle.

Melo da tek başına savaşıyordu. Selçuk yine mücadele gücü düşüktü. Tolga'da 4-5 maç tek başına savaştı. Ama o savaştan vazgeçme psikolojisine girerse kaybeder.

Bence bu tarz düşünceler biraz tehlikeli ve esas görünmesi gerekeni örtüyor. Keza Riekerink'e BEY diyeceksiniz falan tarzı mitler yaratmak da sıkıntılı. Aynı şekilde Terim, Aysal vs gibi isimlere lakap bulmak, sürekli övmek de öyle.

Melo da tek başına savaşıyordu. Selçuk yine mücadele gücü düşüktü. Tolga'da 4-5 maç tek başına savaştı. Ama o savaştan vazgeçme psikolojisine girerse kaybeder.
Melo da tek başına savaşmayı başladığı an itibari ile zaten devamlı futbolumuzda gerileme oluştu. Tolga nın yapısında genlerinde var bu mücadele konusu almanya'dan beri. Sorun ondaki başka. Limitini bilmiyor ki sakatlıkları bunun ispatı zaten. Sigortasını patlatma noktasına kadar zorluyor kendisine. Güzel bir şey mücadele gücü yüksek olması ama uzun vaadede makine bozulur.

Ha çok üst seviyede bakar kendisine disiplinli şekilde özel tuttuğu fittnes ve gıda hocaları o zaman bu motoru yüksek seviyde tutar da bunu Türkiye'de yapanlar varmı hiç duymadım Drogba hariç

Son düzenleme:
Transferlerin Sorumlusu Kim konusunu acitignda elestirilerde bulunuyordunuz..

Simdi ayni hikaye'yi haftalar sonra anlatiyorsunuz.

Cok önyargili ve öfkeli milletsiniz.

Nazifoğlu taraftarı uyuttu aldı iş bilmezleri koydu harcadığımız para 20 mil€ 2 tane adam alırdın 1 tanede kirala bjk gibi orta saha defans forvet oynasınlar gidip kadro dışı kalmış adamı alıyosun senede 10 maçabileçıkmamış sakat adamlrı topladı

Şut ve ince pas işleri yapayım derken en iyi yaptığı işi yapmaktan imtina eder veya ikinci plana atarsa zarar vermez mi?

Geçen röportajı vardı. Ben sadece koşan değil farklı özelliklerimi de göstermek skora etki eden yönümü de göstermek istiyorum diyordu. Ona çaba harcarken son 3 lig maçında en az 1 devre çok dağınık görüntü verdi.

Antalya maçı-ilk yarı
G.Birliği maçı geneli
Dün-ilk yarı

dağınık oynadı. İkinci yarı toparladı 75'de oyundan düşene kadar.

Kastettiğim bu.

Bir oyuncu özellik ile bu yaslarda, mümkün oldukca yeteneklerini sergilemelidir. Selcuk, Sneijder sut mu cekiyor, ince pas isleri mi yapiyor ki, Tolga onlarin rollerini calsin ?

Tolga Cigerci sutlari disinda, dört dörtlük bir mac oynadi dün. Takimda en cok pas yapan oyuncu, ve buna ragmen 90% isabet orani ve dikine oynama. Tolga sürekli vertical oynamaya calisiyor. Sahanin hic bir yerinde, pas yapmadigi bir yer yok. Devasa bir isin alani var. 11 tane Tackle yapti, muhtemelen 10 civari top caldi. Yine asiri cok ikili mücadele kazandi.

Bir gol ile süsleseydi bu oyunu, zaten bir zirve olurdu.

Bruma, Eren ve Tolga bu sezonun acik ara en iyi üc oyuncu saha icinde.

Suan orta sahada Selcugun partneri Tolga degilde gecen seneki gibi Bilal olsaydi suan fenerle ilk 8 mucadelesi veriyor olurduk. '

Bu takimda gecen seneye gore degisen ne?

1-Santraforumuz Eren Derdiyok
2- Bruma kiradan cok iyi dondu.
3-Sneijder dehset verici kotu bir performans sergiliyor. Sorumluluk almiyor aldigindada ya dogru pasi atamiyor yada ciliz bir sut gonderiyor.
4-Podolski fizik olarak gecen seneye gore kotu durumda.
5- Tolga gibi bir dinamo orta sahaya eklendi
6- Chedjou gecen seneyi bile mumla aratacak bir performans sergiliyor.
7- Carole un defansif yonunde hicbir ilerleme yok.
8- Cavanda cabuklugu ve atletikligi ile sag beki kapatiyor ancak hucum beki degil.

Soyle genel tabloya bakinca artisiyla eksisiyle gecen seneden cokta uzak bir noktada degiliz. Ince bir cizgideyiz allah korusun Tolga yada Bruma sakatlanirsa sezonu kapatiriz.

Üst Alt