Transfer Nöbeti (ARŞİV 11) - Sayfa 416 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Babel, Şener, Jimmy, Adem, Yusuf toplu imza şov.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
.
aa26aec20f3bf7264650dd732bfdf4ae.jpg

Bi İvan Perisic'i istesek sola ne kadar fiyat çekerler acaba.. hani gitsek , hacı bi fiyat verin desek.. buralarda bi hareketlenme olsa falan. Sonra hevesimiz kursağımızda geri dönsek...
O diil de acaba şöyle 40m 50m lara transfer yaptığımız günleri görmeye ömrümüz yeter mi yav.. ?
Perisici izlemek benim de hakkım :/

Aç tv'den izle birader camiamızı neden 50 - 60 milyonluk yapıyorsun ?

Bi İvan Perisic'i istesek sola ne kadar fiyat çekerler acaba.. hani gitsek , hacı bi fiyat verin desek.. buralarda bi hareketlenme olsa falan. Sonra hevesimiz kursağımızda geri dönsek...
O diil de acaba şöyle 40m 50m lara transfer yaptığımız günleri görmeye ömrümüz yeter mi yav.. ?
Perisici izlemek benim de hakkım :/
Boşver Perisici,
İzle yakında Fırtınaici

Onur merhaba,

Daha çok toplumsal başarı kaygısı üzerine yorumlamışsın ancak çözüm kapitalizm kurallarını uygulamaktan geçiyor. Toplumsal kaygıların hiç önemi yok. Galatasaray yönetimi 3 yıl şampiyonluk beklemeyin, çabalayacağız ancak gençleşeceğiz dese yüzde 70'imiz bunu kabul de eder. Anca bunları diyememelerinin sebebi altyapı sistemine kendilerinin de güvenmemeleri.

12 yaşından 17 yaşına kadar eğittiği çocuklardan ve gençlerden daha az kazanan Altyapı hocası olmaz. Senden daha az kazanan müdür var mı iş yerinde ? Yok. Öncelikle altyapı hocalarına prim usulü çalışma sistemini getirerek işlerini ciddiyetle yapmalarını sağlayacaksın. Örneğin ; Ozan Kabak'ı yetiştiren antrenörler ne kazanıyor ayda şu an? Ortalama 5000-10000. Onca yıl emek verdikleri Ozan ne kazanıyor. Galatasaray ne kazandı? Bu şekilde hiç bir iş yürümez. Bir kaç idealist altyapı hocası dışında da o oyuncularla ilgilenen olmaz.

Hocalara yetiştirme payı vereceksin. Öncelikli ve amasız yapılması gereken bu. O çocuğu 10yıl boyunca yetiştiren/yetiştirecek adamlara bonservis bedelinin %10'unu %15'ini dağıtacağını söyleyen yönetim hiç görmedik. Zira aylık 5000 liraya 20 milyon euro bonservisle satacağın oyuncuyu kimse yetiştirmez. Ben olsam ben de yetiştirmem. Ne için kasacağım? Motivasyonum ne? Bunlar profesyonel işler. Gönüllü çalışan eğitimci değil bu insanlar. Senin kulübünün aslında en kilit noktasında çalışan kişiler. Seni finansal olarak da, sportif başarı olarak da rahatlatabilecek bir hazineye eğitim veren kişiler. Bunlara değer vereceksin önce. Motive edeceksin.

Ne veriyorsun abi bunlara? Koca bir hiç. Şimdi bu adamlar neden iyi oyuncu yetiştirmek için uğraşacaklar? Galatasaray sevdası yüzünden mi? İşte Galatasaray sevdası yüzünden olunca anca bi tane kendini belli eden Ozan KABAK çıkıyor. Arda dahi A takıma çıktığında 4-4-2 nasıl oynanır bilmiyordum diyordu. Ki biz altyapı olarak bir çok takımdan iyiyiz.

Bu şu demek oluyor aslında ; tam maaşlarının oranında iş yapıyor altyapıdakiler. Bugün hepsini değiştir, yerine yenilerini al aynı maaşa onlar da aynı maaş oranında iş yapacaklar. Hepimiz gibi. Ben ayda 5000 lira alıp şirketime 500.000 lik katkı sağlamam. Şirketim de bunu bildiği için bana der ki sen 50 yap oğlum, üstündeki tüm rakamlarda primin %10. Bak o zaman yaparım işte. Motive olurum. Win - Win olur. Şu anki sistemde kazanan kim. Kulüp ve genç oyuncu. Çocuk orada 1 milyon euro kazanacak benim altyapı antrenörüm 10.000 liraya çalışacak. Bu şekilde olmaz.

Sen eğitimcilerine prim vereceksin. Scout'larına o futbolcu A takıma yükselirse ayrı prim, bonservisi ile satılırsa ayrı prim vereceksin. Bunları çekinmeden yaptığında oradaki ekip öyle güzel yetenekleri öyle iyi yetiştirir ki aklın hayalin durur. Scout'lar deli gibi oyuncu getirir. Bilirler ki iyi para kazanacaklar.

Altyapı hocalarının sorunları nelerdir, neden oyuncu yetişmiyor diye gazeteciler, yöneticiler, teknik direktörler, menajerler, taraftarlar herkesin bir fikri var. Altyapı hocalarının fikrini duyan olmadı hiç. Onları mutlu edecek sistemi geliştirmediğin müddetçe dış borç yapmaya mecbursun. Üreteni koruyacak, kollayacak, besleyecek ve mutlu edeceksin. İster adına altyapı yönetimi de, ister ülke yönetimi.

Güzel post. Üstüne şunları da eklemek lazım bence:

1. Bence %10-15 hem çok fazla, hem de çok az. Fazla çünkü Ozan’ın satisindan 1.5 milyon Euro abartili bir prim olurdu. Az, çünkü diyelim Ozan’ı satmadık 10 sene bizde forma giydi, hiç prim alamayacak mı adam? Bence satış olursa %3-5, A takımda oynadigi ilk 3 sezon icin her 11’de ciktigi mac basina prim bu isi cozer.

2. Brezilya’da neden çok sayıda iyi futbolcu yetişiyor? Sokakta, sahilde, her yerde futbol oynuyor adamlar. Tanju’nun, Aykut’un, Feyyaz’ın yetistigi donemde bizde de boyleydi. Bunu tekrar becermek zor ama ne kadar arttirirsak mahallelerdeki sahalari, futbol tesislerini, o kadar iyi.

3. Bizde oyuncular 17-19 yaslarina cok guzel geliyor ancak sonra %95i kaybolup gidiyor. Neden? Ozellikle buyuklerde adam 19 yasinda A takima alinip, 2-3 sene yedekte bekliyor. Ancak bu oyuncuyu öldürüyor, bunun yerine surekli 11 oynayacagi yerlere kiralamak lazim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt