Transferler - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Transferler

Cevap: Transferler

Çağlar transferini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Daha önemlisi Çağlar'a karşılık verilen gençlere bakış açınız nedir ?

Ben forumun aksine Serdar hariç diğer gençlere üzülmedim.

Yıllardır Semih, Murat Akça, Erhan Şentürk var.

Hiç bir zaman ortalamanın üzerine çıktıklarını görmedim.

Murat Akça klasik bir Türk stoper. Havadan iyi yerden kötü ve top tekniği yok.

Semih, Murat'a nazaran daha kaliteli. Fakat daha şimdiden(oynamadan) yaşadığı sakatlıklar ilerisi için soru işaretleri içeriyor.

Erhan Şentürk ise tabir-i caize ''Kazma'' bir futbolcu.

Hiç bir zaman ışık göremedim. Verilmesinede sevindim.

Transfer konusunda çok büyük bir yanılgı içerisindeyiz,yöneticilerin beyanları forumda paylaşılan kadrolar önerilen isimler,herkesin kafasında sert bir takım var ama bizim sorunumuz orta sahada ki sertlik değil,sorunumuz sorunluluk almayan top çeviremeyen orta sahaydı.

M.Sarp-M.Topal-Elano

2'si çok sert 1'i de AMF yada beyin oyuncularına göre sert bir oyuncuydu ve başarısız olduk.

Bize 1 sert oyuncu 2 tane de sorumluluk alan - En önemlisi bu - pas yapabilen oyuncular lazım.

Kısacası 1 tane M.Topal 2 tane Hamit lazım.

Eğer transferlerimiz bunun aksine 2 tane Sert 1 tane oyun kurucu yönünde olursa,seneyede aynı durumda oluruz,üstüne birde oyun kurucu fos çıkarsa çok çok daha kötü durumlara gelebiliriz.

Evet beyler ilk transferimiz gerçekleşti 4 tane genç oyuncumuzu gönderdik, Çağlar Birinci'yi transfer ettik. Açıkçası Caner alınsaydı daha iyi olurdu hem 21 yaşında gelişmeyede açık sol bek mevkii için ve sol kanadı da iyi kullanıyordu gerçekten. Ama daha hiç birşey net değil, açıklama felan gelmedi siteden daha. Belki şöyle de olabilir ;

Caner'in bonservisi alınır, Çağlar'da alındı zaten ikisi rotasyonlu olarak forma giyerler. Hakan Balta ise stoperde rotasyona katılır.

İnşaallahta böyle olur çünkü en iyisi bu şekilde. Neill ile aynı tip oyuncu Hakan var teknik stoper olarak. Ali ile Emre aynı tip stoperler, Gökhan ile de Servet aynı tip stoperler. Böylece güzel bir defans bloğumuz olmuş olur. Sol beki de iki kişi götürebilir, yeri gelir altyapıdan da adam alınır oraya.

İkinci bir husus Çağlar geldi ama Serdar, Murat, Erhan ve Semih gibi bence kaliteli gençlerimiz gitti. Bonservisleriyle gönderildi deniliyor ama inşaallah kiralık gitmişlerdir demek istiyorum çünkü Serdar, Murat, Semih ve Erhan'dan çok şey bekliyor(d)um ben. Erhan tecrübeli, Serdar yetenekli, Murat top tekniği iyi olan stoper, Semih'i tartışmaya da gerek yok zaten...

Caner Akdemirci; Bizim sistemde tek ön libero ve 2 orta saha oyuncusu var. Yukarda saymışsın Mustafa ve Mehmet ön libero ama. Bir de Rijkaard 2.devre Elano'yu oyun kurması, uzun top yapması için (pas tekniği iyi diye) geriye aldı ve Baros'ta olmayınca ya Barış'ı Elano'nun biraz önünde mücadele gücü için kullandı (pres yapsın, önde rakibe bassın ve rakibi bozsun diye), ya da Mustafa'yı böyle kullandı. Bu zorunluluktan doğan birşeydi. Ama Mehmet/Mustafa + Elano + Orta saha (Gökhan, Hamit, Gago, Parker vs.) olsaydı tek ön libero ve 2 orta saha dizilişiyle oynardık, Rijkaard'ın istediği orta sahaya da sahip olurduk. Bu gibi durumları da değerlendirmek lazım fakat tam kadro olan halimize de bakarsak açıkladım bize Elano'nun yükünü hafifletecek pas tekniği güzel defansif yönü iyi bir orta saha şart.

Ben hiç izlemedim kendisini, ama anlatılanlara göre Robben tarzı oyuncu. Solda oynuyor, sağ ayaklı, oyun zekası güzel, şutları güzel, top sürmesi çok iyi bir oyuncu. 20 yaşında üstelik. Eğer anlatılanlar gibiyse bize çok çok yarar sağlar. Ve ben olsam şöyle bir ileri üçlü kurardım şahsen, sisteme de %100 uyardı.

Giovani - Baros - Stoch​

Bakıyoruz Giovani'ye oyun zekası iyi olan, şutları iyi olan, top sürmesi inanılmaz güzel olan, sağ tarafta oynayan sol ayaklı bir oyuncu. Sürekli içeri katediyor kendisi, bizim sisteme de böyle oyuncu lazım zaten. Ve 21 yaşında kendisi.

Bakıyoruz Baros'a anlatmama dahi gerek yok o gol sezisi, inatçılığı, hücum hattında ki presi, mücadelesi tam bizim sistemlik oyuncu yani.

Bakıyoruz Stoch'a, solda oynuyor sağ ayaklı bir oyuncu, yani gene bizim sisteme uygun bir oyuncu. Videolardan göründüğü kadarıyla tam Robben tarzı içeri katediyor, şut felan atıyor yani inanılmaz oturur bizim takıma. Ve 20 yaşında.

İnşallah alırız Stoch'u.

İzlediğim kadarıyla Stoch çok iyi, şutları ve mücadele gücü Gio'dan daha iyi. Gelmesini çok isterim. Yalnız yaşının genç olması ve İstanbul'un cazibesi onu da yoldan çıkarır mı bilemem.

Stoch takım için daha önemli bir oyuncu Gio'ya nazaran.Stoch'un takım savunmasına ve takım oyununa uygunluğu tartışılmaz,zaten Rijkaard'ın ısrarla üzerinde durması bu yüzden bence.Biliyoruz ki takım olarak oyundan kopmayan oyuncular genelde Doğu Avrupa'lı oyuncular,Slovak,Çek,Rus,Sırp,Hırvat bu ekollerden gelen oyuncuların çoğu maç içinde zaman zaman da olsa kaybolup gitmezler.Gio çok yetenekli bir oyuncu ama bu yetenekleri sadece hücum futbolu için geçerli,takım savunmasında takıma ayak uyduracak mental konuda çok büyük eksikliği var.Gio iyi bir oyuncu ama Keita,Arda ve alınırsa da Stoch kadroda mevcut olduğunda bizim takım için kesinlikle lüks olur.Zaten bizdeyken de Arda,Elano ve Keita'nın kadroda olduğu maçlarda da yedek oturdu genelde.

Öncelikli olarak Lucas Neıll'ın yanına kafası çalışan, ayakları yere sağlam basan, futbolu bilen, en az 2 oyuncunun monte edilmesi gerekmektedir. Tabiki kaleyede aynı şekilde. Orta sahaya, isabetli top dağıtacak, defansa yardım edecek tarzda bir oyuncunun alınması gerekir diye düşünüyorum..

Ön liberodaki top dağıtıcı sorununu adam akıllı çözebilirsek diğer aksayan bölgeler sırıtmayacaktır. Tabi top dağıtma özelliklerinin yanı sıra kesici özelliklerinin de iyi olması gerekiyor. Aklım hala Linderoth'ta. Onun gibi kaliteli fakat ondan farklı olarka verim alabileceğimiz bir oyuncu önceliğimiz olmalı.

Ön liberodaki top dağıtıcı sorununu adam akıllı çözebilirsek diğer aksayan bölgeler sırıtmayacaktır. Tabi top dağıtma özelliklerinin yanı sıra kesici özelliklerinin de iyi olması gerekiyor. Aklım hala Linderoth'ta. Onun gibi kaliteli fakat ondan farklı olarka verim alabileceğimiz bir oyuncu önceliğimiz olmalı.

Buna bir ilave yapayım. Kewell ve Gio'nun durumları belirsiz. Rijkaard mutlaka ilk 11de kullanabileceği, kendi yapısına uygun bir sol kanat istiyor sanırım. Onu da es geçmemek lazım. Gerçi Arda'nın bölgesine birini alıp Arda'yı solda kullanmayı denese daha karlı çıkar ya neyse.

Son günlerde yaşanan olaylar ve açıklamalar sonucunda artık iyice kesinleşen maddi sıkıntı faktörünü göz önüne alarak; ideal olmayan ama çok gerekli gördüğüm transferler:

1. önlibero

2. box2box (bu çok kaliteli olmalı)

3.Kewell

Eger Servet, Elano , Emre güngör ve Ugur satışı gerçekleşir ve bize 15-16 M euro civarında bir girdi olursa o zaman;

1. önlibero ( kaliteli)

2. Boxtobox (çok kaliteli)

3. Sol Forvet

4. Neilin yanına yabancı bir stoper daha

5. Yasin, veli

6. Batdal'a ek olarak Baros'u yedekleyebilecek genç ve yıldız adayı bir yabancı forvet

Üst Alt