True Detective - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

True Detective

İlk sezonun ardından finali de katarak artı ve eksilerini yazayım;

+ Jenerik çok iyiydi. İyiydi diyorum çünkü dizinin tarzı gereği ikinci sezon değişecektir.

+ Rust karakteri sağlamdı, çoğu kişiyi diziye bağlayan da o olmuştur herhalde. Tabii karakterdeki aşırılık da inkâr edilemez.

+ 4. bölümün sonundaki tek planda çekilen meşhur sahne çok güzeldi.

- Final sönüktü. Tamam, iki dedektifin elinden anca bu kadarının geldiği vurgulandı ama arka plandaki hiçbir olay açıklığa kavuşturulmadı. Bu adamlar kim, neden böyle bir işe kalkışmışlar sorularına cevap alamadık.

+ Carcosa'nın dekorasyonu bayağı iyiydi. Rust'ın, Yellow King'in peşinde ilerlediği kısımlarda epey gerildim.

- Marty'nin büyük kızındaki anormallikler hiçbir yere bağlanmadı. Kızın oyuncaklarla kasettekine benzer sahne oluşturması, defterine çizdiği anormal figürler, kız kardeşiyle oynarken o kasetteki kızlara takılana benzer tacı alması bariz şekilde kızın da bu tarz bir suistimale uğradığını gösteriyordu. Bunun nasıl olduğu ile ilgili hiçbir ayrıntıya girilmedi. "Dedektif bazen gözünün önündekini farkedemez" gibi bir şeyle sıyrıldılar ama hiç olmadı yani. Marty bu dava ile hiç uğraşmamış olsa anlarım ama o figürler ve resimleri görüp de arkaplanını sorgulamayan, bağlantı kuramayan biri olamaz. Annesinin söylediği "kızlar erkeklerden daha önce öğrenir" sözü de ayrı bir saçmalıktı, tüm bunlardan varabileceğim tek nokta kızın dedesi tarafından suistimale uğramış olacağı ama dediğim gibi hep varsayım oluyor.

- Yine Rust'ın babası, eşi ve kızı ile ilgili hiçbir bilgi verilmedi.

- Yani totalde kızdığım nokta, 8 bölümde onlarca ayrıntı vermeleri ama bunların yalnızca ufak bir kısmını açıklığa kavuşturarak gerisini seyirciye bırakmaları oldu.

Tüm bunların ışığında, hoşuma giden bir dizi olduğunu ama öyle abartıldığı kadar mükemmel olmadığını söylemek isterim. Toplamda 8 bölüm süren bir hikaye ile -ki bunun en fazla 4 bölümü hakikaten üst seviyeydi denilebilir-, 5 sezon boyunca çizgisini neredeyse hiç bozmadan devam etmiş olan Breaking Bad'i karşılaştırmak iki taraf için de yanlış olur.

Eyyorlamam bu kadar.

Bazi noktalara elimden geldigince aciklik getireyim.

Bu adamlar kim sorusu bir onceki bolumde cevaplandi bence kimlikleri tam belli olmasa da. Zenci kadinin anlattigi senatorun babasi var ya hani bakire kizlarla bir kere beraber olan, o herifin baslattigi bir kult grup isin perde arkasinda. Maskeler falan da Louisiana gelenegi Mardi Grass ile ilgili.

Mardi Grass hakkinda "At these social balls, the queen of the parade (usually a young woman between the ages of 18 and 21, not married and in high school or college) and the king (an older male member of the club) present themselves and their court of maids (young women aged 16 to 18), and different divisions of younger children with small roles in the ball and parade, such as a theme-bearer.

Sari renk de o festivalin uc renginden biri ve gucu temsil ediyor.

Bu da guney Louisina'da kutlayan bir tip mesela geleneksel sekil bu

cajun-mardi-gras_1393063363.jpg

Hikayenin California, Texas ya da baska bir eyalette degil Louisina da gecmesi bilincsiz ayarlanmis degil yani. Bu kult grup kendi sapikliklariyla bu festivali birlestirince o videoda gecen olaylar ortaya cikmis.

Gotik resimler basliginda da yazmistim bazi sanat eserlerini dogru yorumlamak icin konuyla alakali ortami, tarihi vs. bilmek gerekiyor.

Hart'in kizlari da kendi iki yuzlu karakterinin yansimasi. Teki duzgun karakterli hanim bir kiz, digeri seks duskunu vs. Peki neden biri bolye de digeri degil, dedeleri tekini mi taciz etmis, yoksa buyuk kiz bazi resimler mi buldu ya da bir arkadasi mi taciz edildi bilmiyoruz tabii.

Videodaki bes kisi sunlar, iste kelepceli goruntuleri, Maggie'nin babasi da iclerinden biri, Hart'in kizi da o yuzden problemli diye klasik bir sekilde baglayacaklarina bazi seyleri hayal gucune ve izleyicinin yorumuna birakmalari benim hosuma gitti, ama diger bolumlere gore cok begenmedim final bolumunu.

3 bölüm izledim ama tam kendimi verememiştim diziye.Tekrar baştan başlamaya karar verdim.Şimdi ilk bölümü tekrardan sessiz ve karanlık bir ortamda izledim kafamda her şey oturdu yerli yerine.Gerçekten muhteşem bir dizi olmuş.Rust ve Marty'nin karakterleri diziyi alıp götürüyor.Dizi çok gizemli ve merak uyandırıyor.Aksiyon seven biri olarak dizinin ilk bölümünde sıfır aksiyona rağmen hiç sıkılmadan izledim ve nasıl bittiğini anlamadım.İyi ki başlamışım.Gelecek bölümlerde neler oluyor meraklanıyor insan kısa sürede bitiririm diziyi muhtemelen.

Bu yapım ile alakalı övgüler işitiyordum ve başlamaya karar verdim. Gerçekten de muazzam bir tv serisi olmuş. Polisiye türünde bakarsak eğer türünün en iyilerinden bana göre. Oyunculuklar çok iyi ama herkesin söylediği gibi özellikle Rust karakteri ile Matthew McConaughey mükemmel bir performans göstermiş. Karakteri resmen efsaneleştirmiş. Kolay değildir bunu yapabilmek. Puanım 9.5/10. 10 puan vermememin sebebi de daha görkemli ve detaylı bir final yapabilirlermiş fakat belki de dizinin gizemine ters düşeceğini düşündüler bilemiyorum. Polisiye/Gizem türünü seven herkes kesinlikle izleyip keyif alabilir. Hatta türü sevmeyenler bile Rust karakterinden dolayı diziye bağlanabilir :)

Bu arada tabi benim açımdan en güzel yanı, her hafta yeni bölümünü bekleyerek işkence çekmemem olmuştur. Son 2 günde 8 bölümü acımadan gömdüm :D Darısı Breaking Bad'in başına...

final bölümünü dün gece izleyebildim. özellikle rust'ın "marty, this is the place" dedigi andan sonrasi enfesti.

yeni sezonda farkli cast, farkli hikaye olmasina üzüldüm yalniz. rust gibi bir karakteri daha fazla izlemeliydik. 2014 bu arada en cok matthew mcc reyize yaradi diye düsünüyorum. neden yillarca uyduruk romantik komedilerde yer almis ki bu adam?

Ikinci sezondan pek umutlu degilim acikcasi. Yonetmen de degismis, yapimci da ikinci sezondaki hikaye ilk sezon gibi dark olmayacak demis. Vince Vaughn da virvir kafa utuleyen bir tip, keske baskasini secselerdi.

buraya eklendiği iyi olmuş , ben başlığı görmemiştim..

colin farrel tercihi beni biraz soğuttu..

Son düzenleme:
Üst Alt