TSL 2009/10 Sezonu 14. Hafta | Bursaspor 1-0 Galatasaray | Maç Sonucu - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TSL 2009/10 Sezonu 14. Hafta | Bursaspor 1-0 Galatasaray | Maç Sonucu

Cevap: TSL 2009/10 Sezonu 14. Hafta | Bursaspor - Galatasaray | 27 Kasım | 20:00

Fenerbahçe : İç Saha 6 maç 6 galibiyet 18 puan!!

Galatasaray : İç Saha 7 maç 5 G 2 B : 17 puan!!

Şampiyonluk iç saha dan geçer. 2 dandik takıma 4 puan gitti. Ama fener içerde çok basit maçlar oynucak ve yine 17 de 17 yaprlarsa GS şampiyonluğun kenarından geçemez. Deplasmanda zaten ben rahat galibiyet daha görmedim. Gören olursa haber versin. Ama hezimetleri iyi yaşıyoz. Ankaragücü gibi averaj takımından 3 yedik.

Cevap: TSL 2009/10 Sezonu 14. Hafta | Bursaspor - Galatasaray | 27 Kasım | 20:00

bugunki rezaletin telafisi bursasporu yenmekle olur ancak.birilerinin bu simarik futbolculara Türkiyenin en büyük kulubunde oynadiklarinin cok sert bir sekilde hatirlatilmasi gerekir kanimca...

Karşımızdaki takımın nasıl oynadığı çok önemli değil bence çoğu maç için. Biz hep kendi oyunumuzu oynayan bir takım olduğumuz için buna özen göstermemiz gerek. En azından ben buna odaklanıyorum.

Peki Bursa maçı için nelere dikkat etmemiz gerek bu çerçevede?

Frank'in hemen maç sonrası yorumlarından yola çıkalım. Benim dikkatimi çekenler:

1. "We wanted too much too soon", çok fazla şeyin çok erken olmasını istedik.

2. Bir iki oyuncu dışında takım olarak kötüydük.

3. "We have to suffer" Acı çekmemiz gerek. (Maç sonrası duymadım ama hep söyler)

İlk iki başlıktan çıkardığımı kopyalıyorum buraya:

------

Oynamaya çalıştığımız oyun özelinde: Bence maçın özeti Frank'in dediği "We wanted too much too soon"

Yani "çok fazla şeyin çok erken olmasını istedik". Anladığım kadarıyla bunu genelde "gol atıp üstüne yatıp maçı bitirmek istedik" diye anladı insanlar. Ama aslında bu sözün altında başka şeyler yatıyor bence sistem adına.

Sadece bir pozisyon özelinde ben ne anladığımı çıkarayım Frank'in sözünden, top gelmiş Elano'nun ayağına sağ kanatta, önünde iki adam savunuyor onu, Servet çıkmış girmiş altıpasa, Sarp girmiş, Ayhan zaten son 3 pozisyondur santrafor oyamaktadır vs.. Elano şimdi döner geriye Sabri'ye, (burada tabii "neden çalım yapıp girmiyor geçmiyor?!" diye soranlar var ama artık bunları açıklamamamız lazım).

Elano'nun burada geriye pas vermesinin sebebi nedir? Orta yapamadığı mı? Tabii ki hayır, isterse bir vücut çalımı atıp orta yapabilir, hatta isterse direkt orta dener, en kötü ihtimal korner olur önündeki adamlardan birine çarparak. Buradaki geri pasın sebebi takıma ikinci bir set hücumu şansı tanınmasıdır, tekrar topu çevirmektir, organizasyonlar yaratmaktır. Bu da sistemin ana felsefesi zaten, ileriye gidemiyorsan geriye gideceksin ama top senin olacak, oyunun gidişatı senin elinde olacak.

Elano verdi şimdi pası Sabri'ye.. Top Sabri'nin ayağında, adam bakıyor soluna, Sarp ve Ayhan altıpasta, Topal da yayın üzerinde duruyor, Kewell arka direkte, Nonda içerde, Elano'nun başında iki adam var... Ne yapacak? Orta... Başka şansı var mı? Yok.

Sadece bir pozisyon özelinde Frank'in tek bir cümlesinden çıkardığım bu sistem adına. İşin komiği ne biliyor musunuz? Bu pozisyonda en suçsuz iki adam Sabri ve Elano, çünkü sisteme ve arkasındaki felsefeye en sadık kalanlar onlar. Peki en çok laf yiyen kim oldu burada? Sabri ve Elano :) (İki oyuncu dışında diğer herkes suçlu yani neredeyse burada, Frank'in dediği "bir iki oyuncu dışında çok kötüydük" sözünü hatırladım birden)

Önceliğimiz oyunu karşı alana yıkmak, rakibi kendi alanında teslim almak; ama asla en kısa yoldan gol atmak değil öncelik bu sistemde. Ama oyuncuların neredeyse hepsi her fırsatta yığıldılar rakip ceza sahasına, veya hareket etmeyi bıraktılar boş alan yaratmak için orta sahada, çünkü arkadaşlarının "içeriye doldurmasını" beklediler. Frank de bunu anlattı sadece bir cümleyle "We wanted too much too soon" Anlaşılan eski alışkanlıklar zor bırakıyor peşimizi. Teknikle falan alakası yok sorunun, mantalite meselesi.

-------

Üçüncü başlığa gelecek olursak "Acı çekmemiz gerek". Yani orada geri pas yapılıyorsa, yine yeniden oyun kurabilmek için geri koşmalıyız. Atak yaparken geri koşmaktan bahsediyorum savunurken değil. Sürekli hareket halinde olmalıyız, eğer herkes ceza sahasına orta yapılmasını beklerse olmaz, kolaya kaçmaktır bunun adı.

En önemli sorunumuz bu bence, hatta bütün maçlar için geçerli. Bunları yaptığımızda çok güzel oynuyoruz zaten, teknik falan da gerekli değil bunları yapmak için, sadece işini ciddiye almak ve profosyonel disiplin yeter.

Bursa maçında bunu yapabilirse futbolcularımız zaten galibiyet gelecektir, inanın bana sahada kimin olduğu "mantalite"nin yanında çok ama çok küçük bir ayrıntı. Buna örnek -farklı kahramanların başrolde olduğu- zilyon tane pozisyon verebilirim Manisa maçından.. Şu yukarıdaki Elano'nun geri pasından Tobi'nin serbest vuruşuna, Servet'in iki pozisyon boyunca rakip ceza sahasının içinde beklemesinden Kewell'in umursamaz ortasına.. Herkeste var bu sorun.

Topu dikine rakip sahaya taşımak yerine yengeç gibi al sağdan ver sola tarzı, bol geri paslı, hatalı paslarla süslenmiş bir oyun oynarsak Bursa maçından alacağımız 1 puan bizim için kazanç olur.

Nonda'ya kızıyoruz orta sahaya çok geliyor, adeta orta sahada oynuyor diye ama kendisine top gelmeyince işin başa düştüğünü anlıyor ve kendi işini kendisi yapıyor. Orta sahamızda M. Sarp, M.Topal ve Ayhan gibi defansif orta saha oynayan(!) 3 oyuncunun arasından hiç zorlanmadan geçerek bu aralar dengesiz olan defansımızla karşı karşıya kalırsa Bursaspor'un forvetleri düşünmek istemiyorum. Pres yapamıyoruz eskisi gibi pas alışverişlerimiz çok kötü, 3 pası üstüste yapamıyoruz bu takıma ne olduğunu anlamak güç.

Rijkaard kampları tekrar uygulamaya koymalı. Rijkaard'a sonuna kadar güveniyorum bir taraftar olarak. Linderoth form tutarak Ayhan'dan formayı almalı aksi takdirde Ayhan'ın bu form durumu bize çok olumsuz yansıyacak. Takım atağa kalkarken kaybettiği topların haddi hesabı yok. Stoperlerimiz çok sakarlaştı bu aralar orta sahamızda kevgir gibi olunca rakip forvetler stoperlerimizle yüzyüze kalıyor Leo Franco'nun da elinden birşey gelmiyor. Sercan bu hafta ekstra motivasyonla kendini göstermek isteyecektir. Bizim defans hattımızın balans ayarının feci kaçtığı haftalara denk gelmesi kötü oldu.

Evet..Manisa macinda 7 bekleyen´i bile gördüm...Cok rahat kazaniriz dostum Bursa kimki demi..! Galatasaray süper top oynuyor demi..??

Bence Puan kaybi 85%

maalesef arkadaşımız gerçekleri telafuz etmiş.. dünkü Galatasaray, Bursa deplasmanında fecii bir şekilde dağılır; benden söylemesi!

inşallah yener geliriz, o da ayrı tabii de, temennilerle olmuyor bu işler; görünen köy kılavuz istemiyor.

...

eğer takıma sihirli bir değnek değipte tümüyle farklı bir motivasyon ve düzgün bir oynarsak ne ala. ama ben sanmıyorum açıkçası. yine çok zor geçecek bir maç ve muhtemelen göz göre göre puan kaybının yaşanacağı bir maç hiç umudum yok açıkçası. şu manisa maçındaki özellikle 2. yarı oynanan mahkum futboldan sonra. inşallah futbolcular nerde olduklarının farkına varırlar da şu maçı ölüm kalım maçı gibi oynarlar, yoksa zor dostum zor..

inş. kazanırız ne diyelim fener haftayı bay geçiyor zaten paşa yı kesin yenecekler :(

Maç bayramın birinci günüymüş offf yaa bayramda bursada değilim şansa bak :( :mad:

Maça gelince umutsuzum

fener in 4 maçında en az 10 puanı garanti GS ise 4 maçın 3 ü çok asıcı takımlarla işallah8 -10 puan geriye düşmeyiz.

Fb

Kasımpaşa 3 puan (İ)

Ankaragücü 3 puan (i)

Es Es - FB 1 puan

TS 1-3 puan (D)

GS

Bursa - 1 puan (D)

İBB - 1-3 puan

Gençler - 1-3 puan

Antalya - 3 puan (D)

bizim 3 maçta sallantıda..

görünen o ki ilkyarısı 3. veya 4. tamamlıcaz. GS 4 de 4 yapsın. Şampiyonlukta 1 adım öne geçer ama Bursa hezimeti ile seriye başlarız!!

fener in 4 maçında en az 10 puanı garanti GS ise 4 maçın 3 ü çok asıcı takımlarla işallah8 -10 puan geriye düşmeyiz.

Fb

Kasımpaşa 3 puan (İ)

Ankaragücü 3 puan (i)

Es Es - FB 1 puan

TS 1-3 puan (D)

GS

Bursa - 1 puan (D)

İBB - 1-3 puan

Gençler - 1-3 puan

Antalya - 3 puan (D)

bizim 3 maçta sallantıda..

görünen o ki ilkyarısı 3. veya 4. tamamlıcaz.

Sadece şunu söylemek istiyorum:

Galatasaray:3-0:Beşiktaş

Fenerbahçe:3-1:Galatasaray

Beşiktaş:3-0:Fenerbahçe

dunku maci az cok izleme imkani buldum ayhan gene berbatti , mustafayi da hic begenmedim bu ikiside yedek durmasi gereken oyuncular ozellikle ayhani bu takimda gormek istemiyorum ins teknik ekibimiz anlamistir bazi seyleri onunmuzde cok onemli maclar var ve puan kaybina tahamulumuz yok

LEO

SABRI SERVET EMRE G. CANER

BARIS LINDE

ELANO

KEITA KEWELL ARDA

böyle cikarsak dagitiriz

bi berabere kaldık diye iyice salladınız.

Bursa'yı yenicezzzzz. 3 - 1

Bursa'nın fb ve Besiktas dışında diğer TSL takımlarından farkı, kendi evinde oynadığı tüm maçlarda 90 dakika saldırıyorlar. bizede saldıracaklar. Ayhan orta sahada olursa yine dağılırız diyorum. Mümkünse Keita başlasın bu maça, Arda Turan'da başlasın. Elano yine başlasın, formsuz olsada zaman zaman tehlikeli toplar atıyor. Kewell zaten en büyük kozumuz. Orta alanda bir bütün halinde oynamayı becerebilirsek beraberlik yada galibiyet alabiliriz. Ancak dünkü gibi dağınık ve mental olarak hazır olmadan oynarsak bilemiyorum...

renkdaşlar ben o kadar korkmuyorum bursadan. bence 3 puan alıp döneceğiz. bence verilen arada kimse iyi çalışamadı zaten genelde oyuncularımız milli takımlara gidip yorgun döndüler. bunu da göz ardı etmemek lazım. Aklımdaki kadro şu:

Ufuk ( artık leo dan kurtulmak lazım )

sabri servet zan (güngör) balta

linderoth elano barış

keita kewell arda

kewelli bence daha iyi oynar nonda dan. maçında durumuna göre değişirler artık.

Yine puan kaybı ve forumun üstünde yine karabulutlar.Hiç gerek yok bu umutsuzluğa Bursa maçı sanıldığının aksine çok rahat geçecek...

Üst Alt